Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wzrasta liczba chorych zakażonych koronawirusem w Polsce. W Europie najdramatyczniej sytuacja wygląda we Włoszech, gdzie w ciągu ostatniej doby zmarło 475 osób. Kolejne państwa wprowadzają stan wyjątkowy. W ostatnich godzinach zrobiły to m.in. Finlandia i Portugalia. Słowenia od piątku wprowadza kwarantannę dla całego kraju.

grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Stan Nowy Jork odnotował gwałtowny wzrost potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W czwartek przybyło ich ponad 1700 i obecnie osób zainfekowanych jest tam ponad 4150.

Ostatni bilans oznacza, że od poniedziałku liczba zakażonych w tym stanie wrosła czterokrotnie. Zmarło co najmniej 29 osób, a hospitalizowano 777.

Resort zdrowia Irlandii poinformował w czwartek wieczorem, że liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 191 - do 557; jest to jak dotąd największy wzrost zachorowań w ciągu doby. Jak dotychczas z powodu Covid-19 zmarły dwie osoby.

Władze Rumunii wprowadziły w czwartek prawo, zgodnie z którym 15 lat więzienia grozi za zachowanie przyczyniające się do śmierci innej osoby na chorobę Covid-19. Rządowy dekret wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym.

W Rumuni potwierdzono do tej pory 227 przypadków zakażenia koronawirusem, bez żadnej ofiary śmiertelnej. Kwarantannie poddanych jest 3800 osób. 

By nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa, w Gruzji zamknięte będą wszystkie sklepy - poinformował w czwartek gruziński premier Giorgi Gacharia. Otwarte będą tylko apteki, sklepy spożywcze, placówki bankowe i pocztowe oraz stacje paliw - wyjaśnił.

W Gruzji dotychczas potwierdzono 40 przypadków zakażenia koronawirusem. Jedna osoba wyzdrowiała, prawie 1600 jest objętych dwutygodniową kwarantanną. 262 osoby są hospitalizowane.

W czwartek służby medyczne Portugalii potwierdziły, że od środowego popołudnia zmarły w tym kraju dwie kolejne osoby chore na Covid-19, a liczba nowych zakażeń wzrosła o blisko 150.

W opublikowanym przez ministerstwo zdrowia w Lizbonie komunikacie podano, że w Portugalii zmarły dotąd 3 osoby, a zakażonych zostało 785.

W Iwano-Frankiwsku w zachodniej części Ukrainy zmarła kobieta zakażona koronawirusem - przekazało w czwartek ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w tym kraju wzrosła do trzech. Łącznie odnotowano 21 przypadków zakażenia.

W Grecji potwierdzono w czwartek 46 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz dwa kolejne zgony, wywołane Covid-19 - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie w Grecji zakażone są 464 osoby, sześć zmarło.

W Nigrze potwierdzony został w czwartek pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia tego afrykańskiego kraju.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najwięcej przypadków Covid-19 w Afryce odnotowano w Egipcie - 210, następnie w RPA - 116, Algierii - 75, Maroku - 54, Senegalu - 36, Tunezji - 29 i Burkinie Faso - 20. Kilka innych krajów poinformowało o pojedynczych przypadkach.

W całej Afryce do tej pory zmarło 17 osób (6 - w Egipcie, 7 - w Algierii, 2 - w Maroku, 1 - w Sudanie, 1 - w Burkinie Faso).

Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że przedstawiony przez rząd plan ochrony gospodarki, choć kosztowny, jest niezbędny i okaże się skuteczny w walce ze skutkami koronawirusa.

Czytaj więcej TUTAJ

- Zamknęliśmy granice, bo większość przypadków zakażeń przychodzi z zagranicy - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki w rozmowie ze stacją CNN. Wyraził przekonanie, że podjęte przez Polskę działania przynoszą efekty, bo liczba zakażeń jest mniejsza, niż gdzie indziej.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Policja odnalazła i zatrzymała w Łodzi pacjenta, który uciekł w czwartek ze szpitala w Zgierzu (Łódzkie). Mężczyzna trafił tam z objawami koronawirusa. Grozi mu surowa kara.

59-letnia mieszkanka Pleszewa podczas kwarantanny wybrała się na zakupy. Grozi jej grzywna w wysokości 5 tys. zł – poinformowała w czwartek rzecznik prasowy pleszewskiej policji asp. Monika Kołaska.

Czytaj więcej TUTAJ

W Skarżysku-Kamiennej wstrzymano pociąg, oraz ewakuowano jego pasażerów po tym, jak obsługa składu uznała, że jeden z podróżnych wykazuje objawy zakażenia koronawirusem.

- Przed godziną 16. otrzymaliśmy zgłoszenie, że obsługa pociągu relacji Olsztyn-Kraków zauważyła mężczyznę z objawami, które wskazywały, że nie jest w pełni zdrowy. Powiadomiono służby pociąg został zatrzymany na stacji Skarżysko - poinformował Jarosław Gwóźdź oficer prasowy skarżyskiej komendy policji.

Choć w sieci ogromną popularnością cieszy się akcja #zostańwdomu, a większość Polaków wybiera samoizolację, to część osób nadal nie przestrzega zaleceń służb. Samorządy decydują się na radykalne kroki.

ZOBACZ WIĘCEJ: Nie wszyscy Polacy #zostająwdomu. Tłumy przed bazarem, młodzież nad rzeką

- Uczniowie dowiedzą się, co z egzaminem ósmoklasisty co najmniej na tydzień przed planowanym terminem jego przeprowadzenia - powiedział w radiu RMF FM minister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał, że brane są pod uwagę różne scenariusze, m.in. zastąpienie egzaminu konkursem świadectw.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przekaże 1 mln zł na zakup sprzętu do wykrywania koronawirusa.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek z prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudą Uścińską o sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, również w kontekście wprowadzonych w projekcie antykryzysowym rozwiązań dla ubezpieczonych – poinformował rzecznik prasowy ZUS, Paweł Żebrowski.

65 lekarzy i pielęgniarzy z Kuby przybędzie do miasta Crema w Lombardii, dotkniętej epidemią koronawirusa - zapowiedziały w czwartek tamtejsze władze. To eksperci, którzy walczyli z epidemią eboli, a zatem mają doświadczenie w dziedzinie chorób wirusowych.

Pandemia koronawirusa doprowadziła do znacznego spadku liczby przestępstw w Katalonii, w północno-wschodniej Hiszpanii. Region ten słynął w ostatnich latach z licznych kradzieży i rozbojów.

Brytyjski premier Boris Johnson w czwartek wyraził nadzieję, że jeśli ludzie będą przestrzegać wydawanych zaleceń, jest szansa na odwrócenie tendencji wzrostowej epidemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii w ciągu 12 tygodni.

Szef władz regionu Lombardia, najbardziej dotkniętego we Włoszech epidemią koronawirusa, Attilio Fontana ogłosił w czwartek, że poprosi wojsko, by działało jako "element odstraszania", nakłaniając ludzi do przestrzegania przepisów o obowiązku przebywania w domu.

U lekarza z Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu, o którym w czwartek informowano, że jest zakażony koronawirusem, kolejne badania wykluczyły obecność tego patogenu. Oznacza to, że osoby z pogotowia ratunkowego oraz wałbrzyskiego szpitala, które miały kontakt z medykiem, mogą zakończyć kwarantannę.

Jest zainteresowanie obligacjami z możliwością wygrania premii pieniężnych, kolejna emisja obligacji premiowych nie jest wykluczona - poinformował PAP w czwartek minister finansów Tadeusz Kościński.

Na wniosek rządu Ukrainy i jej ambasady w Warszawie, aby zapewnić powrót obywateli Ukrainy do kraju, zaplanowano połączenia Praga - Przemyśl - Kijów oraz Kijów - Przemyśl - Kijów (przez Lwów) - poinformowała rzeczniczka prasowa PKP Intercity Katarzyna Grzduk.

Czas oczekiwania na wjazd z Niemiec do Polski w zależności od przejścia wynosi od 6 do 8 godzin - informuje Straż Graniczna. Poprawia się sytuacja na dotychczas najbardziej zakorkowanym odcinku trasy A4 w kierunku Jędrzychowic.

Władze stanu Maharasztra postanowiły stemplować dłonie osób zobowiązanych do dwutygodniowej kwarantanny w czasie pandemii koronawirusa. W ciągu kilku dni pasażerowie dwóch pociągów donieśli władzom na 10 osób łamiących nakaz.

Policja poszukuje pacjenta, który uciekł w czwartek ze szpitala w Zgierzu (Łódzkie). Mężczyzna trafił tam z objawami koronawirusa.

Prezydent USA Donald Trump oskarżył w czwartek Chiny o zbyt powolne informowanie świata o koronawirusie w początkowej fazie jego rozprzestrzeniania się. "Świat teraz płaci za to wysoką cenę" - oświadczył na konferencji prasowej w Białym Domu.

Brytyjska królowa Elżbieta II w opublikowanym w czwartek przesłaniu do narodu napisała, że z powodu koronawirusa Wielka Brytania i cały świat wchodzą w okres niepewności. Podziękowała też naukowcom, lekarzom i wszystkim służbom publicznym za zaangażowanie w walkę z epidemią.

Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) ostrzegła w czwartek, że Ameryce Łacińskiej i Północnej grozi nie tylko koronawirus, ale też "największa w historii epidemia denge". W tym roku odnotowano już blisko 662 tys. przypadków tej choroby.

Uniwersytet Gdański przekazał Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej specjalistyczną aparaturę do wykrywania zakażeń koronawirusem - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkacz.

"Mamy 32 nowe przypadki zakażenia #koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 16 osób z woj. mazowieckiego, 6 osób z woj. śląskiego, 5 osób z woj. lubuskiego i po 1 osobie z woj. wielkopolskiego, podkarpackiego, małopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Z uwagi na powtórzone badania w Białymstoku i Wałbrzychu, które okazały się ujemne, jedna osoba z Białegostoku i jedna z Wałbrzycha zostają wyłączone z dotychczasowych potwierdzonych wyników" - poinformowało ministerstwo zdrowia.

W diagnostyce zakażeń SARS-Cov-2 należy, zgodnie z zaleceniami WHO, stosować testy molekularne - uważa konsultantka krajowa w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangr. Nie zaleca się stosowania szybkich testów kasetkowych wykrywających przeciwciała (serologicznych) - dodała.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł w czwartek, że globalna recesja w związku z pandemią koronawirusa "jest prawie pewna". - Jesteśmy w stanie wojny z wirusem, stawką są miliony istnień ludzkich - powiedział podczas wideokonferencji w Nowym Jorku.

Pomimo pandemii koronawirusa na Białorusi odbył sie w czwartek mecz inaugurujący pierwszą kolejkę piłkarskiej ekstraklasy. Spotkanie Energetyka BGU z BATE Borysów w Mińsku oglądali nawet z trybun kibice. Gospodarze zwyciężyli 3:1.

Ukraińskie zakłady spirytusowe Ukrspyrt poinformowały w czwartek o zawieszeniu eksportu w związku z rosnącym wewnętrznym popytem na spirytus medyczny, wywołanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W odpowiedzi na duże zapotrzebowanie uruchomiono też cztery zakłady produkcyjne.

Indie powinny zwiększyć liczbę testów na koronawirusa - powiedział w czwartek dziennikowi "Indian Express" ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Henk Bekedam. Indie z uwagi na populację i niedobór testów wykonują małą liczbę badań.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w czwartek, podczas wizyty w Instytucie Pasteura w Paryżu, że podjął decyzję o zwiększeniu budżetu na badania o 5 mld euro w ciągu 10 lat. Ma to związek z pandemią koronawirusa na świecie.

Wracający z zagranicy Romowie, którzy nie poddali się kwarantannie, przyczynili się do rozprzestrzeniania koronawirusa w regionach Bułgarii, w których dotychczas go nie było - poinformował w czwartek Krajowy Sztab Operacyjny.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono w Czadzie - taką informację podał w czwartek rząd tego afrykańskiego kraju. Zakażona osobą jest Marokańczyk, który przybył do Czadu z Kamerunu.

Premier Indii Narendra Modi w czwartek zaapelował do obywateli, by w niedzielę od godz. 7 do 21 przestrzegali godziny policyjnej i pozostali w domach, traktując to jako test gotowości w walce z koronawirusem.

Organizacje zrzeszające w lekarzy i pielęgniarki z baskijskich szpitali wezwały regionalny rząd do zapewnienia im bezpłatnych mieszkań w pobliżu placówek medycznych w czasie pandemii koronawirusa. Motywują swój apel obawą o zakażenie rodzin.

Płyn antybakteryjny wyprodukowany przez Polfę Tarchomin na zlecenie rządu trafił do sprzedaży w aptekach. Dodatkowo apteki i przychodnie w całym kraju bezpłatnie otrzymają płyn na własny użytek. W czwartek ministerstwo zdrowia wysłało produkt aptekom i POZ.

We Włoszech w ciągu doby zmarło 427 osób zakażonych koronawirusem, to wzrost do 3405.

W ciągu ostatniej doby pięć osób pozostających w kwarantannie na terenie województwa, samowolnie opuściło miejsca odosobnienia - poinformowało w czwartek biuro prasowe KW Policji w Opolu. Grozi im za to wysoka grzywna.

W Tunezji potwierdzono pierwszy śmiertelny przypadek Covid-19 - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. W Tunezji wykryto do tej pory 39 infekcji koronawirusem.

W pakistańskich mediach społecznościowych krąży fałszywa wiadomość o wojskowych helikopterach rozpylających w nocy pestycydy przeciw koronawirusowi. Armia oficjalnie zdementowała plotkę.

Nie opuszczaj domu, nie wychodź do sklepu, nie spotykaj się z innymi osobami, zachowaj zasady higieny - zaleca Główny Inspektorat Sanitarny osobom, które wróciły do kraju po 15 marca.

Holenderski minister ds. opieki zdrowotnej Bruno Bruins, odpowiedzialny za walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zrezygnował w czwartek z powodu wyczerpania. Dzień wcześniej zemdlał podczas debaty parlamentarnej.

Minister zdrowia zasłabł podczas debaty o koronawirusie

W Polsce hospitalizowanych z powodu koronawirusa jest 871 osób, a 28 440 zostało poddanych kwarantannie – wynika z najnowszych danych resortu zdrowia przekazanych w czwartek wieczorem.

Papież Franciszek wyraził przekonanie, że w chwili, gdy wszystko na świecie "zdaje się chwiać" z powodu pandemii koronawirusa, potrzebna jest nadzieja i wiara. To słowa z jego przesłania w związku z dniem modlitwy, ogłoszonym przez Konferencję Episkopatu Włoch.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA / HANDOUT

Odroczenie opłat i specjalne pożyczki dla mikro i małych firm znalazły się wśród działań wspierających szczecińskich przedsiębiorców, mających trudności w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego. Pakiet dla lokalnej gospodarki przygotował magistrat.

Kolejne 29 osób w Anglii zmarło z powodu koronawirusa - podało w czwartek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia. To oznacza, że liczba zgonów w całym Zjednoczonym Królestwie wynosi co najmniej 134.

Naczelny rabin sefardyjski w Izraelu Icchak Josef zezwolił religijnym żydom na korzystanie z telefonów komórkowych w szabat ze względu na epidemię - poinformował w czwartek portal The Times of Israel. Używanie sprzętu elektronicznego jest zazwyczaj zakazane w sobotę, czyli dzień odpoczynku.

Fizycy medyczni z Instytutu Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pracujący pod kierunkiem dr. hab. Armanda Cholewki zamontowali sprzęt termowizyjny do pomiaru temperatury ciała osób wchodzących do budynku w dwóch śląskich szpitalach.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja poprosił minister rodziny o informację o aktualnym stanie prac legislacyjnych nad przepisami, które umożliwią lekarzom wystawianie zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby na podstawie telefonicznego kontaktu z pracownikiem – wynika z komunikatu NRL.

Do Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni zostały przekazane dwa respiratory o łącznej wartości ponad 100 tys. złotych. Zostały one zakupione przez Port Gdynia S.A. dla pacjentów szpitala.

Osoby wjeżdżające do Polski zwolnione z obowiązkowej kwarantanny, m. in. kierowcy transportu drogowego przekraczający granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych nie muszą już wypełniać karty lokalizacyjnej w trakcie kontroli na granicy - poinformował w czwartek resort infrastruktury.

Policja w chińskim mieście Wuhan przeprosiła w czwartek za działania wobec zmarłego na Covid-19 lekarza Li Wenlianga, który w grudniu 2019 roku jako jeden z pierwszych ostrzegał przed koronawirusem. Pouczenie, którego policjanci mu za to udzielili, zostało wycofane.

W Luksemburgu jak dotąd stwierdzono 335 zakażeń koronawirusem, cztery osoby zmarły - informują władze tej kraju. Premier Xavier Bettel, po decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, podkreślił, ze ludzkie życie jest ważniejsze niż finanse kraju.

W związku z zagrożeniem związanym z koronawirusem, apelujemy o ograniczenie osobistych wizyt w jednostkach policji. Przypominamy, iż większość spraw można załatwić telefonicznie bądź drogą mailową - poinformował PAP rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

Polska Żegluga Bałtycka uruchomiła specjalny kurs między Niemcami a Litwą umożliwiający powrót do domu obywatelom krajów nadbałtyckich – poinformował w czwartek resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Prom przewiózł Niemców, Litwinów, Łotyszy i Estończyków.

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) - poinformował  w czwartek, że udaje się do szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą, by wesprzeć pracujących tam lekarzy i pracowników medycznych. Jak zaznaczył, został tam skierowany przez wojewodę mazowieckiego i nie zna jeszcze swoich zadań.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego i konieczność przebywania w domach pobudziły kreatywność bułgarskich internautów. Od dwóch dni wśród użytkowników Facebooka krąży żartobliwa kronika stanu wyjątkowego, w której przewiduje się m.in. wykupienie Google'a przez producenta papieru toaletowego.

Fabryka PZL Sędziszów z Podkarpacia, która zajmuje się m.in. produkcją filtrów do samochodów, będzie produkować maseczki ochronne z domieszką nano-srebra. Zastosowane we wkładach filtracyjnych powłoki charakteryzują się silnym efektem przeciwdrobnoustrojowym – poinformowała w czwartek spółka w komunikacie.

O powstrzymanie fali hejtu, mowy nienawiści i obraźliwych komentarzy wobec lekarki, która pracowała w nocnej i świątecznej opiece w Szpitalu w Knurowie (Śląskie), mimo skierowania jej na kwarantannę, zaapelowała w wydanym w czwartek oświadczeniu knurowska placówka.

Siły zbrojne Hiszpanii pomagają już na terenie 59 miast w walce z szybko rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa w tym kraju. W czwartek pierwsi żołnierze ze specjalnej jednostki ratunkowej przybyli do Katalonii.

Resort energii USA poinformował w czwartek, że rozpocznie uzupełnianie rezerw strategicznych ropy i w pierwszej rundzie kupi 30 mln baryłek surowca od małych i średnich producentów. Spadek cen ropy, spowodowany pandemią koronawirusa, grozi bankructwem amerykańskim firmom.

 

O wsparcie osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych zaapelował w czwartek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Szczególnie zwrócił się do właścicieli sklepów zachęcając do wyznaczenia w ciągu dnia czasu zarezerwowanego tylko na obsługę osób starszych i będących w grupie ryzyka.

Place zabaw, siłownie zewnętrzne i inne obiekty rekreacyjno-sportowe na terenie Bielska-Białej zostały wyłączone z użytkowania od czwartku do odwołania – poinformował magistrat. Decyzja ma związek z zagrożeniem epidemicznym dotyczącym koronawirusa.

Komisariat w Brwinowie został objęty kwarantanną. Wszystko w związku z kwarantanną jednego z policjantów - poinformował w czwartek rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Dzięki akcji koronazglowy.pl można wspomóc placówki medyczne w walce z koronawirusem. Za pośrednictwem strony www.koronazgłowy.pl zgłaszane są zarówno potrzeby personelu medycznego, jak i oferty konkretnej pomocy; chęć przekazania maseczek, czy posiłków.

Od czwartku obowiązuje całkowite ograniczenie wizyt we wszystkich zakładach penitencjarnych. Znacząco ograniczono również zewnętrzną pracę więźniów z wyjątkiem m.in. osób produkujących maseczki i kombinezony ochronne oraz pracujących w branży spożywczej - poinformowało PAP Ministerstwo Sprawiedliwości.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedłuży cudzoziemcom wizy oraz prawo pobytu w Rosji, gdzie od środy zakazano wjazdu do kraju cudzoziemcom i bezpaństwowcom – poinformował portal RBC.

Władze Mazowsza podjęły w czwartek decyzję o zwiększeniu kwoty wsparcia szpitali na walkę z koronawirusem o kolejne 4 mln zł - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. W sumie na pomoc szpitalom przeznaczono już 10,5 mln zł.

Sektor bankowy Węgier jest przygotowany na nadzwyczajną sytuację i związane z nią wyjątkowe posunięcia – oznajmił minister finansów Mihaly Varga po ogłoszeniu przez premiera Viktora Orbana moratorium na spłatę kredytów. Ma to związek z epidemią koronawirusa.

Przez ostatnie 8 dni funkcjonariusze Policji skontrolowali 83 tys. osób zobowiązanych do pozostania w kwarantannie, z czego w 600 przypadkach zaszło prawdopodobieństwo niestosowania się do kwarantanny - poinformował w czwartek Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Poczta Polska przywróciła nadania przesyłek do Irlandii, Australii i Wielkiej Brytanii - poinformowała w czwartek spółka. Rozszerzono zakres usług o przesyłki priorytetowe wysyłane na Ukrainę, Białoruś, do Czech, Słowacji na Litwę i Łotwę.

W trakcie obecnej doby policję wspiera blisko 600 żołnierzy - poinformował w czwartek Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk. Nie wykluczył, że wojsko wkrótce włączy się w kontrolę osób objętych kwarantanną.

Projekt specustawy wprowadzającej część rozwiązań tarczy antykryzysowej przekażemy w piątek prezydentowi i Radzie Dialogu Społecznego - podał na Twitterze resort rozwoju. W poniedziałek ma się odbyć nadzwyczajne posiedzenie RDS w tej sprawie, a następnie projektem zajmie się rząd - poinformowano.

Kolejne wyścigi Formuły 1 - Grand Prix Holandii, Hiszpanii i Monako - zostały przełożone z powodu koronawirusa - poinformowała Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA). Wciąż nie wiadomo, kiedy rozpocznie się sezon.

W piątek projekt specustawy ws. Tarczy Antykryzysowej zostanie przekazany Prezydentowi i Radzie Dialogu Społecznego; w poniedziałek nadzwyczajne posiedzenie RDS, następnie projektem zajmie się rząd - poinformowało ministerstwo rozwoju.

Wszystkie regiony Federacji Rosyjskiej ogłosiły w czwartek stan podwyższonej gotowości z powodu zagrożenia koronawirusem. Odwołane są wszystkie imprezy masowe, szkoły i uczelnie przechodzą na nauczanie zdalne.

Władze Gdańska uruchomiły pakiet wsparcia dla przedsiębiorców, którzy ze względu na pandemię koronawirusa odnotowują straty. Projekt zakłada m.in. czasowe umorzenie czynszów najemcom gminnych lokali oraz zawieszenie opłat za użytkowanie wieczyste.

Na ulice Świętochłowic wyjechały zamiatarki i polewaczki spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych ze środkiem dezynfekującym – podał na swojej stronie internetowej świętochłowicki samorząd. Miasto wskazuje, że chodzi o zwalczanie zagrożenia epidemicznego.

W związku z pandemią koronawirusa apelujemy do rodziców, by nie zabierali dzieci na zakupy – podała w czwartek komunikacie sieci sklepów budowalnych Bricomarché.

W środę otwarto 8 dodatkowych przejść granicznych, w tym jedno przeznaczone do transportu zwierząt. Działania, które przeprowadziliśmy przyniosły efekty. Dzisiaj korki na granicach zdecydowanie zostały zredukowane - mówił w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Pomimo rozprzestrzeniania się koronawirusa Sojusz Północnoatlantycki pozostaje w pełni operacyjny - powiedział w czwartek na konferencji w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "Nasze siły pozostają w gotowości" - zapewnił.

Karencję spłaty czynszów za miejskie lokale użytkowe zaoferował samorząd Katowic przedsiębiorcom, którzy ze względu na stan zagrożenia epidemicznego nie mogą świadczyć usług. Podobne rozwiązania wprowadzają inne miasta regionu, m.in. Chorzów czy Zabrze.

W wyniku tajnej operacji Mosad sprowadził do Izraela 100 tys. testów na obecność koronawirusa - poinformowała w czwartek telewizja Keszet 12. Według jej źródeł 4 mln testów mają być wkrótce sprowadzone z krajów, które nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

Z powodu pandemii koronawirusa na czas nieokreślony zawieszono w Turcji rozgrywki ligowe w piłce nożnej, koszykówce i siatkówce - poinformowano w czwartek.

Stany Zjednoczone wstrzymały transport żołnierzy do Afganistanu i poddały kwarantannie 1500 nowo przybyłych wojskowych by uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa - poinformował w czwartek dowódca sił USA w Afganistanie generał Scott Miller.

W czwartek zamknięto część SOR w Szpitalu Miejskim w Gdyni przy ul. Wójta Radtkiego z uwagi na podejrzenie koronowirusa u jednego z pacjentów - poinformowała rzeczniczka prasowa Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz. Nagłe przypadki zagrażające życiu będą nadal przyjmowane.

Zarząd Małopolski zdecydował w czwartek o przeznaczeniu 500 tys. zł na zakup sprzętu ratującego życie pacjentom leczonym w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Dodatkowe środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Ponad 100 tys. Europejczyków utknęło za granicą i próbuje wrócić do domów w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - poinformowała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. UE oferuje finansowanie do 75 proc. kosztów awaryjnych lotów.

Czterej ratownicy karetki z Kartuz są na kwarantannie domowej po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem.

Bank Anglii obniżył w czwartek główną stopę procentową z 0,25 proc. do 0,1 proc., aby pomóc brytyjskiej gospodarce przezwyciężyć skutki pandemii koronawirusa.

Choć Belgia ma jeszcze dużo wolnych łóżek na intensywnej terapii, władze są zdania, że trzeba się przygotować na najgorszy scenariusz, w którym ich zabraknie. Zdaniem szpitala uniwersyteckiego w Leuven, w sytuacji takiego samego stanu pacjentów pierwszeństwo mogą mieć młodsi.

4 pielęgniarki z oddziału wewnętrznego w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu (Mazowieckie) otrzymały wyniki badań potwierdzające, że są zarażone koronawirusem. Na wyniki czekają jeszcze 22 osoby - poinformował starosta grójecki Krzysztof Ambroziak.

Liczymy się z tym, że w związku z koronawirusem nastąpią opóźnienia w realizacji inwestycji w mieście – powiedział w czwartek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Jego zdaniem, wiele zależy m.in od sytuacji pracujących w Poznaniu Ukraińców.

Z powodu pandemii koronawirusa rząd Egiptu podjął decyzję o zamknięciu na noce od czwartku do 31 marca wszystkich kawiarni, restauracji, centrów handlowych, klubów sportowych i klubów nocnych - poinformowano w rządowym komunikacie.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi zaapelowała w czwartek do prezydenta Donalda Trumpa o przyśpieszenie masowej produkcji sprzętu medycznego i środków ochronnych, których zaczyna brakować ze względu na szybki rozwój pandemii koronawirusa.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas czwartkowej wideokonferencji opowiedział się za kontynuowaniem działalności przez firmy pomimo epidemii, a rodaków wezwał do wykazania się "obywatelską odpowiedzialnością" - informuje telewizja BFM TV, powołując się na źródło w Pałacu Elizejskim.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) zdezynfekuje najczęściej uczęszczane w Krakowie chodniki, place, przystanki autobusowe, przejścia dla pieszych, kosze na śmieci. Z kolei Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) odradza korzystanie z placów zabaw.

Serbskie władze wszczęły śledztwo w sprawie naruszenia kwarantanny przez piłkarza Lukę Jovica. Napastnik Realu Madryt po przyjeździe do kraju z Hiszpanii powinien pozostawać w izolacji, a został sfotografowany na imprezie urodzinowej jego dziewczyny.

- To, że są znanymi sportowcami i osobami bogatymi, nie czyni ich bezkarnymi - powiedział w czwartek serbski minister spraw wewnętrznych Nebojsa Stefanovic, który nie odniósł się konkretnie do sprawy Jovica.

 

U siedmiu osób należących do jednej rodziny ze stanu New Jersey w USA potwierdzono zakażenie koronawirusem, trzy z nich zmarły. Do zakażenia prawdopodobnie doszło podczas rodzinnego obiadu - poinformował w czwartek w swoim wydaniu internetowym dziennik "The New York Times".

Niemiecka armia jest w stanie gotowości, by pomóc w walce z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, jeśli inne służby publiczne będą przeciążone - poinformowała w czwartek minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer.

Instytut Roberta Kocha poinformował w czwartek, że zakażonych koronawirusem w RFN jest 10 999 osób, co oznacza wzrost zidentyfikowanych zachorowań o 2 801 przypadków w stosunku do dnia poprzedniego. Media niemieckie podają, że liczba zgonów wzrosła z 28 do 31.

U jednego z pracowników medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie test wykazał obecność koronawirusa. Poinformowano odpowiedzialne służby i wdrożono procedury. Jak poinformował w czwartek popołudniu Mazowiecki Urząd Wojewódzki, nie ma decyzji o zamknięciu szpitala.

Brytyjski rząd nie planuje w związku z epidemią koronawirusa odciąć Londynu od świata, zamknąć całkowicie komunikacji publicznej w stolicy ani używać wojska do utrzymywania porządku w kraju - zapewnił w czwartek rzecznik rządu.

Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wzrosła w Holandii o 409 - do 2460. 18 osób zmarło, podnosząc łączną liczbę zgonów do 76 - poinformował w czwartek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Zwracamy się o pilne zwiększenie i realne zapewnienie środków ochrony osobistej dla personelu medycznego; niezrozumiałe jest, że środki ochrony osobistej nie trafiają do pracowników aptek - piszą przedstawiciele samorządów zawodów medycznych w apelu wystosowanym w czwartek do polskiego rządu.

Grzywny i zarzuty karne grożą trzyosobowej rodzinie z Sosnowca, która podczas kwarantanny, zamiast przebywać w izolacji domowej, udała się do sklepu na zakupy. Policjanci po raz kolejny apelują, by bezwzględne stosować się do zasad kwarantanny.

- Renty i emerytury będą wypłacane w terminach płatności bez opóźnień - zapewniła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Podkreśliła, że nie są zagrożone również wypłaty tzw. trzynastych emerytur.

- Zakaz spożywania alkoholu m.in na bulwarach wiślanych to sygnał, że nie powinniśmy zachowywać się tak, jak kiedyś i zbierać w większych grupach - powiedział w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaapelował do mieszkańców o stosowanie się do zaleceń władz.

Z powodu pandemii koronawirusa przedłużono zawieszenie rozgrywek piłkarskich w Anglii do 30 kwietnia - poinformowano w czwartek. Pierwotnie planowano wznowić rywalizację 4 kwietnia.

Od najbliższego poniedziałku komunikacja miejska będzie kursowała według rozkładu weekendowego - zapowiedział w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W Chorwacji zmarł 70-letni mężczyzna zakażony koronawirsuem, jest to pierwsza śmiertelna ofiara Covid-19 w tym państwie - poinformowały w czwartek chorwackie władze medyczne. Od początku epidemii w całym kraju odnotowano 102 przypadki zakażenia koronawirsuem.

W Rosji w ciągu ostatniej doby liczba zakażeń koronawirusem wzrosła do 199, co oznacza wzrost o 52 przypadki - podał w czwartek sztab monitorujący sytuację wokół pandemii. Wcześniej w czwartek poinformowano o pierwszym zgonie pacjentki z koronawirusem w Rosji.

Lubuskie: Pacjent "zero" opuścił szpital w Zielonej Górze; został wyleczony z koronawirusa - biuro zarządu szpitala uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

W szpitalu zakaźnym w Poznaniu uruchomiono dodatkowe laboratorium prowadzące badania na obecność koronawirusa – poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

U lekarza z Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu wykryto zakażenie koronawirusem. Osoby z jego otoczenia, pracujące w pogotowiu, zostały objęte kwarantanną. Wałbrzyskie pogotowie działa normalnie - zapewniła rzeczniczka wojewody dolnośląskiego Aleksandra Osman.

Służby prasowe wojewody dolnośląskiego nie podają, jak lekarz zaraził się nowym patogenem.

 

UE niestety żadnych dodatkowych środków na walkę z koronawirusem nie dała; informacja, która się pojawiła na temat środków europejskich dotyczyła środków z Funduszu Spójności na lata 2014-20, czyli środków, którymi państwo polskie i tak dysponowało - mówił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

O wsparcie dla najbardziej narażonych na zachorowania związane z wirusem COVID-19 - zaapelowała w czwartek Polska Akcja Humanitarna. Pomoc będzie udzielana uchodźcom w obozie na południu Grecji, a także dzieciom w Polsce w ramach programu dożywiania "Pajacyk".

Od środowego do czwartkowego popołudnia liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Hiszpanii wzrosła o 209, zaś infekcji zwiększyła się o 3,4 tys. To rekordowa dynamika zgonów i zakażeń w tym kraju.

Jak poinformował w czwartek dyrektor rządowego Centrum Koordynacji Ostrzegania i Nagłych Przypadków (CCAES) Fernando Simon, w ciągu ostatniej doby liczba zmarłych w Hiszpanii wzrosła do 767, zaś zainfekowanych do ponad 17,1 tys.

Krakowscy przedsiębiorcy, którzy w związku z zagrożeniem epidemicznym zawiesili działalność, nie będą musieli płacić za wywóz śmieci. Warunkiem jest złożenie do kwietnia deklaracji uwzględniającej ilość odpadów na terenie danej nieruchomości.

Deklaracja jest dostępna na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Wypełniony dokument należy przesłać pocztą elektroniczną lub tradycyjną na adres Wydziału Podatków i Opłat MPO. Pisma można też wrzucić do specjalnego pojemnika zlokalizowanego w pobliżu wejścia do MPO.

Szef Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej (World Athletics) Sebastian Coe uważa, że w związku z pandemią koronawirusa być może konieczne będzie przełożenie igrzysk olimpijskich w Tokio na później. - To jest możliwe, teraz wszystko jest możliwe - przyznał Brytyjczyk.

O zaangażowaniu wojska czytaj też tu: Koronawirus w Polsce. Jest decyzja o użyciu wojska

Odwrócenie krzywej epidemii Covid-19 we Francji możliwe jest w maju, jeśli porównamy dane z Chin i Francji – oświadczyła w czwartek szefowa Agencji Zdrowia Publicznego (SPF) Genevieve Chene, wypowiadając się w radiu France Info.

W oparciu o doświadczenia innych krajów, które zastosowały wyjątkowo surowe środki ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa, widzimy, że dynamika zakażeń rozwija się w ciągu 2-3 miesięcy, podczas gdy tzw. odwrócenie krzywej następuje pomiędzy pierwszym a drugim miesiącem - powiedziała Chene.

Zaplanowana na przyszły tydzień nadzwyczajna sesja Parlamentu Europejskiego odbędzie się bez konieczności przyjazdu eurodeputowanych do Brukseli; głosowania mają być przeprowadzane przez e-mail - poinformowało PAP źródło unijne.

To ustalenie z czwartkowej wideokonferencji szefa PE Davida Sassolego oraz liderów grup politycznych.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie lekarki z Knurowa, która pracowała mimo skierowania jej na kwarantannę. Według policji, kobieta nie zastosowała się do zaleceń, opuściła miejsce izolacji i przyjmowała pacjentów w gabinecie. Później okazało się, że jest zakażona koronawirusem.

Postępowanie, toczące się Prokuraturze Rejonowej Gliwice-Zachód, będzie prowadzone pod kątem z art. 165 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem, kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej podlega karze od pół roku do 8 lat więzienia.

Więcej: Lekarka objęta kwarantanną przyjmowała pacjentów. Okazało się, że jest zarażona

Turcja przekazała Stanom Zjednoczonym 500 tys. zestawów do przeprowadzania testów na obecność nowego koronawirusa - oznajmił w czwartek turecki minister zdrowia Fahrettin Koca.

Jak powiedział Koca podczas wystąpienia w tureckim parlamencie, rząd zdecydował się na wysłanie sprzętu na prośbę USA.

W Chinach, Korei Południowej oraz Singapurze wygasła epidemia wywołana przez koronawirusa, ale pojawiły się nowe zakażenia zawlekane przez osoby przyjeżdżające do tych krajów – wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W Chinach w środę nie wykryto żadnej lokalnej infekcji koronawirusem SARS-CoV-2, czyli u mieszkańców, którzy nie opuszczali tego kraju. Odnotowano natomiast 34 nowe zakażenia wśród osób, które przyjechały z zagranicy. Chińskie służby sanitarne zwracają uwagę, że takie przypadki zdarzają się coraz częściej, szczególnie w Pekinie.

Uwaga na nowy sposób działania oszustów "na płyny dezynfekujące". O pierwszych takich przypadkach informuje policja z Gorzowa Wielkopolskiego. - W tej trudnej godzinie chciałbym zapewnić wiernych i pasterzy Kościoła we Włoszech o duchowej bliskości, solidarności i modlitwie Kościoła, który jest w Polsce – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do Włochów.

Administracyjny nakaz pozostawania w domu obowiązujący od wtorku stał się powodem buntu w kilku francuskich więzieniach. Z kolei z uwagi na przebywających na ulicach bezdomnych rząd zdecydował o zarekwirowaniu dla nich kilkuset pokojów hotelowych.

Do napięć doszło w kilku francuskich więzieniach już w środę rano. Więźniowie odmówili powrotu do cel po spacerach. Doszło do interwencji regionalnych zespołów ds. bezpieczeństwa (ERIS). Do incydentów doszło w więzieniach w: Bois d'Arcy Villefranche-sur-Saone, w Lyonie-Corbas, Aiton, Grenoble i Reims.

Na przejściu granicznym w Jędrzychowicach, gdzie dotychczas kolejka oczekujących była najdłuższa, zmieniono organizację ruchu i stworzono dodatkowy punkt kontroli sanitarnej dla pojazdów ciężarowych – podały służby.

O sytuacji na przejściach granicznych - Gigantyczne korki na granicach. Podróżnym brakuje wody, jedzenia i benzyny

Od czwartku odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców Kielc odbywać się będzie w godzinach wieczornych i nocnych. - Chcemy chronić zdrowie mieszkańców, a tym samym i warunki higieny na ulicach – powiedziała dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Agata Binkowska.

Odpady odbierane będą wyłącznie w godzinach 20.00 – 6.00.

Na komisariat policji w Poznaniu zgłosiła się kobieta, która uciekła z kwarantanny w Słubicach (Lubuskie). Zaskoczonym policjantom wyznała, że uciekła z miejsca odosobnienia, bo jest wegetarianką, a do jedzenia dostała chleb i kiełbasę. Skarżyła się również na niemiłą - jej zdaniem - obsługę.

Szczegóły w tekście 

Rząd Portugalii będzie mógł osadzić w więzieniu na rok osoby, które nie przestrzegają przepisów o stanie wyjątkowym - zapowiedział w czwartek gabinet premiera Antonia Costy. Stan wyjątkowy w kraju został ogłoszony w środę wieczorem przez prezydenta Marcelo Rebelo de Sousę z powodu pandemii koronawirusa.

Wojskowe ciężarówki zaczęły wywozić trumny z ciałami zmarłych z Bergamo na północy Włoch, ogniska epidemii koronawirusa, do innych miast w celu poddania ich kremacji. Nocne zdjęcia kolumny pojazdów media określają w czwartek jako jeden z najbardziej przerażających obrazów.

W pierwszym takim "transporcie grozy" - jak go określono - wywieziono 70 trumien.Ostrzeżenie policji o oszustach przebranych w kombinezony, którzy oferują płyny dezynfekująceWażna informacja dla mieszkańców Warszawy

 

Pierwszy zgon z powodu koronawirusa potwierdzono w czwartek w Irlandii Północnej. Była ona dotychczas ostatnią częścią Zjednoczonego Królestwa bez ofiar śmiertelnych.

Zmarły pacjent był osobą w starszym wieku, mającą - jak podano - też inne dolegliwości zdrowotne. Jak dotychczas w Irlandii Północnej zanotowano 68 przypadków koronawirusa

Filipiński MSZ poinformował o zaprzestaniu wydawania wiz dla obcokrajowców, co w praktyce oznacza, że kraj zamyka granice dla obywateli wszystkich krajów. To kolejny krok mający na celu zahamowanie epidemii koronawirusa.

Ogłaszając nowe restrykcje na Twitterze, szef filipińskiej dyplomacji Teodoro Locsin podkreślił, że decyzja to "ważny krok naprzód" w walce z epidemią Covid-19. Dodał, że całkowity zakaz wjazdu na terytorium Filipin dotyczy wszystkich narodowości bez wyjątku.Ponad 70 seniorów zmarło w marcu w związku z koronawirusem w domach spokojnej starości w Hiszpanii - wynika z danych regionalnych służb medycznych. Rodziny zmarłych oskarżają władze placówek zamieszkiwanych przez seniorów o zaniedbania i brak prewencji w walce z SARS-CoV-2.

Według telewizji TVE śledztwo wszczęte w środę przez prokuraturę w Madrycie w sprawie zgonów w stołecznym domu seniora Monte Hermoso jest jednym z kilku dochodzeń prowadzonych w sprawie śmierci pensjonariuszy takich placówek w Hiszpanii.

We Włoszech "nie wyjdziemy z epidemii 3 kwietnia" - stwierdził przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Ranieri Guerra, były urzędnik Ministerstwa Zdrowia w Rzymie. Uważa on, że trzeba przedłużyć restrykcyjne kroki wprowadzone na najbliższe tygodnie.

Komisja Europejska podjęła decyzję o utworzeniu strategicznych zapasów środków medycznych, takich jak respiratory i maski ochronne, aby pomóc krajom UE w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

- Tworząc po raz pierwszy w historii wspólne europejskie nadzwyczajne zapasy środków medycznych, działamy w duchu unijnej solidarności. Przyniosą one korzyści wszystkim państwom członkowskim i wszystkim obywatelom Unii. Jedyne, co możemy teraz robić, to pomagać sobie nawzajem - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Krakowscy franciszkanie zachęcają do udziału w akcji "Adoptuj medyka". To odpowiedź na e-maila z apelem o modlitewne wsparcie służb medycznych, którego ojcowie dostali od przedstawiciela środowiska medycznego.

Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy krakowskich franciszkanów o. Jan Maria Szewek, chodzi o "modlitewną adopcję" tych, którzy w trudnym czasie z narażeniem życia służą innym.

W Ministerstwie Obrony Narodowej trwa odprawa ministra obrony Mariusza Błaszczaka z kadrą dowódczą Sił Zbrojnych na temat zaangażowania żołnierzy w działania mające na celu walkę z koronawirusem - poinformował resort na Twitterze.

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. Jest decyzja o użyciu wojska

Rozdysponowaliśmy 6,5 tys. opakowań Arechinu do szpitali zakaźnych - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas czwartkowego briefingu.

- Wiemy, że w Polsce mamy substancję, która może wspomagać - takie są pierwsze doniesienia. Oczywiście nie mamy jeszcze pewnych danych klinicznych, nie było wykonywanych pełnych badań klinicznych - ale wiemy o Arechinie, że on jest dopuszczony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych - mówił minister.

Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych na czas epidemii wprowadziła w czwartek Rada Warszawy. Chodzi o bulwary i plaże nad Wisłą.

Wiceprezydent Warszawy Robert Marian Soszyński uzasadniając projekt uchwały przypomniał, że bulwary nad Wisłą oraz plaże po praskiej stronie do tej pory były wyłączone z zakazu spożywania alkoholu. 

Po tym, jak zakażenie koronawirusem wykryto u kolejnych 20 osób, liczba potwierdzonych przypadków w Polsce wzrosła do 325 – podało w czwartek w południe Ministerstwo Zdrowia.

Resort przekazał, że nowe przypadki dotyczą trzynastu osób z woj. dolnośląskiego, trzech osób z woj. kujawsko-pomorskiego, dwóch z woj. podkarpackiego i po jednej osobie z woj. lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

Funkcjonariusze skontrolowali prawie 32 tys. osób w związku z obowiązkiem kwarantanny - poinformował w czwartek rzecznik prasowy KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że odnotowano 304 przypadki nieobecności w wyznaczonym miejscu kwarantanny.

Poznański sanepid objął kwarantanną 141 pacjentek ginekologa, u którego wykryto koronawirusa. Ostateczna liczba kobiet, które miały kontakt z chorym, jeszcze nie jest znana. Lekarz od niedzieli jest hospitalizowany w poznańskim szpitalu zakaźnym.

Rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska przekazała w czwartek, że na razie sanepid nie ma wyników testów na obecność koronawirusa przeprowadzonych u kobiet poddanych kwarantannie.

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa stopniowo ograniczany będzie transport publiczny w Londynie, m.in. zamkniętych zostanie do 40 stacji metra. W brytyjskiej stolicy epidemia rozwija się szybciej niż w innych częściach kraju.

"W trosce o bezpieczeństwo Pasażerów w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, w dniu 19.03.2020 r. z możliwością przedłużenia na kolejne dni zostają zawieszone wszystkie połączenia dalekobieżne narodowego przewoźnika autokarowego Polonus" – czytamy we wpisie na na Twitterze.Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą (Mazowieckie), w którym w środę potwierdzono 11 przypadków zarażenia koronowirusem wśród personelu, nadal działa. W czwartek udało się zapewnić obsadę lekarzy i pielęgniarek, ale szpital czeka na wyniki badań 60 osób, więc zarażonych może być więcej.

W powiecie chełmskim (woj. lubelskie) odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. To duchowny, pacjent oddziału pulmunologicznego Chełmskiego Szpitala Wojewódzkiego. Chodzi o księdza z parafii w Białopolu. 

Prezydent: w najbliższych godzinach zostanie uruchomiona aplikacja dla osób przebywających na kwarantannie.

Wspólna konferencja premiera i prezydenta po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Warszawscy radni obradują w czwartek w maskach antyseptycznych. Niektórzy siedzą obok siebie, nie zachowując odległości między osobami zalecanej przez służby epidemiologiczne. W sali obrad znajduje się łącznie ponad 50 osób.

Przed sądem odpowie 59-letni mieszkaniec Grudziądza, który zadzwonił pod numer 112 i groził, że będzie jeździł po mieście i zarażał koronawirusem. Sprawa okazała się nieodpowiedzialnym żartem - poinformowała w czwartek rzeczniczka kujawsko-pomorskiej policji mł. insp. Monika Chlebicz.

Grozi mu kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1,5 tys. zł. 

Biskupi zalecają, by uroczystości pogrzebowe ograniczyć do spotkania wiernych na cmentarzu. W ostatniej drodze zmarłemu może uczestniczyć nie więcej niż 50 osób, a msza może się obyć tego samego dnia lub w terminie wyznaczonym przez rodzinę. W niektórych przypadkach biskupi zarządzili mszę bez udziału wiernych.

Więcej o nowych zaleceniach dotyczących pochówków: 

Przesyłki listowe rejestrowane, paczkowe i kurierskie można odebrać bez pokwitowania; wystarczy z bezpiecznej odległości okazać dokument tożsamości, a pracownik spisze cztery ostatnie cyfry numeru z dokumentu i wyda przesyłkę - poinformowała w czwartek Poczta Polska.

Nowe procedury mają zapewnić bezpieczeństwo klientom i pracownikom Poczty.

Dziesięć osób, w tym trzech piłkarzy, zostało zainfekowanych koronawirusem w Fiorentinie, której bramkarzem jest Bartłomiej Drągowski. Trzy osoby przebywają w szpitalu – poinformował właściciel włoskiego klubu piłkarskiego Rocco Commisso.

Wśród zarażonych są napastnicy Patrick Cutrone i Serb Dusan Vlahovic oraz argentyński obrońca German Pezzella. Wszyscy przechodzą kwarantannę domową. W klinice przebywa m.in. lekarz zespołu, który miał trudności w oddychaniu.

Na zdjęciu napastnik Patrick Cutrone. Fot. PAP/EPA/CLAUDIO GIOVANNINI

Planowane na 25 kwietnia wybory parlamentarne nie mogą odbyć się w terminie - zdecydowała w czwartek centralna komisja wyborcza w Sri Lance. Powodem jest zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa.

Jak powiedział cytowany przez agencję Reutera szef komisji Mahinda Desapriya, państwo w obecnej sytuacji nie będzie w stanie przeprowadzić wyborów w terminie.

W Indonezji wstrzymano w czwartek masowe zgromadzenie prawie 9 tys. pielgrzymów muzułmańskich i poddano ich kwarantannie, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Podobne wydarzenie w Malezji związane jest z ponad 800 przypadkami zakażeń w regionie.

Zorganizowana przez muzułmański ruch misyjny Jamaat Tabligh czterodniowe spotkanie miało się odbyć na południu wyspy Celebes i nie zostało zatwierdzone przez władze.

MON podkreśla, że decyzja o udzieleniu pomocy policji nie oznacza, że wojsko zostanie użyte, by pilnować porządku w miastach.

Aktualnie na świecie jest 125 tys. zakażeń wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2, głównie w Europie i Bliskim Wschodzie – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Trzecie ognisko pandemii rozwija się w USA.

W sumie od wybuchu epidemii w Chinach w grudniu 2019 r. do czwartku rano zarejestrowano na świecie ponad 220 tys. przypadków tego zakażenia oraz ponad 10 tys. zgonów. Jednocześnie prawie 86 tys. pacjentów wyzdrowiało. Zdecydowana większość z nich jest w Chinach.

Holenderski minister zdrowia Bruno Bruins zasłabł podczas parlamentarnej debaty na temat koronawirusa. Polityk wyjaśnił, że powodem jego gorszego samopoczucia było przemęczenie.

Czytaj więcej: Minister zdrowia zasłabł podczas debaty o koronawirusie

Z powodu zagrożenia koronawirusem, Koleje Dolnośląskie ograniczają od piątku kursowanie kilkudziesięciu par pociągów - poinformował w czwartek rzecznik przewoźnika Bartłomiej Rodak. Firma monitoruje rozwój sytuacji epidemicznej - dodał.

Zmiany w rozkładzie jazdy regionalnego przewoźnika dotyczą w sumie 125 pociągów.

Fot. Flickr/Dariusz Sieczkowski

- Dla nas sytuacja jest gorsza niż po 11 września - mówi szef Lufthansy, który zapowiada sukcesywne redukowanie połączeń na czas koronawirusa. - Już dziś nie mamy praktycznie nowych rezerwacji - dodał.

Odprawy na dwóch przejściach granicznych w województwie opolskim odbywają się bez utrudnień - powiedziała mjr Katarzyna Walczak ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

Kombinacja dwóch leków przeciwwirusowych używanych w terapii HIV, z którą wiązano nadzieje w związku z pandemią Covid-19, okazała się nieskuteczna w ciężkich przypadkach tej choroby – to wniosek z badania opublikowanego w "New England Journal of Medicine".

Próbę przeprowadzono w jednym ze szpitali w chińskim mieście Wuhan, pierwotnym ognisku pandemii. 99 pacjentów z poważnym zapaleniem płuc wywołanym przez koronawirusa przyjmowało doustnie kombinację lopinawiru i rytonawiru (Kaletra), a 100 innych otrzymywało normalną opiekę.

Zarząd Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP zaapelował do Mateusza Morawieckiego prezesa Rady Ministrów o podjęcie pilnych prac związanych ze złagodzeniem w uzdrowiskach negatywnych skutków finansowo-gospodarczych wywołanych efektem koronawirusa.

"Uzdrowiska po prostu zamarły. Takiej sytuacji jeszcze nigdy nie było" - informuje Stowarzyszenie.

Czytaj też: Koronawirus a sanatoria. NFZ odpowiada na najczęściej zadawane pytania

Troje południowokoreańskich szermierzy jest zarażonych koronawirusem. Ich tożsamości nie ujawniono, ale wiadomo, że jest w tym gronie szpadzistka, która w marcu rywalizowała w zawodach Pucharu Świata w Budapeszcie, gdzie startowali również Polacy.

- Tuż przed 10 maja pewnie trzeba będzie zdecydować, czy przeprowadzać wybory prezydenckie. Dziś ogłoszenie stanu nadzwyczajnego - co umożliwiłoby zmianę terminu wyborów - wprowadziłoby dodatkowe, niepotrzebne niepokoje społeczne - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza zadecydowała, że na plakatach i bannerach informujących o ogólnokrajowym głosowaniu w sprawie zmian w konstytucji nie będzie na razie daty 22 kwietnia. Powodem jest możliwe przełożenie głosowania z powodu koronowirusa.

Rozgrywki Copa Libertadores i Copa Sudamericana, dwóch najważniejszych klubowych pucharów w południowoamerykańskiej piłce nożnej, zostały zawieszony co najmniej do 5 maja, a powodem jest pandemia koronawirusa – poinformowała tamtejsza konfederacja (CONMEBOL).

Copa Libertadores jest odpowiednikiem europejskiej Ligi Mistrzów, a Copa Sudamericana - Ligi Europy.

Fot. PAP/EPA/LUIS EDUARDO NORIEGA A

Dla rolnika obszarem kwarantanny z powodu koronawirusa jest gospodarstwo, co oznacza, że może opiekować się zwierzętami i wykonywać inne prace związane z gospodarstwem - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapewnił jednocześnie, że w Polsce nie zabraknie żywności.

Resort przypomina jednocześnie prośbę o o ograniczenie kontaktów bezpośrednich.

A12 w kierunku Świecka jest zamknięta dla samochodów osobowych

Na granicy ze Słowacja w czwartek w Barwinku (Podkarpackie) na wjazd do Polski kierowcy tirów oczekują w kolejce ok. 1,5 godziny. W Chyżnem (Małopolskie) ruch odbywa się na bieżąco. Pogranicznicy w Chyżnem zawrócili siedmiu cudzoziemców, którzy chcieli wjechać wbrew przepisom do Polski.

Po godz. 9.30 rozpoczęło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Tematem posiedzenia będą działania związane z walką z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Z powodu zagrożenia koronawirusem na stołecznych ulicach jest mniej samochodów, a co za tym idzie dochodzi do mniejszej liczby kolizji i wypadków. - Spadki w liczbie zdarzeń drogowych oscylują w granicach od 40 do 60 procent – poinformował w czwartek PAP rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

Szukamy wolontariuszy do pomocy pracownikom warszawskich placówek ochrony zdrowia oraz wsparcia działań służb sanitarno-epidemiologicznych - z takim apelem zwrócił się do studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rektor uczelni prof. Mirosław Wielgoś i samorząd studentów WUM.

Studenci, którzy zgłoszą się do wolontariatu, będą pomagać pracownikom warszawskich placówek ochrony zdrowia oraz wspierać działania służb sanitarno-epidemiologicznych na terenie Warszawy.

Służby przypominają - mówcie prawdę!

Na jedynym otwartym na Podkarpaciu przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej ruch samochodów osobowych odbywa się na bieżąco. Natomiast są duże kolejki aut ciężarowych, kierowcy tirów na wyjazd z Polski muszą czekać ok. 23 godzin.

Rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor poinformowała, że sytuacja nie zmienia się od kilku dni. Dodała, że ruch samochodów osobowych praktycznie zamarł.

Lekarz z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, u którego w poniedziałek został rozpoznany COVID-19, miał kontakt z 6 pacjentami. Obecnie został ograniczony dostęp do jednego z oddziałów – poinformowała w czwartek rzecznik prasowy Katarzyna Gardzińska.

8 godzin musza czekać na odprawę kierowcy samochodów ciężarowych na przejściu granicznym z Ukrainą w Hrebennem (Lubelskie). Nie ma kolejek na innych przejściach z Ukrainą i Białorusią w regionie.

Bez kolejki odprawiane były ciężarówki na przejściu w Dorohusku. Nie było kolejki tirów także na przejściu z Białorusią w Koroszczynie-Kukurykach.

Na żadnym przejściu nie ma kolejek samochodów osobowych.

U dwóch pracowników medycznych Szpitala Powiatowego w Opocznie (Łódzkie) wykryto zarażenie koronawirusem – poinformowała dyrekcja placówki. Badane są próbki pobrane od osób, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi. Zawieszono świadczenia zdrowotne w części oddziałów.

W Moskwie zmarła 79-letnia pacjentka, u której zdiagnozowano koronawirusa - poinformował w czwartek sztab powołany w stolicy Rosji w związku z pandemią. Jest to pierwszy w Rosji zgon wywołany koronawirusem SARS-CoV-2.

Przyczyną zgonu stało się zapalenie płuc. Pacjentka cierpiała na inne poważne schorzenia.

39-letnia mieszkanka Trzebini (Małopolskie) planowała handel "domowymi testami na koronawirusa". Sprawę wykrył policjant podczas przeglądania stron internetowych. Za usiłowanie oszustwa kobiecie może grozić do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Więcej na: Planowała handel "domowymi testami na koronawirusa". Sprawę wykrył policjant

- Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego są bliscy wypracowania bardzo szybkich testów na obecność koronawirusa. Być może już jesienią takie testy będą dostępne - powiedział w czwartek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Aktualna sytuacja na drogowych przejściach granicznych między Polską a Niemcami.

Objawy ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, występują często u pacjentów chorych na COVID-19, zakaźną chorobę oddechową wywoływaną przez nowego koronawirusa – wynika z chińskiego badania, które publikuje pismo "American Journal of Gastroenterology".

Jak wynika z badania, pacjenci ci mają gorsze prognozy niż chorzy wyłącznie z objawami oddechowymi.

Liczba osób u których potwierdzono koronawirusa przekroczyła 300.

18 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

- Leki obniżające gorączkę nie służą do profilaktyki przeciwwirusowej - powiedział prof. Wiesław Kozak z UMK w Toruniu, od kilkudziesięciu lat zajmujący się badaniem gorączki. Przestrzegł przed stosowaniem takich środków, jako budujących odporność na wirusy, gdyż działają one odwrotnie.

Będziemy zmieniali ustawę o Radzie Ministrów, m.in. po to, żeby posiedzenia rządu mogły się odbywać w formule telekonferencji, żeby to była typowa Rada Ministrów, bo w tej chwili to jest obarczone pewnym kłopotem - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Szczegóły w artykule: Koronawirus w Polsce. Jest decyzja o użyciu wojska

Pacjenci z chorobami, które wymagają stosowania leków immunosupresyjnych, powinni kontynuować terapię w czasie trwania pandemii COVID-19 – przekonują klinicyści na łamach pisma "Clinical Gastroenterology and Hepatology". Ich zdaniem przyniesie to więcej korzyści niż szkód.

- Ruch na polsko-czeskiej granicy na terenie woj. śląskiego w czwartek rano odbywa się płynnie – przekazała rzeczniczka śląskiej straży granicznej mjr Katarzyna Walczak. Wpłynęła na to rezygnacja z wypełniania kart lokalizacyjnych przez kierowców ciężarówek i pracowników.

Jeszcze w środę wieczorem czas oczekiwania na wjazd do Polski z Czech autostradą D1/A1 w Gorzyczkach wynosił pięć godzin, a kierowcy przekraczający granicę drogą 48/S52 w Cieszynie czekali dwie i pół godziny.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, pytany o sugerowane przez opozycję przesunięcie terminu wyborów prezydenckich: - Dzisiaj jedyna odpowiedzialna postawa brzmi: poczekajmy z decyzjami, mamy na to jeszcze parę tygodni.

Władze Meksyku poinformowały w środę wieczorem (czasu miejscowego) o pierwszej ofierze śmiertelnej wśród chorych na Covid-19 w tym kraju. Zmarły chorował na cukrzycę, pierwsze symptomy choroby wystąpiły u niego 9 marca - podał resort zdrowia w komunikacie na Twitterze.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy policji "w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego" w kraju. Decyzja szefa MON obowiązuje od północy 19 marca.

Bez ograniczenia kontaktów ludzi epidemia SARS-CoV-2 w Finlandii trwałaby ok. 100 dni, ale zakaziłoby się wtedy ponad 60 proc. osób; państwowy system zdrowotny by tego nie wytrzymał - wynika z prognozy, którą władze fińskie posłużyły się, wprowadzając w kraju stan wyjątkowy.

Radykalne działania, na jakie zdecydowały się władze Finlandii, ogłaszając w tym tygodniu stan wyjątkowy, mają skutkować mniejszą liczbą zakażeń w pierwszej fali epidemii

W związku z pandemią koronawirusa łódzka fundacja Vis Salutis uruchomiła dostępne w całym kraju numery telefonów, pod którymi można uzyskać fachową pomoc psychologiczną.

- To numery telefonów z pomocą psychologiczną dla wszystkich osób, które czują się zaniepokojone obecną sytuacją - dodał psycholog Anna Posyłek z Vis Salutis. 

Numery telefonów z pomocą psychologiczną dla całego kraju: 888 900 980 i 888 960 980.

Tegoroczny Wielki Post jest szczególny. Istotne, żebyśmy wykorzystali ten trudny czas do pogłębiania relacji z Bogiem przez modlitwę i na pomoc potrzebującym – podkreśla sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp. Artur Miziński.

Bp Miziński powiedział: - Nasze życie zmieniło się z dnia na dzień. Jeszcze nie tak dawno uważaliśmy, że porządek świata jest zabezpieczony, szczególnie w przypadku państw wysokorozwiniętych. Myśleliśmy, że niespotykany wcześniej w historii rozwój technologiczny zapewnia nam stabilizację i bezpieczeństwo. Tymczasem okazało się, że wobec koronawirusa człowiek okazał się bezbronnym, a porządek społeczno-ekonomiczny świata jest poważnie zagrożony.

Podkreślił jednocześnie, że ta sytuacja staje się dla nas wezwaniem, by tym bardziej zwracać się ku Bogu, który "nigdy nie opuszcza żadnego człowieka i jest zawsze gotów wyjść nam naprzeciw, w każdym niebezpieczeństwie".

Sytuacja na przejściach granicznych wciąż dramatyczna.

Australia wprowadza zakaz przyjazdów dla cudzoziemców od 20 marca od godziny 21:00. Zakaz nie obejmuje obywateli oraz rezydentów Australii - poinformował Michał Kołodziejski, ambasador Polski w Australii.

Od 31 grudnia 2019 r. do 18 marca 2020 r. odnotowano na świecie 194 tys. 909 potwierdzonych przypadków COVID-19, zapalenia płuc spowodowanego koronawirusem SARS-CoV-2; prawie 8 tys. osób zmarło - podał w środę GIS.

"Obejmujemy Was… GRARANTANNĄ!" - ogłosiło uczniom Ministerstwo Cyfryzacji. W ten sposób chce przekonać młodzież, że nieplanowany pobyt w domu nie musi być nudny.

Zobacz szczegóły: Uczniowie w całej Polsce objęci GRARANTANNĄ. Zarządziło ją Ministerstwo Cyfryzacji

 

Trwa dramat w domach spokojnej starości na północy Włoch, które stały się ogniskami koronawirusa. Każdego dnia umierają tam kolejne starsze, zakażone osoby. Liczba zakażeń i zgonów będzie rosnąć - ostrzegają lekarze i opiekuni.

W ciągu doby w domu opieki w miejscowości Quinzano w prowincji Brescia zmarło pięć osób. Od początku kryzysu epidemiologicznego przed niespełna miesiącem w placówce tej zanotowano 18 zgonów. Tylko jeden z nich potwierdzono jako przypadek koronawirusa, ponieważ test wykonano tam wyłącznie jednemu choremu.

Z kolei w Gandino koło Bergamo spośród 150 sędziwych podopiecznych zmarło ostatnio 15. Około 40 osób ma gorączkę.

Fot. PAP/EPA/Andrea Fasani

Słowenia przygotowuje się do wprowadzenia od piątku kwarantanny, aby spowolnić rozprzestrzenianie się zakażenia koronawirusem - oświadczył w środę wieczorem minister spraw wewnętrznych Ales Hojs.

Minister spraw wewnętrznych powiedział podczas wystąpienia w telewizji, że ludzie nadal będą mogli chodzić do pracy i sklepów, zostaną jednak zmuszani do ograniczenia kontaktów towarzyskich, wszelkie spotkania w miejscach publicznych będą zabronione. Dodał, że ci, którzy nie będą przestrzegać przygotowanego dekretu o kwarantannie, mogą zostać ukarani mandatem nawet do 400 euro.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie