Koronawirus w Polsce. Jest decyzja o użyciu wojska

Polska
Koronawirus w Polsce. Jest decyzja o użyciu wojska
PAP/Marcin Bielecki
Żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej wraz z policją od środy pomagają przy uszczelnieniu granicy z Niemcami w Lubieszynie (woj. zachodniopomorskie)

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy policji "w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego" w kraju. Decyzja szefa MON obowiązuje od północy 19 marca.

Na stronach internetowych Dziennika Urzędowego Ministerstwa Obrony Narodowej poinformowano, że MON polecił "wydzielić do pomocy policji, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, pododdziały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej".

 

Poinformowano tam także, że wykonywanie tych zadań następuje od dnia jej ogłoszenia, czyli od północy 19 marca.

 

ZOBACZ: Szumowski: nie wykluczamy przedłużenia stanu zagrożenia epidemicznego

 

"Decyzja nie oznacza, że wojsko zostanie użyte, by pilnować porządku w miastach"

 

"Skład wydzielonych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ich zadania, liczebność, obszar, na jakim wydzielone Siły Zbrojne będą wykonywały zadania, oraz czas ich wykonywania, a także ograniczenia dotyczące użycia posiadanych środków określi Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji" - poinformowano.

 

Wcześniej minister wielokrotnie informował o żołnierzach zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa.

 

MON podkreślił, że decyzja o udzieleniu pomocy policji nie oznacza, że wojsko zostanie użyte, by pilnować porządku w miastach.

Cyberżołnierze wesprą w walce z koronawirusem 

 

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował również, że cyberżołnierze udostępnią Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa infrastrukturę teleinformatyczną, pozwalając na szybsze monitorowanie sytuacji dotyczącej epidemii. 

 

"W walkę z koronawirusem włączyło się także Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Po tym, jak pomogli uruchomić infolinię z pomocą psychologiczną, cyberżołnierze udostępnią RCB_RP (Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa) infrastrukturę teleinformatyczną, pozwalając na szybsze monitorowanie sytuacji dotyczącej epidemii" - napisał szef MON na Twitterze.

Żołnierze już od wtorku wspierają służby

 

We wtorek na Twitterze napisał: "Ponad 2,1 tys. żołnierzy wraz ze sprzętem będzie dziś zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Żołnierze między innymi wspierają służby MSWiA w ochronie granic, pomagają osobom w kwarantannie oraz w transporcie medykamentów do szpitali".

 

Ponadto poinformował, że "od dziś żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej wspierają działania Straży Granicznej na obszarze województw śląskiego i małopolskiego".

Jak podało MON, we wtorek w pomoc m. in. służbom podległym MSWiA było zaangażowanych 2391 żołnierzy Wojska Polskiego z 490 jednostkami sprzętu. Żołnierze wojsk operacyjnych i członkowie WOT wspierają służby na przejściach granicznych, dostarczają żywność i leki osobom starszym i objętym kwarantanną.

 

Wojsko utrzymuje w gotowości 14 wojskowych szpitali

 

W działaniach przeciwepidemicznych resort obrony współpracuje z innymi służbami i Ministerstwem Zdrowia. Wojsko utrzymuje w gotowości 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii jest w stanie wykonać dziennie 350 testów na obecność koronawirusa.

 

We wszystkich województwach działają wojskowe zgrupowania zadaniowe, które w razie potrzeby mogą udzielić wsparcia Ministerstwu Zdrowia. Mają one do dyspozycji kilkadziesiąt pojazdów sanitarnych i mikrobusów, 10 dezynfekcyjnych zespołów zadaniowych, mobilne zespoły medyczne. Przygotowany przez wojsko kontenerowy szpital polowy we Wrocławiu umożliwia odbywanie kwarantanny przez 100 osób. Siły zbrojne są gotowe wydzielić samoloty i śmigłowce do ewakuacji medycznej.

 

W działania prewencyjne włączyły się WOT, które w 14 portach lotniczych pomagają przy pomiarze temperatury oraz gromadzeniu i segregacji kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski. Żołnierze WOT pozostają też w kontakcie z weteranami, gotowi udzielić im pomocy, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia osób starszych. Od niedzieli 1000 żołnierzy WOT wspiera Straż Graniczną na 67 przejściach granicznych. W działania związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa są gotowe włączyć się uczelnie wojskowe, podchorążowie w razie potrzeby wesprą administrację i samorządy.  

grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie