Kilkanaście nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Chorzy są w każdym województwie

Polska
Kilkanaście nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Chorzy są w każdym województwie
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Szpital Wojewódzki w Poznaniu

Mamy 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało ministerstwo zdrowia.

"Potwierdzone przypadki dotyczą: 8 osób z woj. łódzkiego, 5 z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. opolskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego i podlaskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 238/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)." - czytamy w komunikacie resortu zdrowia.

 

Jednocześnie ministerstwo potwierdziło, że pierwszy pacjent zakażony koronawirusem w Polsce jutro kończy hospitalizację.

 

ZOBACZ: Wyzdrowiał polski "pacjent zero"

 

Wcześniej we wtorek MZ poinformowało o 16 nowych przypadkach zakażenia koronawiru-sem. Potwierdzenia dotyczą 6 osób z dolnośląskiego, 3 osób z woj. łódzkiego, 2 osób z woj. ślą-skiego i po 1 osobie z woj. małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.

 

Rano dotarła smutna wiadomość, o śmierci piątej osoby zakażonej koronawirusem.

 

ZOBACZ: 16 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

 

Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) zmarła piąta osoba zakażona koronawirusem. To 57-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące" - poinformował we wtorek resort zdrowia.

 

Sytuacja w rządzie

 

Pan minister Michał Woś ma pozytywny wynik testu, jest chory na covid-19. Czuje się dobrze, jak napisał. Tu zaszła standardowa procedura, nie ma innych działań niż te, które normalnie wykonuje sanepid - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji pasowej.

 

- Wszystkie osoby, które miały bezpośredni kontakt z ministrem, w okresie, w którym może nastą-pić zarażenie, zostały zmapowane przez służby sanitarne i zgodnie z zaleceniem inspekcji sani-tarnej, osoby z tych newralgicznych obszarów działania państwa: lekarze, pielęgniarki, diagności, policjanci, farmaceuci, straż graniczna, sam sanepid - aby jak najszybciej przywrócić te osoby do pracy - wykonuje się siedmiodniową kwarantannę od momentu kontaktu - sprecyzował minister zdrowia.

 

ZOBACZ: Łukasz Szumowski o zdrowiu ministrów

 

Szumowski dodał, że "nie był na tej radzie ministrów", w której uczestniczył Woś. - Te osoby, które mają wyniki negatywne, są decyzją inspekcji sanitarnej są zwolnione z kwarantanny i mogą dalej funkcjonować - powiedział szef resortu.

 

Stan pandemii

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Orga-nizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obo-wiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, duszno-ściami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

sgo/luq/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie