Ponad 20 proc. zainfekowanych w Portugalii to lekarze

Świat
Ponad 20 proc. zainfekowanych w Portugalii to lekarze
PAP/EPA/KELLY BARNES
Na początku marca w państwowych szpitalach do pracy przyjętych zostało ponad 1000 lekarzy,

Ponad 20 proc. osób zakażonych koronawirusem w Portugalii stanowią lekarze - poinformowała we wtorek Izba Lekarska (OM) w Lizbonie. W ciągu doby liczba zakażeń Covid-19 wzrosła w tym kraju o 117, do 448.

Jak napisał we wtorkowym komunikacie prezes Izby Lekarskiej Miguel Guimaraes, duży odsetek lekarzy wśród osób zainfekowanych jest konsekwencją braków środków ochrony przed koronawirusem w publicznej służbie zdrowia.

 

"Wyposażenie szpitali jest naszą piętą achillesową w walce, jaką prowadzimy z koronawirusem" - napisał Guimaraes.

 

ZOBACZ: W. Brytania: MSZ zaleca rezygnację ze wszelkich podróży zagranicznych przez 30 dni

 

Deklaracjom szefa Izby Lekarskiej zaprzeczyło ministerstwo zdrowia Portugalii, twierdząc, że służby sanitarne posiadają wystarczającą liczbę maseczek, rękawic ochronnych oraz niezbędnego sprzętu. Resort poinformował też, że w ostatnich dniach do pomocy w walce z koronawirusem zgłosiło się około 800 dodatkowych pielęgniarzy i pielęgniarek, w tym osoby na emeryturze.

 

Do pracy przyjęto ponad 1000 lekarzy

 

Na początku marca w państwowych szpitalach do pracy przyjętych zostało ponad 1000 lekarzy, którzy wyrazili gotowość pomocy. W większości przypadków są to właśnie emeryci.

 

We wtorek po południu służby medyczne szacowały liczbę osób zainfekowanych Covid-19 na 448, co oznacza, że wciągu doby przybyło 117 nowych przypadków. W poniedziałek zmarła pierwsza osoba chora na koronawirusa - 80-letni mężczyzna ze stołecznej aglomeracji, w której zdiagnozowano ponad połowę wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem w Portugalii.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie