16 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Polska
16 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce
PAP/Jakub Kaczmarczyk
W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi w Polsce 221

"Mamy 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą 6 osób z dolnośląskiego, 3 osób z woj. łódzkiego, 2 osób z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 221" - poinformował we wtorek resort zdrowia.

"W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 221/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - poinformowało ministerstwo zdrowia.

Wcześniej we wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej koronawirusa w Polsce. W szpitalu w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) zmarł 57-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące

 

ZOBACZ: Koronawirus w ośrodku dla azylantów w Niemczech. 500 osób poddanych kwarantannie

 

Mecz w Czechach, pobyt w Hiszpanii

 

Jak przekazała rzeczniczka wojewody śląskiego, jedna z osób z tego województwa zakaziła się prawdopodobnie na meczu w Czechach, a druga podczas pobytu w Hiszpanii.

 

Do kolejnych dwóch zakażeń doszło także w Wielkopolsce.

 

- Pierwsza osoba to mężczyzna w średnim wieku z powiatu poznańskiego. Przyjechał do Polski z kraju transmisji koronawirusa. Jest pod opieką lekarzy z poznańskiego szpitala. Stan zdrowia określany jest na średnio dobry – podkreślił Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

 

Dodał, że druga osoba – u której we wtorek potwierdzono zakażenie koronawirusem - to również mężczyzna; w średnim wieku, w stanie dobrym przebywa obecnie w kwarantannie domowej na terenie powiatu poznańskiego.

 

Przypadek z lubelskiego dotyczy osoby małoletniej

 

Przypadek z lubelskiego dotyczy osoby małoletniej. - Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą osoby małoletniej z powiatu lubelskiego, która miała styczność z przypadkiem potwierdzonym – podała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Jak dodała, stan tej osoby jest dobry.

 

Wcześniej rzeczniczka informowała o trzech nowych przypadkach zakażenia koronawirusem u osób, które miały styczność z osobami zakażonymi. Testy potwierdziły zakażenie u jednej osoby w przedziale wieku 60-70 lat i jednej osoby w przedziale wieku 40-50 lat z powiatu zamojskiego oraz jednej osoby małoletniej z powiatu lubelskiego. - Stan wszystkich osób jest dobry – zaznaczyła Strzępka.

 

Dotychczas na terenie województwa lubelskiego stwierdzono 22 przypadki zakażenia koronawirusem.

 

Łódzkie: dwóch młodych mężczyzn i kobiety po 60. roku życia 

 

O trzech nowych przypadkach zakażenia koronawirusem poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W sumie w Łódzkiem odnotowano do tej pory 34 potwierdzone zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2.


- W województwie łódzkim są trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Dotyczą dwóch młodych mężczyzn i kobiety po 60. roku życia. Ich stan jest dobry - podała rzeczniczka wojewody.


Dodała, że każda z tych osób miała bezpośrednie kontakty z zakażonymi. Wszyscy są mieszkańcami województwa łódzkiego.


Do tej pory służby wojewody doniosły w sumie o 34 potwierdzonych przypadkach zakażenia chorobą COVID-19 w Łódzkiem, z czego 15 przypadków ujawniono w poniedziałek i wtorek.

 

Kraków: mężczyznę w sile wieku, stan stabilny

 

W województwie małopolskim liczba osób, u których wykryto zakażenie koronawirusem wzrosła do pięciu. Informację o kolejnym zakażonym – mężczyźnie w sile wieku – przekazał Małopolski Urząd Wojewódzki.


"Mamy piąty potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem. Tym razem chodzi o mężczyznę w sile wieku. Przebywa on w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jego stan jest stabilny" - zakomunikowały służby prasowe wojewody małopolskiego.


We wtorek rano poinformowano o dwóch nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem na terenie województwa małopolskiego – są to dwaj mężczyźni. Obaj pacjenci są leczeni w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.


Stan pierwszego pacjenta z koronawirusem w Małopolsce, który trafił na oddział zakaźny do krakowskiego szpitala im. S. Żeromskiego, jest ciężki. Druga osoba w regionie, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem, to kobieta w sile wieku; jej stan lekarze określają jako dobry.


Według ostatnich danych, w Małopolsce 16 osób jest hospitalizowanych oraz 311 objętych kwarantanną.

 

Najwięcej nowych przypadków na Dolnym Śląsku. Wśród nich nastolatkowie

Na Dolnym Śląsku sześć kolejnych nowych osób jest zakażonych koronawirusem – podały służby wojewody dolnośląskiego. Dwie z nich to nastolatkowie przebywające w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


Dolnośląski Urząd Wojewódzki w wydanym komunikacie poinformował, że stwierdzono sześć nowych przypadków zakażenia w regionie. "Cztery osoby przebywają w szpitalu, a dwie osoby zakażone są w kwarantannie domowej" - napisano.


Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Monika Kowalska poinformowała we wtorek, że w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych przebywa obecnie ośmioro dzieci podejrzanych o zakażenie koronawirusem.


- Dwoje nastolatków ma potwierdzone zakażenie wirusem SARS - CoV-2, reszta pacjentów pediatrycznych przebywa na obserwacji. Wszyscy są pod fachową opieką specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych, a lekarze określają ich stan zdrowia jako dobry - dodała Kowalska.


W sumie na Dolnym Śląsku zakażenie stwierdzono u 33 osób. 19 osób jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego, jeden pacjent jest w szpitalu w Bolesławcu; pozostali zakażeni przebywają w kwarantannach domowych.

 

Kujawsko-pomorskie: ósmy przypadek

 

Ósmy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim. Mężczyzna w sile wieku, jest hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym, jego stan jest dobry.

 

Stan pandemii

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie