W Wuhanie zamknięto ostatni polowy szpital. Chiny kończą wojnę z koronawirusem?

Świat
W Wuhanie zamknięto ostatni polowy szpital. Chiny kończą wojnę z koronawirusem?
PAP
Polowe szpitale nie są już potrzebne

W Wuhan, epicentrum epidemii koronawirusa, zamknięto ostatni z tymczasowych szpitali polowych – podał portal Pengpai Xinwen. Agencja Xinhua ocenia, że zwycięstwo nad epidemią jest blisko. Do Wuhanu przybył we wtorek przywódca ChRL Xi Jinping, by dokonać inspekcji. Jest to jego pierwsza wizyta w tym mieście, odkąd pod koniec ubiegłego roku wybuchła tam epidemia nowego patogenu.

Wizyta Xi w Wuhanie odbierana jest jako sygnał, że Komunistyczna Partia Chin (KPCh) uznaje „ludową wojnę” wytoczoną koronawirusowi za bliską końca. "Wojna z epidemią trwa, ale nadejście zwycięstwa nie jest już odległe” - oceniła państwowa agencja Xinhua w opublikowanym we wtorek komentarzu.

 

Koniec tymczasowych szpitali

 

Tego samego dnia działalność zawiesił ostatni z 14 polowych szpitali zorganizowanych w Wuhanie w halach sportowych, centrach konferencyjnych i innych budynkach.

 

ZOBACZ: Piłkarze Arsenalu poddani kwarantannie. Mogli się zarazić koronawirusem

 

Szpital w ośrodku sportowym Hongshan przyjął od 5 lutego łącznie 1124 pacjentów – podał Pengpai Xinwen.

 

Oprócz szpitali polowych w mieście w ekspresowym tempie zbudowano dwa specjalne tymczasowe szpitale dla zakażonych koronawirusem, dysponujące łącznie ponad 2 tys. łóżek.

 

Aplikacja z kodami zdrowotnymi

 

Władze zapowiedziały złagodzenie ograniczeń przemieszczania się wewnątrz prowincji, by umożliwić firmom wznowienie działalności po przedłużonej z powodu epidemii przerwie noworocznej.

 

ZOBACZ: Odwołany koncert lub mecz? Organizator powinien zwrócić pieniądze za bilety

 

Weryfikacji stanu zdrowia mieszkańców ma służyć aplikacja mobilna, przyznająca poszczególnym osobom tzw. kody zdrowotne – zielone, żółte albo czerwone. Osoby z kodem zielonym mieszkające w strefach niskiego i średniego ryzyka będą mogły poruszać się wewnątrz prowincji.

 

Huśtawka danych

 

W poniedziałek w ciągu doby potwierdzono w tym kraju 19 nowych przypadków, w tym 17 w Wuhanie. Dwa pozostałe uznano za przywleczone z zagranicy. Nie można jeszcze mówić o tendencji spadkowej, a raczej wahaniach na niższym niż dotychczas poziomie.

 

ZOBACZ: Brytyjska wiceminister zdrowia zarażona koronawirusem

 

Środowe dane wskazały bowiem na nieznaczny wzrost zachorowań. Chińskie władze sanitarne poinformowały o 24 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w ciągu doby i 22 ofiarach śmiertelnych.  

sgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie