Odwołany koncert lub mecz? Organizator powinien zwrócić pieniądze za bilety

Polska
Odwołany koncert lub mecz? Organizator powinien zwrócić pieniądze za bilety
PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL
W razie problemów pomocą będą służyć rzecznicy konsumentów

Zgodnie z prawem, organizator imprezy masowej odwołanej z powodu koronawirusa powinien zwrócić pieniądze za bilety - poinformował we wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W razie problemów pomocą będą służyć rzecznicy konsumentów.

"W wypadku zwrotów za bilety za odwołane z powodu nowego koronawirusa imprezy masowe, co do zasady, w grę będzie wchodził przede wszystkim art. 495 § 1 kodeksu cywilnego, który mówi o tym, że jeśli strona nie może wykonać świadczenia, obowiązana jest do zwrotu pieniędzy według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Oznacza to zwrot pieniędzy za bilet na koncert, który się nie odbył" - wyjaśnił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

ZOBACZ: Sprzedaż ryżu wzrosła o 95 proc., mąki o 84 proc. Polacy robią zapasy


"Szczegóły zwrotów mogą dodatkowo dookreślać regulaminy konkretnych organizatorów i to tam konsumenci powinni szukać informacji".

 

Bezpłatna pomoc prawna


UOKiK zaznaczył, że w przypadku koronawirusa możemy mieć do czynienia z różnymi wyjątkowymi sytuacjami. A wówczas - jak wskazał Urząd - każdy przypadek "będzie zapewne rozpatrywany indywidualnie". "Jeśli dojdzie do sporu na linii konsument - organizator, o ostatecznej racji jednego z nich będzie rozstrzygał sąd" - dodał.

"Gdyby pojawiły się problemy ze zwrotem pieniędzy za odwołany koncert, mecz lub inną imprezę masową, pomocą będą służyć rzecznicy konsumentów i prawnicy z bezpłatnej pomocy prawnej. Jeśli konsument za bilet zapłacił kartą - wyjściem z sytuacji może być również procedura chargeback (zwrot pieniędzy przy błędnie zrealizowanych transakcjach lub transakcjach niezrealizowanych - red.) i zwrócenie się do swojego banku" - poinformował UOKiK.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie