Jak wyglądają kontrole sanitarne na przejściach granicznych? Przebieg procedury

Polska
Jak wyglądają kontrole sanitarne na przejściach granicznych? Przebieg procedury
PAP/Marcin Bielecki
Podczas kontroli sanitarnej służby będą badać temperaturę ciała osób przejeżdżających przez granicę Polski

Od godz. 15 w poniedziałek na pięciu przejściach granicznych rozpoczęły pracę całodobowe punkty kontroli sanitarnej. Uruchomiono je w związku z szerzeniem się koronawirusa. Medycy sprawdzą pasażerom temperaturę ciała i poproszą o wypełnienie kart lokalizacyjnych. Jeżeli u podróżnych pojawią się potem objawy koronawirusa, wyznaczone karetki przewiozą ich do najbliższego oddziału zakaźnego.

Punkty kontroli sanitarnej zorganizowano na przejściach granicznych z Niemcami w Kołbaskowie, Świecku, Olszynie i Jędrzychowicach. Jeden Czechami (Gorzyczki). Kontrolowane mają być pojazdy przewożące więcej niż siedem osób.

 

Kontrola autokarów i busów na granicy

 

Będą w nich stacjonować ratownicy medyczni, policjanci, strażnicy graniczni i inspektorzy transportu drogowego. W pierwszej kolejności będą kontrolować jadących autobusami i busami.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia: cyfry rosną. Przyrost liczby zachorowań w najbliższych dniach będzie szybki

 

- Pracownik medyczny będzie mierzył temperaturę podróżującym, następnie będą oni proszeni o wypełnienie kart lokalizacyjnych. Jeśli ktoś nie będzie chciał tego zrobić, zostanie wylegitymowany i poproszony o podanie miejsca, w którym będzie przebywał w Polsce - powiedziała mjr Joanna Konieczniak, rzecznik Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

WIDEO: Relacja reportera "Wydarzeń" ze Świecka

 

  

 

Osoby z objawami koronawirusa od razu trafią do szpitala

 

Jeżeli strażnicy uznają, że ktoś przejeżdżający przez granicę może mieć koronawirusa (będzie o tym świadczyć np. temperatura wyższa niż 38 stopni), specjalnie przygotowana karetka odwiezie go na najbliższy oddział zakaźny. Ponadto pojazd, którym przyjechał, będzie "odesparowany".

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Zdaniem Władysława Dajczaka, wojewody lubuskiego, przejście graniczne w Świecku jest "ważnym przejściem łączącym zachód Europy ze wschodem". - Dziennie mamy kilkaset autokarów, prawie tysiąc przejeżdżających busów - stwierdził.

 

Komendant główny SG Tomasz Praga przekazał, że opracowano dokładny przebieg procedur, w tym również wzory kart. Będą osobne dla pasażerów i kierowców. - Będą one dwujęzyczne – w języku polskim i angielskim – uściślił.

 

Morawiecki: Polska jednym z pierwszych krajów mających takie procedury

 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że Polska jest jednym z pierwszych krajów Unii Europejskiej, który wprowadza takie zabezpieczenia. Wcześniej skonsultował to z kanclerzem Niemiec Angelą Merkel i premierem Czech Andrejem Babiszem.

 

Dodał, że podobne kontrole w ciągu "dwóch-trzech dni" pojawią się także w pociągach i portach.

 

W Polsce potwierdzono dotychczas 17 przypadków koronawirusa. Ostatnia zdiagnozowany chora osoba, to kobieta, która przebywa w szpitalu w Poznaniu. Jest w ciężkim stanie, podłączona do respiratora, w stanie śpiączki farmakologicznej.

 

ZOBACZ: 17. potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce. "Pacjentka jest w stanie śpiączki"

 

- Ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym - wyjaśnił Stanisław Rusek, rzecznik Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Strusia w Poznaniu. 

wka/hlk/ polsatnews.pl, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie