17. potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce. "Pacjentka jest w stanie śpiączki"

Polska
17. potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce. "Pacjentka jest w stanie śpiączki"
Reuters
17. potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce

W Polsce potwierdzono dotychczas 17 przypadków koronawirusa. Kolejna chora osoba to kobieta, która przebywa w szpitalu w Poznaniu - poinformowało w poniedziałek po godz. 16 ministerstwo zdrowia. Rzecznik prasowy placówki poinformował, że pacjentka jest w ciężkim stanie - podłączona do respiratora, w stanie śpiączki farmakologicznej. Zarażona dopiero po badaniach trafiła na oddział zakaźny.

Rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Strusia w Poznaniu Stanisław Rusek podał, że ze wstępnych ustaleń wynika, że pacjentka miała w ostatnim czasie kontakt z osobą, która wróciła z Włoch. Wcześniej kobieta została przyjęta do szpitala w Puszczykowie, stamtąd trafiła do Poznania.

 

Chora jest w stanie ciężkim

 

- Osoba w wieku średnim została przewieziona do naszego szpitala w niedzielę przed północą. Jest w stanie ciężkim. Ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i jest w stanie śpiączki farmakologicznej - powiedział Rusek.

 

"Pacjentka, u której stwierdzono zakażenie jest w średnim wieku, znajduje się na oddziale zakaźnym, jej stan jest poważny" - potwierdziła z kolei po południu prof. Magdalena Figlerowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Rusek wyjaśnił, że kobieta miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch, i która miała katar. Zastrzegł, że u osoby tej nie wystąpiły objawy konieczne do izolacji i badań w kierunku występowania koronawirusa.

 

Nie była od początku na oddziale zakaźnym

 

- Przy przyjęciu (pacjentka - red.) nie spełniała kryteriów epidemiologicznych podejrzenia o zakażenie, nie podróżowała też za granicę i nie miała kontaktu z osobą, która miałaby rozpoznane zakażenie koronawirusem lub podejrzenie - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej prof. Magdalena Figlerowicz, która jest zastępcą kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii w Poznaniu

 

Wyjaśniła, że ponieważ pacjentka podczas przyjęcia była w stanie poważanym, lekarze kierując się dodatkowymi kryteriami GIS zdecydowali się przeprowadzić badanie. Po uzyskaniu wątpliwego wyniku, pacjentka została przeniesiona na oddział zakaźny - dodała Filglerowicz.

 

Kontrole sanitarne na granicach

 

Jednym z podjętych działań ze strony rządu, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa jest wprowadzenie na granicach z Niemcami i Czechami całodobowych punktów kontroli sanitarnej. Dotyczy to przejść: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice, Gorzyczki. Punkty zaczęły działać po godz. 15.

 

W niedzielę Główny Inspektor Sanitarny zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.

 

Imprezy masowe pod znakiem zapytania

 

"Organizacja imprez masowych każdorazowo podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w wyjątkowych przypadkach (szczególnie skomplikowane okoliczności) do Głównego Inspektora Sanitarnego" - przypomniał GIS w komunikacie.

 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

bas/msl/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie