Pięciu członków Rady Mediów Narodowych za odwołaniem Jacka Kurskiego

Polska
Pięciu członków Rady Mediów Narodowych za odwołaniem Jacka Kurskiego
Polsat News
Jacek Kurski kierował TVP przez 4 lata

Za odwołaniem Jacka Kurskiego zagłosowali wszyscy członkowie Rady Mediów Narodowych - informuje reporter Polsat News Dawid Styś. Oznacza to, że los aktualnego prezesa TVP jest przesądzony.

- W związku z wystąpieniem prezesa Kurskiego postanowiłem wydać rozporządzenie o zarządzeniu głosowania ws. uchwały o odwołaniu Jacka Kurskiego z prezesa Telewizji Polskiej - poinformował w piątek szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

 

Czabański, na konferencji prasowej, na której prezydent Andrzej Duda ogłosił podpisanie ustawy ws. przekazania rekompensaty dla mediów publicznych, zdradził, że "to głosowanie będzie trwało korespondencyjnie do poniedziałku". - Już mogę powiedzieć, że z 5-osobowej rady już wpłynęły cztery głosy za podjęciem tej uchwały - dodał.

 

ZOBACZ: Biedroń apeluje, by Duda zrezygnował z wyborów. "Jeżeli ma odrobinę honoru"

 

Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP także wczoraj przyznał, że był za odwołaniem i dla niego sprawa jest jasna. - Chyba, że ktoś unieważni głosowanie jeszcze w sobotę, ale nie sądzę, by tak się stało - powiedział w Polsat News. 

 

W skład Rady Mediów Narodowych (powstałej w 2016 r. - red.) wchodzi trzech posłów PiS: Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka. Uzupełniają go dwie osoby powołane przez prezydenta na wniosek największych partii opozycyjnych w Sejmie: Juliusz Braun (na wniosek KP PO) i Grzegorz Pożorny (na wniosek KP Kukiz'15). Kadencje wszystkich członków rady zakończą się w 2022 r.

 

List do prezydenta

 

W piątek prezes TVP Jacek Kurski napisał w liście do Andrzeja Dudy, że "w imię dobra Telewizji Polskiej" oddaje się do dyspozycji prezydenta. Podkreślił, że jego osoba "nie jest i nie będzie" przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania, uzależnionych od decyzji głowy państwa.

 

Prezes TVP ocenił, że Telewizja Polska jest dziś silniejsza, niż cztery lata temu, a także, że jest nadawcą "dynamicznym, nowoczesnym i coraz chętniej oglądanym". Kurski wskazał też, że TVP "skutecznie odbudowuje swój prestiż i pozycję rynkową, dbając jednocześnie o kulturę narodową".

 

ZOBACZ: "Rzetelna informacja to ważna sprawa". Premier o rekompensacie dla TVP

 

"Telewizja Polska zdołała też odbudować pluralizm polskiej debaty publicznej, a tym samym zapewniła polskiej demokracji normalne warunki funkcjonowania" - napisał prezes TVP, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do "tego sukcesu", zaufali mu i ciężko pracowali przez ostatnie lata. "Dobrze przysłużyliście się Polsce" - dodał.

 

"Szanowny Panie Prezydencie, chcę Pana zapewnić, że moja osoba nie jest i nie będzie przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania uzależnionych od Pana decyzji" - oświadczył Kurski.

 

ZOBACZ: Prezydent podpisał ustawę o rekompensacie dla TVP i Polskiego Radia

 

Nowelizacja ustawy przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

sgo/luq/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie