2 mld zł dla TVP. Prezydent ogłosił decyzję [WIDEO]

Polska
2 mld zł dla TVP. Prezydent ogłosił decyzję [WIDEO]
PAP/Tytus Żmijewski
Zgodnie z Konstytucją, prezydent ma 21 dni na decyzję ws. podpisania ustawy

Prezydent Andrzej Duda w piątek podpisał nowelizację ustawy dotyczącą przekazania rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. O weto apelowały ugrupowania opozycyjne i kontrkandydaci prezydenta w nadchodzących wyborach. Zobacz nagranie z briefingu prasowego.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. W połowie lutego Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu tej noweli.

 

Opozycja proponowała, aby te pieniądze przeznaczyć na potrzeby ochrony zdrowia, m.in. na wsparcie leczenia onkologicznego i apelowała o prezydenckie weto.

 

ZOBACZ: "Prezydent będzie starał się zawetować ustawę o rekompensacie dla TVP, albo coś utargować"


Prezydent kontynuował w poniedziałek konsultacje ws. ustawy abonamentowej, spotkał się z szefem Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim. W tej samej sprawie w minionym tygodniu prezydent odbył spotkania z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przedstawicielami regionalnych ośrodków TVP i Polskiego Radia, a także prezesami Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

 

WIDEO: nagranie z konferencji prasowej Andrzeja Dudy

  


Media donosiły, że w kwestii nowelizacji z prezydentem rozmawiał też we wtorek szef PiS Jarosław Kaczyński.

 

W piątek prezes TVP Jacek Kurski napisał w liście do Andrzeja Dudy, że "w imię dobra Telewizji Polskiej" oddaje się do dyspozycji prezydenta. Podkreślił, że jego osoba "nie jest i nie będzie" przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania, uzależnionych od decyzji głowy państwa. Portal wirtualnemedia.pl ustalił, że Rada Mediów Narodowych korespondencyjnie głosuje nad odwołaniem Kurskiego. Jej członkowie mają na to czas do poniedziałku, ale szef RMN Krzysztof Czabański poinformował, że z 5 członków Rady, czterech zagłosowało za odwołaniem prezesa TVP.

prz/hlk/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie