Kurski napisał list do Dudy. Rada Mediów Narodowych głosuje nad odwołaniem prezesa TVP

Polska
Kurski napisał list do Dudy. Rada Mediów Narodowych głosuje nad odwołaniem prezesa TVP
Polsat News
Prezes TVP Jacek Kurski "w imię dobra Telewizji Polskiej" oddał się do dyspozycji prezydenta

Prezes TVP Jacek Kurski napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy. W korespondencji napisał, że "w imię dobra Telewizji Polskiej oddaję się do dyspozycji prezydenta". Podkreślił, że jego osoba "nie jest i nie będzie" przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania. Portal wirtualnemedia.pl ustalił, że Rada Mediów Narodowych głosuje nad odwołaniem Kurskiego.

W piątek upływa termin na decyzję prezydenta ws. nowelizacji ustawy abonamentowej. Nowelizacja przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. 

 

Ultimatum prezydenta

 

Jak informowała Wirtualna Polska, prezydent kilka dni temu postawił w tej sprawie ultimatum.  

 

"Prezydent zażądał od przewodniczącego Czabańskiego odwołania przez Radę Mediów Narodowych prezesa TVP Jacka Kurskiego - jeśli to się stanie, Duda obiecał podpisać ustawę o mediach publicznych uchwaloną przez PiS, która czeka na jego biurku" - napisał portal, powołując się na relacje źródeł z Pałacu Prezydenckiego. 

 

ZOBACZ: 2 mld dla TVP? Prezydent miał postawić ultimatum. "Sensacyjne doniesienia"

 

Do całego zamieszania odniósł się prezes Telewizji Polskiej, który poinformował na Twitterze, że w piątek w godzinach popołudniowych wysłał drogą elektroniczną list do prezydenta Andrzeja Dudy.

 

 

"W związku z wątpliwościami Pana Prezydenta co do złożenia podpisu pod ustawą przyznającą mediom publicznym rekompensatę abonamentową oraz w związku z pojawiającymi się w domenie publicznej odniesieniami do mnie jako Prezesa TVP, oświadczam, iż w imię dobra Telewizji Polskiej, interesu publicznego, a także w zgodzie z wartościami, którym służyłem całe swoje życie - oddaję się do dyspozycji Pana Prezydenta" - napisał w liście Kurski.

 

"Telewizja Polska zdołała też odbudować pluralizm debaty publicznej"

 

Prezes TVP ocenił, że Telewizja Polska jest dziś silniejsza, niż cztery lata temu, a także, że jest nadawcą "dynamicznym, nowoczesnym i coraz chętniej oglądanym". Kurski wskazał też, że TVP "skutecznie odbudowuje swój prestiż i pozycję rynkową, dbając jednocześnie o kulturę narodową".

 

"Telewizja Polska zdołała też odbudować pluralizm polskiej debaty publicznej, a tym samym zapewniła polskiej demokracji normalne warunki funkcjonowania" - napisał prezes TVP, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do "tego sukcesu", zaufali mu i ciężko pracowali przez ostatnie lata. "Dobrze przysłużyliście się Polsce" - dodał.

 

"Szanowny Panie Prezydencie, chcę Pana zapewnić, że moja osoba nie jest i nie będzie przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania uzależnionych od Pana decyzji" - oświadczył Kurski.

 

Korespondencyjne głosowanie

 

W piątek wieczorem portal wirtualnemedia.pl dowiedział się, że Krzysztof Czabański ogłosił korespondencyjne głosowanie członków Rady Mediów Narodowych nad odwołaniem Kurskiego. Informację te potwierdził b. prezes TVP Juliusz Braun.

 

"Członkowie RMN czas na oddanie głosów mają do poniedziałku" - informuje portal.

dk/luq/bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie