Odwołane i przełożone zawody, także w Polsce. Koronawirus paraliżuje sportowy kalendarz

Polska
Odwołane i przełożone zawody, także w Polsce. Koronawirus paraliżuje sportowy kalendarz
PAP/EPA/MINH HOANG
Na świecie stwierdzono już ponad 100 tys. przypadków zakażenia koronawirusem

Przełożone na jesień mistrzostwa świata w półmaratonie w Gdyni, odwołany półmaraton w Poznaniu - to tylko niektóre z wielu imprez, które padły ofiarą koronawirusa. Zagrożenie i panika związana z koronawirusem paraliżuje sportowy kalendarz na całym świecie i stawia pod znakiem zapytania kolejne wielkie wydarzenia.

Zaczęło się od odwołania w styczniu halowych lekkoatletycznych mistrzostw świata w chińskim Nankinie, które miały się odbyć w połowie marca. Władze World Athletics zdecydowały, że nie można ryzykować zdrowiem sportowców i przełożyły imprezę o rok. Spotkało się to z mieszanymi uczuciami. Jedni pochwalali decyzję, inni uważali, że jest przesadzona.

 

ZOBACZ: Lekkoatletyczne halowe mistrzostwa świata w Chinach przełożone. Powodem koronawirus


Od tego momentu informacji na temat przekładania i odwoływania kolejnych sportowych imprez było i jest coraz więcej.

 

W Gdyni nie pobiegną


W terminie nie zostaną rozegrane trzy inne imprezy rangi mistrzostw świata - w tenisie stołowym w Korei Płd. (pierwotny termin 22-29 marca), w short tracku w Seulu (13-15 marca), a także w hokeju na lodzie kobiet niższych dywizji, w tym te, które miały być rozegrane w Katowicach.


Z powodu koronawirusa przełożone zostały również zaplanowane na niedzielę 29 marca mistrzostwa świata w półmaratonie w Gdyni. Cała impreza miała potrwać trzy dni - od piątku 27 do niedzieli 29 marca. Pierwszego dnia i w sobotę przewidziano m.in. biegi z udziałem dzieci i młodzieży, natomiast główną rywalizację na dystansie 21,097 km zaplanowano w niedzielę.

 

ZOBACZ: Kwarantanna wymęczyła go bardziej niż wyścig. Rafał Majka wraca do ścigania

 

 

Impreza, do której zgłosiło się blisko 30 tysięcy biegaczy z około 80 państw, została przeniesiona na jesień - ma się odbyć 17 października.

 

Pozostając w Gdyni, przełożone zostały także Kolosy - 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, które miały się odbyć w tym mieście w dniach 13-15 marca. 

 

Odwołany Poznań Półmaraton

 

Z powodu zagrożenia koronawirusem odwołany został także zaplanowany na 5 kwietnia Poznań Półmaraton. Być może impreza zostanie przeniesiona na październik, ale nowy termin nie jest jeszcze znany.

 

 

Nie wiadomo, czy odbędzie się polska edycja imprezy biegowej Wings For Life. Wydarzenie, w którym bierze udział niemal cały świat, zaplanowane jest na 3 maja. W Polsce zawodnicy mają pobiec w Poznaniu.

 

Joanna Żabierek, rzeczniczka poznańskiego ratusza, powiedziała polsatnews.pl, że póki co nie ma informacji, żeby wydarzenie miało być odwołane.

 

- Wszystko zależy od rozwoju sytuacji związanej z koronawirusem w najbliższych tygodniach - dodała rzeczniczka.

 

Odwołany wyścig Formuły 1

 

Zmiany kalendarza dotyczą także Formuły 1. Organizatorzy zaplanowanego na 22 marca Grand Prix Bahrajnu zawiesili sprzedaż biletów. Na razie nie wiadomo, czy impreza odbędzie się z udziałem czy bez publiczności. Całkowicie odwołano natomiast Grand Prix Chin w Szanghaju, które miało się odbyć 19 kwietnia.

 

Z powodu koronawirusa po raz pierwszy w historii nie odbędzie się prestiżowa narciarsko-wspinaczkowa impreza Pierra Menta. Rozgrywana od 34 lat rywalizacja skialpinistów miała odbyć się we Francji, w rejonie Rodan-Alp w dniach 11-14 marca.

 

ZOBACZ: Pierra Menta odwołane po raz pierwszy w historii. Powodem koronawirus

 

Koronawirus dotknął też kolarzy, którzy muszą zmienić swoje sezonowe plany. Odwołano już dwa słynne wyścigi Tirreno-Adriatico i klasyk Mediolan-San Remo, zaliczane do klasyfikacji World Tour.

 

Przygotowania do igrzysk póki co zgodnie z planem

 

Również kwalifikacje olimpijskie nie odbywają się zgodnie z harmonogramem. Dotyka to też polskich sportowców. Odwołano turniej kwalifikacyjny koszykarzy 3x3, który miał się odbyć w dniach 18-22 marca w indyjskim Bengaluru. Nowy termin imprezy, w której miała wystąpić m.in. reprezentacja Polski, nie jest znany.

 

Igrzyska olimpijskie w Tokio mają się odbyć na przełomie lipca i sierpnia. Na razie Międzynarodowy Komitet Olimpijski zapewnia, że przygotowania idą zgodnie z planem i nikt nawet nie myśli o zmianie terminu.

 

ZOBACZ: Wyścig Formuły 1 w Chinach przełożony z powodu koronawirusa

 

Także mecze piłkarskie są przekładane lub odbywają się bez udziału publiczności - dotyczy to lig m.in. włoskiej, duńskiej, szwajcarskiej.

 

Natomiast władze Premier League, w związku z zagrożeniem koronawirusem, przygotowały dla piłkarzy specjalne wytyczne. Zawodnicy mają się powstrzymać od tradycyjnego podawania sobie dłoni na przywitanie przed meczem. Zakaz obowiązuje do odwołania i dotyczy również sędziów oraz sztabów drużyn. 

 

Liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa na świecie przekroczyła 3,3 tys., stwierdzono też ponad 100 tys. przypadków zakażenia Covid-19. W Polsce odnotowano pięć przypadków zakażenia

dk/grz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie