Pierra Menta odwołane po raz pierwszy w historii. Powodem koronawirus

Świat
Pierra Menta odwołane po raz pierwszy w historii. Powodem koronawirus
Wikimedia Commons/Jean-Pierre Gobillot
Szczyt Pierra Menta, w pobliżu którego od 34 lat bez przerwy organizowano zawody skialpinistów

Prestiżowa rywalizacji skialpinistów Pierra Menta rozgrywana we Francji, w rejonie Rodan-Alpy, nie odbędzie się po raz pierwszy w swojej historii. Powodem odwołania czterodniowej narciarsko-wspinaczkowej imprezy (11-14 marca) rozgrywanej od 34 lat jest zagrożeniem koronawirusem.

Podczas Pierra Menta, dwójkowe zespoły pokonują w cztery dni na nartach (a gdy to nie jest możliwe, także biegiem) niezwykle wymagającą trasę długości około 80 km, która ma przewyższenie sięgające 10 km. W tym roku zgłosiło się ponad 600 uczestników.

 

Jak dotąd nigdy nie odwołano Pierra Menta. Mimo że warunki były trudne

 

"Komitet Organizacyjny musiał podjąć decyzję o odwołaniu Pierra Menta 2020, stosując się do wytycznych rządowych. Uczyniono to w porozumieniu z prefekturą Sabaudią i gminą Beaufort" - napisano w oficjalnym komunikacie organizatorów.

 

ZOBACZ: Mediolański tydzień mody w cieniu koronawirusa

 

Pierra Menta uznawana za najtrudniejszą rywalizację w skialpinizmie rozgrywana jest od 1986 r. i mimo niejednokrotnie trudnych warunków nigdy nie była odwoływana.

 

Spośród Polaków najwięcej startów - pięć, ma alpinista Jacek Czech wspinający się obecnie w Karakorum na sześciotysięcznik Mitre Peak. Najwyższe miejsce w historii startu Polaków - dziewiąte zajął w 2010 r. Andrzej Bargiel, który 22 lipca 2018 r. zjechał na nartach jako pierwszy człowiek na świecie z drugiego co do wysokości ośmiotysięcznika globu K2 (8611 m).

 

Obawa przed koronawirusem wpłynęła też na inne imprezy

 

Pierra Menta to nie pierwsza duża impreza, którą odwołano z uwagi na zagrożenie koronawirusem. Tegoroczne edycje targów motoryzacyjnych Poznań Motor Show, Kongres Move – International E-Mobility Congress oraz Targów Techniki Motoryzacyjnej przełożono z końca marca na czerwiec.

 

ZOBACZ: Targi Motor Show w Poznaniu przełożone. Z obawy przed koronawirusem

 

Nie zorganizowano również salonu motoryzacyjnego w Genewie, który miało odwiedzić ponad 500 tys. zwiedzających, ponieważ władze Szwajcarii zabroniły jakichkolwiek imprez masowych, na które mogłoby przyjść więcej niż 1000 osób.

 

ZOBACZ: Salon motoryzacyjny w Genewie odwołany. Szwajcarzy zakazali wszelkich imprez masowych

 

Koronawirusem, który po raz pierwszy wykryto w Chinach, zarażonych jest już ok. 100 tysięcy osób na całym świecie, najwięcej w Chinach - ok. 80 tysięcy. Zmarło ponad 3000. We Francji jest ponad 400 hospitalizowanych, u których potwierdzono wirusa, a siedem osób zmarło.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie