Korekta rozkładu jazdy PKP od 15 marca. Najważniejsze zmiany

Biznes
Korekta rozkładu jazdy PKP od 15 marca. Najważniejsze zmiany
polsatnews.pl
Od 15 marca kilka pociągów wróci na szlaki, a inne - z powodu remontów - zastąpią autobusy

W niedzielę, 15 marca zmieni się rozkład jazdy na kolei - poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe. Podróżni skorzystają m.in. ze zmodernizowanej stacji Kraków Mydlniki, a pociągi PKP Intercity zatrzymają się dodatkowo na nowych przystankach Stalowa Wola Charzewice i Lublin Zachodni. Zmienią się też godziny odjazdów wielu pociągów lokalnych i dalekobieżnych.

W Małopolsce, po zakończeniu kolejnego etapu prac w aglomeracji krakowskiej, skróci się czas przejazdu na trasie Kraków Gł. – Katowice do ok. 90 min dla najszybszych pociągów.

 

ZOBACZ: Platforma dla niepełnosprawnych na stacji. "Czas oczekiwania na obsługę do 1 godziny"

 

Zwiększy się także częstotliwość połączeń z centrum Krakowa na lotnisko w Balicach - z 19 do 41 pociągów. Na stacji Kraków Mydlniki podróżni skorzystają z wind, przejścia podziemnego i dwóch peronów.

 

Mieszkańcy będą mogli wsiąść do pociągów również na przystanku Kraków Nowa Huta, gdzie zaplanowano postoje składów regionalnych.

 

Z Podkarpacia szybciej do centrum kraju

 

Z kolei na stacji Wrocław Główny podróżni skorzystają z nowego peronu nr 6, który ułatwi dostęp z pociągów do komunikacji miejskiej.

 

Na stacji Szczecin Główny wszystkie już perony i przejścia, będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się, a na przystanku Lublin Zachodni od korekty rozkładu będą się zatrzymywać pociągi dalekobieżne.

 

ZOBACZ: Na kolei powstaną ciche sekcje. Sprawdź, gdzie pociągi przestaną hałasować

 

O niecałą godzinę skróci się także czas przejazdu pociągu TLK Wetlina z południa Podkarpacia (Zagórz, Sanok, Krosno, Jasło) w kierunku Lublina, Warszawy i Poznania. 

 

Szykują się remonty: niektóre pociągi zastąpią autobusy

 

Od połowy marca rozpocznie się przebudowa linii Zbąszynek – Czerwieńsk w Wielkopolsce. Zakres prac na linii jednotorowej wymaga, wprowadzenia na odcinku Zielona Góra – Zbąszynek zastępczej komunikacji autobusowej dla pociągów PKP Intercity.

 

Prace rozpoczną się również na odcinku Wronki – Słonice, na linii Poznań – Szczecin, na której już wymieniane są tory między Poznaniem a Wronkami oraz Słonicami a Szczecinem.

 

ZOBACZ: Opóźniony pociąg? PKP wyśle ci powiadomienie

 

Jazda obok prowadzonych robót wymaga dodatkowych procedur bezpieczeństwa i ograniczenia prędkości, co przełoży się na ok. 30 min wydłużenie czasu przejazdu na trasie Poznań – Szczecin.

 

Kilka składów wróci na tory

 

Po korekcie rozkładu na tory wróci kilka pociągów. IC Czartoryski będzie jeździł w relacji Lublin – Zielona Góra – Lublin, przez Warszawę i Poznań, a IC Brda połączy Warszawę z Bydgoszczą.

 

Dodatkowo pociąg IC Orłowicz, kursujący obecnie w relacji Kraków – Warszawa, wraca do pełnej relacji Kraków – Olsztyn.

 

Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała do 13 czerwca.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie