Platforma dla niepełnosprawnych na stacji. "Czas oczekiwania na obsługę do 1 godziny"

Polska
Platforma dla niepełnosprawnych na stacji. "Czas oczekiwania na obsługę do 1 godziny"
Wikimedia Commons/Tomaszgdynia, Maria Rozenbaum
Platforma przy schodach pomaga niepełnosprawnym dostać się na peron. Jednak zanim z niej skorzystają, mogą długo czekać - nawet przez godzinę

Aby pokonać schody prowadzące na peron stacji Toruń Miasto, niepełnosprawni muszą skorzystać ze specjalnej platformy, a wcześniej uzbroić się w cierpliwość. Obok urządzenia wisi bowiem kartka z instrukcją obsługi: podróżny ma zadzwonić po osobę, która uruchomi platformę. "Czas oczekiwania do 1 godziny". Od PKP PLK słyszymy, że aby nie czekać, trzeba zamówić obsługę dwa dni przed podróżą.

Na stacji Toruń Miasto, między peronem a tunelem prowadzącym do głównej hali, znajdują się schody. 13 stopni trudno pokonać osobom niepełnosprawnym, dlatego zamontowano przy nich platformę. 

 

ZOBACZ: Pociąg nie wyhamował na stacji. Pasażerowie mieli wyskoczyć z wagonów

 

Nad schodami powieszono kartkę z informacją, że sterowaniem platformą zajmuje się obsługa stacji. Podano numery telefonów, pod którymi można ją wezwać i zastrzeżono, że czas oczekiwania na wykwalifikowanych pracowników sięga nawet godziny. 

 

Według pasażerki, która wykonała zdjęcie kartki, powieszono ją "dosyć wysoko nad schodami", dlatego niepełnosprawni mogą jej nie zauważyć.

 

PKP PLK: obsługa ma obowiązek zjawić się jak najszybciej

 

Martyn Janduła z PKP PLK potwierdził polsatnews.pl, że na stacji Toruń Miasto obsługa ma maksymalnie godzinę, aby pojawić się przy platformie dla niepełnosprawnych.

 

ZOBACZ: Dzięki niemu nie doszło do tragedii. Kolej nagrodziła ochroniarza

 

- Obsługa ma obowiązek zjawić się na miejscu jak najszybciej - zapewnił.

 

Janduła dodał, że pomoc będzie udzielona "od razu", gdy chętny do skorzystania z niej poinformuje o tym przewoźnika na 48 godzin przed podróżą. Można to zrobić np. telefonicznie.

 

Stacja Toruń Miasto będzie zmodernizowana

 

PKP zaplanowało modernizację toruńskiej stacji. Nastąpi ona po 2021 roku.

 

Peron 1 na stacji Toruń MiastoWikimedia Commons/Mateuszgdynia
Peron 1 na stacji Toruń Miasto

 

- Wyższy peron pozwoli pasażerom wygodniej wsiadać do pociągów. Będzie on w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się - powiedział polsatnews.pl Janduła.

 

Ze stacji Toruń Miasto korzystało dziennie 1,5 tys. pasażerów w 2018 roku - wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego. 

wka/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie