Osoba z koronawirusem przebywała w Tropical Islands. Polacy uwielbiają tam jeździć

Świat
Osoba z koronawirusem przebywała w Tropical Islands. Polacy uwielbiają tam jeździć
commons.wikimedia.org/ZERO/Public Domain
Korespondent Polsat News ustalił, że chory na koronawirusa przebywał w Tropical Islands niedaleko polskiej granicy.

Korespondent Polsat News Tomasz Lejman dowiedział się, że osoba zarażona koronawirusem przebywała w niemieckim Tropical Islands przy granicy z Polską. Z kolei po stwierdzeniu na Litwie pierwszego przypadku koronawirusa władze do pełnienia dyżurów na krajowych lotniskach i na granicy kierują wojsko - ustalono w piątek podczas posiedzenia rządowej komisji ds. nadzwyczajnych.

Korespondent Polsat News w Berlinie Tomasz Lejman ustalił, że jedna z zarażonych koronawirusem osób przebywała między 20 a 23 lutego w popularnym wśród turystów z polski parku rozrywki Tropical Islands niedaleko Berlina przy granicy polsko-niemieckiej.

 

Koronawirus coraz bliżej Polski

 

Ośrodek leży zaledwie 70 kilometrów od polskiego Gubina.

 

 

Informację na temat pobytu osoby zainfekowanej w miejscu odwiedzanym licznie m.in. przez Polaków podało ministerstwo zdrowia niemieckiego kraju związkowego Brandenburgia.

 

Ministerstwo twierdzi jednocześnie, że ryzyko zarażenia jest "bliskie zeru", bo mężczyzna przebywał w ośrodku zanim miał kontakt z osobą, od której się zaraził. Miał on także utrzymywać, że nie miał bliskiego kontaktu z innymi osobami. 

 

W sumie w Niemczech potwierdzono już prawie 60 przypadków koronawirusa.

 

Litwa wysyła wojsko na lotniska

 

Żołnierze będą zbierali dane kontaktowe od osób, które przyjadą z regionów dotkniętych epidemią Covid-19 - podał minister zdrowia Litwy Aurelijus Veryga.

 

Rządowa komisja ds. nadzwyczajnych zaleciła też odwołanie wszystkich masowych imprez w Szawlach, na północy kraju, skąd pochodzi i gdzie obecnie przebywa kobieta zakażona wirusem.

 

Litewskie ministerstwo zdrowia potwierdziło w piątek pierwszy przypadek zakażenia Covid-19. Zainfekowaną jest 39-letnia kobieta, która w poniedziałek wróciła z Werony w północnych Włoszech, gdzie uczestniczyła w konferencji. We wtorek kobieta poczuła się źle, w czwartek została przewieziona do szpitala. Obecność wirusa Covid-19 stwierdzono w nocy z czwartku na piątek.

 

ZOBACZ: Jak należy myć ręce? Wicemarszałek Senatu poprawia marszałka

 

Także na Białorusi stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Testy wykazały obecność koronawirusa Covid-19 u jednego ze studentów z Iranu - przekazał białoruski resort. Osoby, z którymi się kontaktował zakażony od przyjazdu na Białoruś 22 lutego, zostały poddane kwarantannie w szpitalu chorób zakaźnych w Mińsku.

 

Pierwszy przypadek koronawirusa w kraju Afryki Subsaharyjskiej

 

Władze sanitarne Nigerii poinformowały o pierwszym w tym kraju przypadku zakażenia koronawirusem Covid-19. Zainfekowanym jest obywatel Włoch. Tym samym potwierdzono pierwsze pojawienie się patogenu w Afryce Subsaharyjskiej.

 

Akin Abayomi, komisarz ds. zdrowia w Lagos, oświadczył w piątek, że Włoch, który przyleciał służbowo do Nigerii we wtorek z Mediolanu, zachorował dzień później.

 

ZOBACZ: Ponad połowa Polaków sądzi, że rząd nie poradzi sobie z koronawirusem

 

Abayomi sprecyzował, że zakażony koronawirusem mężczyzna został przewieziony na badania do państwowego ośrodka bezpieczeństwa biologicznego w Lagos. Pacjent przebywa obecnie w szpitalu chorób zakaźnych w Yaba, na przedmieściach Lagos; jest w stabilnym stanie, bez poważnych objawów. Komisarz przekazał, że władze analizują wszelkie kontakty mężczyzny, od kiedy przybył do Nigerii.

 

Służby medyczne i sanitarne Nigerii wzmacniają środki, aby wszelki wybuch epidemii w Lagos został opanowany i powstrzymany - zaznaczył. "Chciałbym zapewnić wszystkich mieszkańców Lagos i Nigeryjczyków, że wzmacniamy naszą gotowość od potwierdzenia pierwszych przypadku koronawirusa w Chinach. Wykorzystamy wszystkie zasoby udostępnione przez państwo i rząd federalny, aby zareagować" - powiedział Abayomi.

 

Wezwał mieszkańców 21-milionowego Lagos, największego miasta Nigerii, do trzymania się z dala od ludzi, którzy kaszlą, oraz do regularnego mycia rąk.

 

Na kontynencie afrykańskim przypadki wirusa potwierdzono już w Egipcie i Algierii.

 

Nowe przypadki w Europie

 

W Szwecji trzy nowe przypadki koronawirusa zdiagnozowano u pacjentów w Goeteborgu - jeden w Uppsali oraz jeden w Sztokholmie. Dwie osoby z Goeteborga miały wcześniej kontakt z mężczyzną, u którego wirusa wykryto w środę. Powrócił on do Szwecji z północnych Włoch.

 

Inna zakażona osoba z Goeteborga przebywała wcześniej we Włoszech. Pacjent z Uppsali wrócił niedawno z Niemiec, natomiast chory ze Sztokholmu z Iranu.

 

Pierwszą osobą w Szwecji u której wykryto koronawirusa była kobieta, która pod koniec stycznia wróciła z Chin do Joenkoeping w południowej Szwecji.

 

W czwartek do czterech wzrosła liczba przypadków potwierdzonego koronawirusa w Norwegii. Wirusa wykryto u dwóch pacjentów w Oslo oraz u jednego w Baerum pod Oslo. Wiadomo, że wcześniej dwie zakażone osoby przebywały we Włoszech, a jedna w Iranie.

 

W środę norweskie służby poinformowały o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem u kobiety z Tromsoe na północy kraju. Kobieta ta przebywała czasowo w Chinach.

 

ZOBACZ: "Lekarze nie wiedzą, gdzie kierować pacjenta". Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej o koronawirusie

 

Liczba zainfekowanych koronawirusem w Hiszpanii zwiększyła się do 23, po tym jak potwierdzono 8 nowych przypadków. Wszyscy zakażeni są odizolowani w szpitalach. Dwie osoby uznano w Hiszpanii za wyleczone.

 

Z sześciu nowych przypadków w Walencji cztery związane są z otoczeniem 44-letniego dziennikarza sportowego, który relacjonował mecz Valencia CF - Atalanta w Mediolanie we Włoszech. Dwie inne osoby podróżowały ostatnio do północnych Włoch - poinformowała minister zdrowia Walencji, Ana Barcelo.

 

W Niemczech najwięcej nowych zakażeń wykryto w Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie kraju, gdzie stwierdzono 14 nowych przypadków koronawirusa. Osoby zainfekowane zostały objęte domową kwarantanną, ponieważ leczenie w szpitalu, jak oświadczyły władze landu, nie jest konieczne.

 

Coraz więcej zakażonych w Zjednoczonym Królestwie

 

Trzy nowe przypadki koronawirusa w Wielkiej Brytanii, w tym pierwszy w Walii, potwierdziły w piątek brytyjskie służby medyczne. Oznacza to, że liczba zachorowań w Zjednoczonym Królestwie wzrosła do 19.

 

Dwie osoby z Anglii, u których wykryto koronawirusa Covid-19, zaraziły się nim podczas pobytu w Iranie, a obecnie przebywają na oddziale chorób zakaźnych w jednym ze szpitali w Londynie, a pacjent z Walii, pochodzący z okolic Swansea, zaraził się w północnych Włoszech.

 

Ponieważ w czwartek wieczorem pierwszy przypadek koronawirusa wykryto także w Irlandii Północnej, oznacza to, że jedyną częścią składową Zjednoczonego Królestwa, w której dotychczas nie stwierdzono choroby, pozostaje Szkocja.

 

W czwartek po południu - jeszcze przed potwierdzeniem przypadku koronawirusa w Irlandii Północnej - brytyjskie ministerstwo zdrowia podało, że od momentu, w którym epidemia wyszła w styczniu poza Chiny kontynentalne, przeprowadzono w całym kraju 7690 testów na obecność koronawirusa, z czego w 7675 przypadkach obecności patogenu nie stwierdzono.

 

Rekordowy wzrost liczby zakażeń w Korei Płd.

 

W Korei Południowej odnotowano kolejny rekordowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 571 nowych infekcji, tym samym łączny bilans zakażonych wynosi 2337 - poinformowały w piątek południowokoreańskie władze.

 

AFP zwraca uwagę, że najnowszy wzrost liczby zakażonych w Korei Południowej jest większy od tego, który w piątek odnotowano w Chinach (327), gdzie koronawirus Covid-19 pojawił się po raz pierwszy w grudniu 2019 roku i skąd rozprzestrzenił się na ok. 50 krajów świata.

 

ZOBACZ: 8400 osób podejrzewanych o zakażenie koronawirusem w Kalifornii i zaledwie 200 testów w całym stanie

 

Prawie połowa zakażeń łączona jest z oddziałem ruchu religijnego Kościół Jezusa Shincheonji (Nowego Nieba i Ziemi) w mieście Daegu na południowym wschodzie kraju.

 

Epidemia koronawirusa Covid-19, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu ub.r. na targu w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta.

 

Do tej pory w Chinach kontynentalnych koronawirusem zakażone zostały 78 824 osoby, spośród których 2 788 zmarło. Koronawirus rozprzestrzenił się na ok. 50 krajów, w których przypadki śmiertelne odnotowano m.in. w Iranie (26), w Korei Południowej (13), we Włoszech (17) i w Japonii (8). W sumie na świecie zakażonych jest ponad 83 tys. ludzi.

bia/hlk/ PAP, BBC, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie