Jak należy myć ręce? Wicemarszałek Senatu poprawia marszałka

Polska
Jak należy myć ręce? Wicemarszałek Senatu poprawia marszałka
Polsat News

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział w czwartek, że marszałek tej izby Tomasz Grodzki "popełnił kardynalny błąd" demonstrując przed kamerami, jak powinno się myć ręce. - Chirurgiczne mycie rąk polega na tym, że dozownik przyciskamy łokciem, a nie kciukiem. Na kciuku znajduje się najwięcej bakterii - podkreślił polityk PiS.

W obronie przed koronawirusem ważne jest, aby często dezynfekować ręce i nosić maseczki, gdy jesteśmy zakatarzeni lub czujemy się "grypowo". Nakazałem rozmieścić w obrębie Senatu pojemniki do dezynfekcji rąk i maseczki - poinformował we wtorek marszałek Senatu Tomasza Grodzki.

 

ZOBACZ: Koronawirus we Włoszech. Gubernator poddał się kwarantannie

 

Gdy środki do dezynfekcji pojawiły się w Senacie, polityk KO umył nimi ręce na oczach kamer.

 

Marszałek Grodzki we wtorek.Polsat News
Marszałek Grodzki we wtorek.

W czwartek wicemarszałek izby Stanisław Karczewski postanowił zademonstrować, jak prawidłowo umyć ręce. 

 

- Pan marszałek Grodzki popełnił kardynalny błąd, bo nie powinno się w ten sposób myć rąk. Chirurgiczne mycie rąk polega na tym, że łokciem przyciskamy dozownik, a nie kciukiem. Na kciuku znajduje się najwięcej bakterii - tłumaczył wicemarszałek Senatu.

 

WIDEO: Stanisław Karczewski o poprawnym myciu rąk.

  

Jak dodał, "mycie w ten sposób (co Grodzki - red.), właściwie przyczynia się do rozprzestrzeniania zarazków".

 

Tomasz Grodzki pytany w czwartek przez dziennikarzy o wypowiedź Karczewskiego początkowo stwierdził, że "nie potrafi tego skomentować". - Mówiąc poważnie, czasem granica między rzeczowością a śmiesznością bywa dla niektórych zbyt cienka - stwierdził. - Wiem, że pan marszałek (Karczewski - red.) może nie zauważył, ale nie naciskałem kciukiem tego dozownika - dodał.

 

Skuteczna metoda na walkę z wirusem 

 

Mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusów, w tym koronawirusa COVID-19. Naukowcy zaobserwowali, że szanse na przeżycie koronawirusów na powierzchniach maleją w temperaturze 30-40 stopni i w starciu ze środkami dezynfekującymi.

 

O tym, że należy myć ręce mówi się szczególnie dużo we Włoszech, gdzie odnotowano już ponad 420 zachorowań z powodu koronawirusa. Jedna z tamtejszych dziennikarek demonstrowała przed kamerą, jak wygląda prawidłowe mycie rąk. Nagranie tego instruktażu obejrzało niemalże pół miliona internautów.

 

zdr/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie