"Lekarze nie wiedzą, gdzie kierować pacjenta". Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej o koronawirusie

Polska
"Lekarze nie wiedzą, gdzie kierować pacjenta". Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej o koronawirusie
PAP/Łukasz Gągulski
Lekarze pytają, jak pokierować pacjenta

- Lekarze pytają, czy są jakieś procedury dla lekarzy, jaka jest ścieżka organizacyjna. Istnieje duży chaos organizacyjny, ogromna niewiedza również po stronie lekarzy, gdzie pacjenta kierować, gdzie dzwonić, jak się zachować - mówił w programie "Interwencja Extra" prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie dr Łukasz Jankowski.

- Myślę, że to kwestia najbliższych dni, po stronie władz leży obowiązek, żeby jak najszybciej do lekarzy dotrzeć z procedurami, które - mam nadzieję - są. Lekarze wciąż się do nas zwracają z pytaniami, jak pokierować pacjenta i jak się w danym przypadku zachować - mówił prezes OIL, zapytany przez Michała Stelę, czy szpitale są proceduralnie gotowe na walkę z koronawirusem.

 

WIDEO: zobacz rozmowę w programie "Interwencja Extra"

  


- Apelujemy do pacjentów, żeby chodzili do lekarzy wtedy, kiedy jest to zalecane tak, jak mówi ministerstwo zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Głównym przekazem jest to, żeby zachowywać zdrowy rozsądek, przestrzegać zasad higieny, unikać dużych skupisk ludzi i tych regionów, gdzie jest zagrożenie - podkreślał lekarz.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia: nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce

 

- Koronawirus w Polsce to kwestia czasu, póki co nie ma potwierdzonego przypadku w naszym kraju - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jeśli koronawirus się pojawi, natychmiast przekażemy tę informację opinii publicznej - zaznaczył.


Minister podał, że w Polsce jest hospitalizowanych 47 osób z podejrzeniem koronawirusem, 55 osób jest objętych kwarantanną domową, a ponad 1570 jest monitorowanych przez służby sanitarne.

prz/msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie