8400 osób podejrzewanych o zakażenie koronawirusem w Kalifornii i zaledwie 200 testów w całym stanie

Świat
8400 osób podejrzewanych o zakażenie koronawirusem w Kalifornii i zaledwie 200 testów w całym stanie
PAP/EPA/NIAID- RML/NATIONAL INSTITUTES OF HEALTH HANDOUT
SARS-CoV-2 (kolor żółty) - znany również jako 2019-nCoV, wirus wywołujący COVID-19 - wyizolowany u pacjenta w USA wyłaniający się z powierzchni komórek (kolor różowy) hodowanych w laboratorium (obraz ze skaningowego mikroskopu elektronowego)

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom potwierdził, że u 33 osób potwierdzono obecność COVID-19. Dodał, że w całym 40-milionowym stanie monitorowane są 8400 osoby. Newsom przyznał również, że stan dysponuje 200 zestawami testowymi wykrywającymi koronawirusa. Tymczasem prezydent Donald Trump ogłosił, że to dzięki niemu koronawirus rozprzestrzenia się wolniej niż w innych krajach.

"Koronawirus rozprzestrzenił się po całym świecie, ale postępuje bardzo wolno w USA, ponieważ prezydent Trump bardzo szybko zamknął granice i zawiesił loty" - napisał Donald Trump na Twitterze. Zaatakował przy okazji Demokratów.

ZOBACZ: Dwóch włoskich kolarzy zarażonych koronawirusem po UAE Tour

 

Pod wpisem głowy amerykańskiego państwa pojawiły się wyjaśnienia użytkowników zajmujących się medycyną, w których zauważono, że niewielka liczba zarażonych może wynikać z tego, że na obecność COVID-19 przebadano niewiele osób podejrzewanych o zachorowanie. 

 

Testów ma być więcej, ale szczegółów brak

 

Uwagi pod wpisem Donalda Trumpa zdaje się potwierdzać gubernator Kalifornii Gavin Newsom, który przyznał, że stan dysponuje zaledwie 200 zestawami testowymi wykrywającymi koronawirusa, a podejrzewanych o zakażenie jest 8400 osób. 

 

- Mamy tylko kilkaset zestawów testowych. Jest to po prostu niewystarczające, aby przeprowadzić dokładna diagnostykę - przyznał Newsom. 

 

ZOBACZ: Polak w grupie naukowców, którzy odizolowali włoski szczep koronawirusa

 

Newsom powiedział, że Centers for Disease Control and Prevention (CDC - agencja rządowa wchodząca w skład Departamentu Zdrowia)  podjęło "zdecydowane zobowiązania" w celu poprawy zdolności diagnostycznych Kalifornii. CNC nie podało jednak szczegółów, takich jak liczba zestawów testowych, które agencja zgodziła się wysłać do stanu .

 

Większość chorych pochodzi z Diamond Princess

 

W Kalifornii potwierdzono do tej pory 33 przypadki zakażenia koronawirusem. 5 osób, u których wynik testu na obecność wirusa był pozytywny, opuściło stan. 

 

Według danych CDC w środę wieczorem było 60 przypadków zachorowań. 42 dotyczyły osób, które zostały ewakuowane ze statku wycieczkowego Diamond Princess poddanego kwarantannie u wybrzeży Japonii.

grz/ CNBC, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie