30 lat od pionierskiej operacji. "Nie było roku, w którym Fundacja Polsat nie pomogła"

Polska
30 lat od pionierskiej operacji. "Nie było roku, w którym Fundacja Polsat nie pomogła"
Centrum Zdrowia Dziecka
30 lat temu lekarze Mateuszowi Zmyślonemu uratowali życie

Centrum Zdrowia Dziecka świętuje trzydziestolecie pierwszego udanego przeszczepu wątroby. Do tej pory przeprowadzono blisko 400 przeszczepów rodzinnych. Od ponad dwudziestu lat szpitalowi pomaga Fundacja Polsat przekazując pieniądze na remont i specjalistyczny sprzęt. O wyjątkowej rocznicy - Monika Zalewska.

Mateusz Zmyślony nie ma prawa pamiętać operacji, która przeszła do historii medycyny. Jest drugim pacjentem, u którego 30 lat temu przeszczepiono wątrobę od dawcy zmarłego.


- To były lata 90. i tak łatwo nie było, bo żeby zrobić takie coś, to też pana profesora podziwiam - mówi Mateusz Zmyślony.

 

WIDEO: zobacz materiał Moniki Zalewskiej

  


Odwaga profesora Piotra Kalicińskiego i jego zespołu to życie dla Mateusza. - Gdyby nie oni to po prostu nie chodziłbym po tej ziemi - mówi.


- Warto było przeżywać te ogromne stresy, bo te pierwsze przeszczepienia i te pierwsze lata przeszczepień, to było trudne do opowiedzenia - podkreśla prof. Kaliciński.

 

Rodzinne przeszczepy dzięki Fundacji Polsat


Kolejnym stresującym momentem był 12 października 1999 roku.


Roman Kuś, ojciec 4-letniej Oli, podarował córce życie. Mężczyzna był operowany w szpitalu klinicznym w Warszawie. W eskorcie policji organ został przetransportowany do Centrum Zdrowia Dziecka.

 

- Ola i jej tatuś, to pierwsze uratowane dziecko. Ogromna oszczędność dla rodziców, pomijając fakt, że nie trzeba już w tej chwili płacić tak ogromnych sum - mówi Krystyna Aldridge-Holc, prezes Fundacji Polsat.

 

ZOBACZ: Atakuje nagle. Jest jedną z najczęściej występujących chorób neurologicznych u dzieci


Wcześniej te operacje były możliwe za granicą, ale nie wszystkich rodziców było na to stać. Koszt leczenia to nawet 600 tys. złotych.

 

Program rodzinnych przeszczepów wątroby do Polski sprowadziła Fundacja Polsat.

 

- Program żywego dawstwa jest dedykowany dla dzieci do 5. roku życia, których większość by umarła, gdyby nie miała żywych dawców - tłumaczy prof. Kaliciński.

 

Pomoc Fundacji Polsat


Sześć lat temu Monika Zalewska uratowała życie Małgosi.


- Żywienie pozajelitowe zniszczyło wątrobę córce po półtora roku i musiał się odbyć przeszczep, bo inaczej córki by z nami nie było - mówi Zalewska.


Przez 30 lat przeprowadzono blisko 800 przeszczepień wątroby u dzieci, w tym 380 to przeszczepienia rodzinne.

 

ZOBACZ: "Dom można odbudować zawsze, ludzi nie". Pożar odebrał Mateuszkowi najbliższych


- Nie było roku, w którym Fundacja nie pomogłaby nam w zakupie sprzętu. Ostatnio w doposażeniu i uruchomieniu dziecięcego centrum transplantacji - mówi profesor Kaliciński.


Dzisiaj jest to wiodący ośrodek na świecie. W sumie Fundacja Polsat przeznaczyła ponad 2 miliony złotych.


Prezes Fundacji przypomina, że udaje się to między innymi dzięki 1 proc. podatku.

 

ZOBACZ: 1 proc. dla Fundacji Polsat. Sprawdź, jak możesz pomóc chorym dzieciom


Kolejne środki będą przeznaczone na tworzenie sal dla ośrodka symulacji, gdzie szkolić się będą chirurdzy dziecięcy z całej Polski.

 

Jak wesprzeć Fundację Polsat?

 

Zgodnie z nowym prawem fiskus wypełni za nas zeznania roczne. Podatnik ma prawo do korekty, ale z własnej inicjatywy. Z wypełnionym przez Krajową Administrację Skarbową zeznaniem każdy z nas będzie się mógł zapoznać na Portalu Podatkowym.

 

Serwis Twój e-PIT wyliczy kwotę 1 proc. podatku na podstawie aktualnych danych i automatycznie wskaże organizację, która w poprzednim roku otrzymała od podatnika 1 proc. podatku. Można te dane zmienić wpisując numer Fundacji Polsat - KRS 0000 135 921.

 

ZOBACZ: Duże ułatwienie dla niesłyszących. Polsat News z napisami w programach na żywo

 

Jeżeli 1 proc. będzie przekazywany po raz pierwszy, trzeba wybrać z listy Fundację Polsat i podać numer KRS 0000 135 921.

 

Do tej pory Fundacja Polsat z 1 proc. otrzymała dzięki podatnikom ponad 19,5 mln zł. 

 

prz/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie