"New York Times" cytuje burmistrza Włodawy. "Nie wszystkie miasta w Polsce są homofobiczne"

Świat
"New York Times" cytuje burmistrza Włodawy. "Nie wszystkie miasta w Polsce są homofobiczne"
Urząd Miejski Włodawa
Wiesław Muszyński wyraził chęć współpracy z Saint – Jean – de –Braye

"New York Times" zacytował fragment listu burmistrza Włodawy do jednego z francuskich miast. Wiesław Muszyński chce, by Polska była odbierana jako otwarty kraj. To reakcja na tworzenie w Polsce tzw. "stref wolnych od LGBT". W związku z uchwaleniem ustawy dot. wprowadzenia stref w Tuchowie, Francuzi zerwali współpracę z miastem.

Współpraca Saint-Jean-de-Braye  z polskim miastem trwała ćwierć wieku. Jej koniec nastąpił 14 lutego - właśnie wtedy francuscy radni uznali, że postawy Tuchowa wobec społeczności LGBT nie mogą zaakceptować.

 

Francuskie miasto  podkreśliło, że podczas II wojny światowej już ucierpiało z powodu homofobii i nie chce dopuścić do tego, by taka sytuacja powtórzyła się w przyszłości.

 

ZOBACZ: Francuskie samorządy przeciwko polskim uchwałom "anty-LGBT"

 

Do historii nawiązał również włodarz z Polski. - Każdy słyszał o Sobiborze. To przedmieście Włodawy. Nasi mieszkańcy wiedzą, co w czasie wojny robili tu Niemcy - podkreślił w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" Wiesław Muszyński.

 

Pojawiła się propozycja współpracy 

 

Gdy Muszyński dowiedział się z mediów o tym, że francuskie miasto zerwało współpracę z Tuchowem, postanowił, że napisze list. Burmistrz przekazał w nim, że: "Polska to kraj ludzi otwartych".

 

"Polski burmistrz stara się naprawić błędy w innych miastach" - napisał "New York Time" doceniając gest Muszyńskiego. 

 

ZOBACZ: Organizacje pozarządowe wystąpiły przeciwko uchwałom "anty-LGBT". Pisma wysłano do 11 województw

 

Dodatkowo, burmistrz zachęcił w swoim liście do współpracy.

 

- Włodawa ma już kilku parterów, ale nie we Francji, zaproponowałem, żeby zamiast Tuchowa, Saint-Jean-de-Braye nawiązało współpracę z nami - zaznaczył Wiesław Muszyński w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".

ms/msl/ nytimes.com, dziennikwschodni.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!