Organizacje pozarządowe wystąpiły przeciwko uchwałom "anty-LGBT". Pisma wysłano do 11 województw

Polska
Organizacje pozarządowe wystąpiły przeciwko uchwałom "anty-LGBT". Pisma wysłano do 11 województw
Pixabay/ nancydowd
Od marca 2019 roku "uchwały anty-LGBT" przyjęło 91 jednostek samorządu terytorialnego

O stwierdzenie nieważności uchwał o tzw. "strefach wolnych od LGBT" w drodze nadzoru administracyjnego zaapelowała w środę Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, która zrzesza ponad 100 organizacji pozarządowych z całej Polski. "Uchwalone »deklaracje anty-LGBT« napędzają lawinę strachu, niechęci i nienawiści wobec osób nieheteroseksualnych" - czytamy w treści apelu.

Pisma interwencyjne zostały wysłane do wojewodów 11 województw, na terenie których przyjęto wspomniane uchwały. Od marca 2019 roku zrobiło to 91 jednostek samorządu terytorialnego.

 

Liczne artykuły Konstytucji RP

 

Autorzy apelu powołują się na poszczególne artykuły Konstytucji RP, m.in. ochronę godności człowieka (art. 2), równość wobec prawa i zakaz dyskryminacji (art. 32), a także zakaz poniżającego traktowania (art. 41). "Każda osoba zasługuje na spokojne życie bez strachu przed przemocą, bez względu na to, czy jest osobą hetero-, homo- i biseksualną, czy może transpłciową" - czytamy w dokumencie.

 

Znajdujemy w nim także odwołania do aktów prawa międzynarodowego, które zostały zasygnowane przez Polskę: Europejską Konwencję Praw Człowieka i Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

 

 

"W uchwalonych dokumentach pojawia się zarówno nomenklatura wojenna, mająca na celu skierowanie działa na konkretną grupę, określająca samo ich istnienie jako »homoterror«. Mimo że osoby heteroseksualne są grupą większościową, to nie ma nigdzie żadnych dokumentów i aktów prawnych mówiących, że istnienie osób heteroseksualnych to »heteroterror«, mimo że przestrzeń publiczna jest przesiąknięta aktami i zachowaniami heteroseksualnymi" - zwracają uwagę działacze.

 

"Bliżej nieokreślone zło moralne"

 

Podkreślają także, że nie można pozwalać na stawianie znaku równości między orientacją psychoseksualną "a bliżej nieokreślonym »złem moralnym«". "Akceptowanie mowy nienawiści, która przyzwala na przemoc, jest niedopuszczalne, zwłaszcza gdy dokonują tego organy władzy publicznej, mające w swojej istocie krzewić postawy antydyskryminacyjne i wspierać prawa człowieka" - czytamy.

 

Dokument został wysłany do wojewodów następujących województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

ZOBACZ: "Byłem strasznym homofobem i seksistą". Poseł partii Razem mówi o prawicowej przeszłości

 

Wielka Koalicja za Równością i Wyborem jest nieformalną inicjatywą zrzeszającą ponad 100 organizacji pozarządowych i ruchów pro-kobiecych z całej Polski. Wszystkie one działają na rzecz praw kobiet i równouprawnienia, a w szczególności praw reprodukcyjnych. Koalicja podejmuje również działania mające na celu przeciwdziałanie dyskryminacji innych grup społecznych.

 

Polska pod lupą Europy

 

W sieci powstała aktualizowana na bieżąco strona "Atlas nienawiści", która pokazuje, jaki obszar Polski objęty został jak dotąd inicjatywami nazywanymi potocznie "strefami wolnymi od LGBT".

 

ZOBACZ: Profesor odchodzi po skardze studentów. Zarzucili homofobię i nietolerancję

 

Kwestia "stref" była w grudniu poruszona przez Parlament Europejski. Nawiązania do problemów z przestrzeganiem praw mniejszości w Polsce pojawiły się również podczas styczniowego posiedzenia Rady Europy. W rezolucji Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zadecydowało o poddaniu Polski procedurze monitoringu. Dołączyliśmy tym samym do takich państw RE jak: Albania, Azerbejdżan, Rosja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Armenia, Mołdawia i Turcja. Polska jest jedynym unijnym państwem w tej grupie.

bia/msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie