Francuskie samorządy przeciwko polskim uchwałom "anty-LGBT"

Świat
Francuskie samorządy przeciwko polskim uchwałom "anty-LGBT"
Polsat News
"Nie damy narzucić sobie wyolbrzymianych problemów i sztucznych konfliktów, które niesie ze sobą ideologia LGBT+" - czytamy w rezolucji przyjętej przez tuchowskich radnych

Władze francuskiego Regionu Centralnego ogłosiły w poniedziałek, że zawieszają współpracę z województwem małopolskim. To kolejna francuska jednostka samorządu terytorialnego, która postanowiła wyrazić sprzeciw w związku z uchwałami - potocznie nazywanymi "anty-LGBT" - które od marca 2019 roku przyjmują kolejne polskie samorządy.

Województwo małopolskie przyjęło uchwałę dotyczącą LGBT jako jedna z pierwszych jednostek samorządowych w kwietniu 2019 roku. Władze francuskiego Regionu Centralnego w wydanym w poniedziałek komunikacie prasowym określiły małopolską rezolucję jako "wyraźnie homofobiczną".

 

"Wykluczenie części społeczeństwa"

 

François Bonneau, mer wspomnianego regionu, w rozmowie z francuskim portalem francebleu.fr wyraził nadzieję, że decyzja o zawieszeniu stosunków partnerskich skłoni przedstawicieli województwa małopolskiego do zakwestionowania uchwały. - Określanie strefy wolną od domniemanej "ideologii" LGBT jest niepokojące. To dla nas niewyobrażalne, żeby w taki sposób wykluczyć część społeczeństwa - stwierdził Bonneau.

 

- Nie wpłynęło do nas żadne oficjalne pismo ani stanowisko. Skierowaliśmy też zapytanie do konsulatu francuskiego, czy coś wie o sprawie, ten jednak również nie ma żadnych informacji na ten temat - powiedział rzecznik prasowy małopolskiego urzędu marszałkowskiego Michał Drewnicki.

 

Wcześniej Tuchów i Kraśnik

 

Tydzień wcześniej francuskie media informowały o podobnej decyzji władz miasta Saint-Jean-de-Braye, w związku z jego współpracą z małopolskim Tuchowem. Rada Miejska w Tuchowie w maju 2019 roku przyjęła deklarację "Gmina Tuchów wolna od ideologii LGBT+" oraz drugą rezolucję, "promującą rodzinę polską wierną wielowiekowej chrześcijańskiej tradycji".

 

ZOBACZ: Organizacje pozarządowe wystąpiły przeciwko uchwałom "anty-LGBT". Pisma wysłano do 11 województw

 

- Przykro, że 25 lat współpracy kończy się akurat w naszym roku jubileuszowym. Przykro, że z takiego powodu - mówiła w rozmowie z Polsat News burmistrzyni Tuchowa Magdalena Marszałek, dodając, że uchwała przyjęta przez radnych nie wyraża zdania wszystkich mieszkańców. - Mieszkańcy na stopie prywatnej zawsze będą mogli się spotykać i zachęcam do tego. Ale ze strony samorządu nie będzie możliwe finansowanie pobytu przedstawicieli Saint-Jean-de-Braye w Tuchowie i odwrotnie - wyjaśniła przedstawicielka lokalnych władz.

 

Na celowniku francuskich mediów znalazł się także Kraśnik (woj. lubelskie), który od lat prowadził program wymiany uczniów z francuską gminą Nogent-sur-Oise. W Kraśniku uchwałę "anty-LGBT" również przegłosowano w maju 2019 roku. - Treść tej rezolucji jest nie do zaakceptowania - stwierdził Jean-François Dardenne, burmistrz francuskiej gminy, w rozmowie z redakcją huffingtonpost.fr.

 

"Uzasadnienie mija się z celem"

 

Deklaracja Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia "ideologii LGBT" do wspólnot samorządowych mówi o "wsparciu dla rodziny opartej na tradycyjnych wartościach oraz obronie systemu oświaty przed propagandą LGBT zagrażającą prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia".

 

ZOBACZ: Szwajcarzy zagłosowali za zakazem dyskryminacji na tle orientacji seksualnej

 

"Nie damy narzucić sobie wyolbrzymianych problemów i sztucznych konfliktów, które niesie ze sobą ideologia LGBT+" - czytamy z kolei w rezolucji przyjętej przez tuchowskich radnych. Przyjęta na tym samym posiedzeniu druga rezolucja, "promująca rodzinę polską", wynikała natomiast z "zaniepokojenia współczesnymi tendencjami i zatroskania o przyszłość rodzin".

 

W protokole z posiedzenia Rady Miasta Kraśnik z 30 maja 2019 roku czytamy natomiast, że radny Jan Albiniak, który wnioskował o przyjęcie rezolucji, stwierdził, że "czuje się w obowiązku nie uzasadniać tego wniosku, ponieważ jest to oczywiste, zapisy są czytelne, jasne i transparentne, że uzasadnienie mija się z celem". Radna Wioletta Kudła oznajmiła natomiast, że "ideologia lesbijek, gejów, biseksualistów i transwestytów to program ateizacji, deprawacji przez seksualizację".

 

Przyjęto już blisko 100 uchwał

 

Od marca 2019 roku polskie samorządy na różnych szczeblach przyjęły już 98 uchwał dotyczących "ideologii" LGBT lub "obrony praw rodziny". Niektóre jednostki przegłosowały po dwa warianty podobnych rezolucji lub proponowały własne uchwały.

 

ZOBACZ: Prowadziła terapię "leczącą z homoseksualizmu". Tysiące euro grzywny

 

W sieci powstała aktualizowana na bieżąco strona "Atlas nienawiści", która pokazuje, jaki obszar Polski objęty został jak dotąd podobnymi inicjatywami.

 

Kwestia "stref wolnych od LGBT" była w grudniu poruszona przez Parlament Europejski. Nawiązania do problemów z przestrzeganiem praw mniejszości w Polsce pojawiły się również podczas styczniowego posiedzenia Rady Europy. W rezolucji Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zadecydowało o poddaniu Polski procedurze monitoringu. Dołączyliśmy tym samym do takich państw należących do Rady jak: Albania, Azerbejdżan, Rosja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Armenia, Mołdawia i Turcja. Polska jest jedynym unijnym państwem w tej grupie.

pgo/bia/ francebleu.fr, huffingtonpost.fr, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie