Prezydent chce specjalnego posiedzenia Sejmu w związku z koronawirusem. Jest reakcja Witek

Polska
Prezydent chce specjalnego posiedzenia Sejmu w związku z koronawirusem. Jest reakcja Witek
PAP/Radek Pietruszka
Prezydent chce, aby rząd przedstawił informacje o działaniach wokół rozprzestrzeniania się koronawirusa z Wuhan na specjalnym posiedzeniu Sejmu

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zwróci się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilne zwołanie specjalnego posiedzenia izby ws. koronawirusa po to, aby rząd udzielił informacji całemu społeczeństwu. Chce też, aby "zostały podjęte odpowiednie dodatkowe działania legislacyjne, które ułatwią przygotowanie i ewentualną walkę" z nową chorobą.

W środę prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas spotkali się, aby omówić sytuację wokół koronawirusa. 

 

- Podjąłem decyzję, że jeszcze dzisiaj zwrócę się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie w trybie możliwie najpilniejszym specjalnego posiedzenia Sejmu po to, aby rząd udzielił informacji całemu społeczeństwu - poinformował Duda.

 

Prezydent chce, by rząd poinformował o zabezpieczeniach 

 

Prezydent chce, aby na otwartym posiedzeniu Sejmu udzielone zostały informacje o tym, "jaka jest dzisiaj sytuacja w związku z szerzącą się w Europie już epidemią zachorowań wywołanych koronawirusem, jakie działania zostały podjęte oraz w jaki sposób zabezpieczamy Polaków, aby w jak najmniejszym stopniu - gdyby taka sytuacja się zdarzyła - ten wirus dotknął nasz kraj". 

 

ZOBACZ: 3-latek w Poznaniu z podejrzeniem koronawirusa. Wrócił z rodzicami z Włoch

 

- Poprosiłem, żeby te działania zostały podjęte i żeby już zaczęto się przygotowywać do tego, by to posiedzenie mogło nastąpić w szybkim tempie - powiedział Duda. 

 

Po apelu prezydenta Witek zdecydowała, że w czwartek o godz. 14 rozpocznie się posiedzenie prezydium Sejmu, które zdecyduje, kiedy Sejm zbierze się w tej sprawie. 

 

"Rozróżnienie zwykłej grypy od koronawirusa jest proste"

 

Prezydent zapewnił, że wdrożone zostały konieczne procedury na lotniskach i w innych środkach międzynarodowego transportu. Jak dodał, zabezpieczone też zostały oddziały szpitalne.

 

- Są one przygotowane już do ewentualnego przyjęcia chorych - omówił Duda. Przypomniał również o działaniach informacyjnych, które mają zapewnić dawkę wiedzy tym, którzy mogą mieć uzasadnione obawy, co do możliwości wystąpienia u nich choroby COVID-19.

 

ZOBACZ: Ma dwa tygodnie. Jej organizm sam pokonał koronawirusa

 

Prezydent dodał też, że stosunkowo łatwo diagnozuje się pacjenta, który zachorował na chorobę zakaźną wywołaną koronawirusem.

 

- Rozróżnienie zwykłej grypy od zachorowania na koronawirusa, jak zapewnił mnie pan minister zdrowia Szumowski, jest stosunkowo proste - uznał. 

 

Specjalna infolinia NFZ dot. koronawirusa

 

W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa. Uruchamiana jest infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia tą chorobą. Numer infolinii to 800 190 590. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie