Siostra Grety Thunberg: mam ADHD, walczyłam z mobbingiem

Świat
Siostra Grety Thunberg: mam ADHD, walczyłam z mobbingiem
Instagram/ beataernman
Beata Ernman jest młodszą siostrą Grety Thunberg

Siostra aktywistki klimatycznej Grety Thunberg, 14-letnia Beata Ernman przyznała, że miała problemy psychiczne, które zaczęły się w momencie, gdy uwaga jej rodziców była skoncentrowana na siostrze - Grecie. Nastolatce w walce z przeciwnościami losu pomaga muzyka.

Jak podają szwedzkie media Beata wraz z matką śpiewaczką operową Maleną Ernman wcieli się w rolę słynnej francuskiej piosenkarki Edith Piaf w musicalu "Forever Piaf". Fragment próby z występem Beaty Ernman przed planowaną na 19 września premierą opublikował w internecie teatr Göta Lejon.

 

"Odkąd pamiętam tańczyłam i śpiewałam. Dorastałam z piosenkami Edith Piaf, ale dopiero teraz miałam okazję poznać historię jej życia. Możliwość wykonywania jej nieśmiertelnej muzyki jest spełnieniem moich marzeń" - twierdzi Beata Ernman w informacji prasowej przygotowanej przez producentów musicalu.

 

ZOBACZ: Mural Grety Thunberg. "To córka Putina", "przybyła, by zniszczyć kapitalizm"

 

Młoda artystka promuje swój planowany występ w mediach społecznościowych. Na instagramie obserwuje ją 16,3 tys. użytkowników. Dostępne są tam zdjęcia, na których wspólnie z matką jest ucharakteryzowana na Edith Piaf.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tickets available now. Link in bio. #ForeverPiaf #GötaLejon

Post udostępniony przez Beata MonaLisa Ernman (@beataernman)

 

Udział w musicalu nie będzie pierwszym publicznym występem Beaty Ernman. W 2017 roku towarzyszyła matce w wykonaniu jednej z piosenek na koncercie w Skansenie w Sztokholmie. Solowy debiut siostra Grety miała w maju ubiegłego roku w nadawanym na żywo programie szwedzkiej telewizji TV 4, podczas którego wykonała utwór promujący książkę dla dzieci i młodzieży o problemie przemocy w szkole.

 

ZOBACZ: Greta Thunberg skończyła 17 lat. Jak ten dzień spędziła słynna nastolatka?

 

"Byłam samotna i wycofana"

 

Także w telewizji TV 4 Beata Ernmam ujawniła, że w szkole była poddawana mobbingowi, a także opowiedziała o swojej diagnozie ADHD. Z tego powodu uczęszczająca do szkoły muzycznej nastolatka nie może przebywać w klasie z innymi uczniami.

 

Jej problemy psychiczne zaczęły się w momencie, gdy uwaga rodziców była skoncentrowana na Grecie, która przeżywała depresję i odmówiła jedzenia z powodu problemów klimatycznych. "Byłam samotna i wycofana" - stwierdziła Beata, zaznaczając, że "w odnalezieniu siebie" pomogła jej muzyka.

 

Beata Ernman wraz z Gretą oraz rodzicami Maleną Ernman oraz aktorem ojcem Svante Thunberg jest współautorką światowego bestselleru, książki wydanej w Polsce pod tytułem "Sceny z życia rodzinnego. Strajk klimatyczny Grety". Część rozdziałów poświęcona jest właśnie Beacie i jej talentowi muzycznemu.

 

ZOBACZ: Greta Thunberg zarejestruje swoje nazwisko jako znak towarowy

 

Działalność fundacji

 

Obie wciąż jeszcze niepełnoletnie nastolatki patronują zarejestrowanej w Sztokholmie fundacji The Greta Thunberg and Beata Ernman Foundation, do której mają trafiać pieniądze z międzynarodowych nagród, jakie otrzymuje Greta za swoją działalność ekologiczną. Fundacja ma działać na rzecz ochrony klimatu oraz wspierać promocję zdrowia psychicznego. Jedną z pierwszych działań organizacji był wniosek o zarejestrowanie znaków towarowych: Greta Thunberg, nazwy ruchu "Fridays for Future" oraz logo strajku szkolnego.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie