Greta Thunberg skończyła 17 lat. Jak ten dzień spędziła słynna nastolatka?

Świat
Greta Thunberg skończyła 17 lat. Jak ten dzień spędziła słynna nastolatka?
PAP/EPA/Claudio Bresciani
Jak informuje Daily Mail, za głosem Szwedki poszło już ponad 100 000 uczniów. Młodzi ludzie, zainspirowani postawą Thunberg, robili sobie przerwę od zajęć po to, by brać udział w demonstracjach na rzecz obrony klimatu

Zamiast urodzinowej imprezy w gronie rówieśników był kolejny protest przed szwedzkim parlamentem. Nastolatka, która zapoczątkowała ogólnoświatowy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, "człowiek roku'' magazynu ''TIME'', jedna z najbardziej wpływowych kobiet 2019 roku - Greta Thunberg - 3 stycznia skończyła 17 lat. Młoda aktywistka poświęciła ten dzień na walkę w obronie klimatu.

Córka śpiewaczki operowej, Maleny Ernman oraz aktora Svantego Thunberga, przyszła na świat 3 stycznia 2003 roku w Sztokholmie. Jej publiczna walka w obronie klimatu rozpoczęła się w sierpniu 2008 roku. Nastolatka prowadziła wtedy protest przeciw zmianom klimatu, które wynikają z działalności  człowieka. 

 

Porwała za sobą 100 tysięcy ludzi

 

Od tego momentu za głosem Szwedki poszło ponad 100 tysięcy uczniów - podaje "Daily Mail". Młodzi ludzie, zainspirowani postawą Thunberg, robili sobie przerwę od zajęć po to, aby brać udział w demonstracjach na rzecz obrony klimatu. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

School strike week 72. #fridaysforfuture #climatestrike #schoolstrike4climate

Post udostępniony przez Greta Thunberg (@gretathunberg)

 

Ze swojej walki Thunberg nie zrezygnowała nawet w dniu jubileuszu. W swoje urodziny zamiast świętować postanowiła dołączyć do cotygodniowego marszu "Fridays For Future'', który odbywa się regularnie przed budynkiem szwedzkiego parlamentu w Sztokholmie. 

 

ZOBACZ: Ojciec Grety Thunberg: ona naprawdę chce wrócić do szkoły

 

Wiersz od Patti Smith 

 

Postawę słynnej nastolatki docenia wiele znanych osób, w tym piosenkarka Patti Smith. Amerykańska artystka postanowiła z okazji 17. urodzin młodej aktywistki opublikować dla niej wiersz.

 

 

"Grecie, która stała dzisiaj, jak w każdy piątek, odmawiając bycia neutralnym" - brzmi fragment utworu. Słynna wokalista w ten sposób nawiązała do momentu, kiedy Thunberg wróciła do szkoły, a jej strajk przekształcił się protest #FridaysForFuture, który nawołuje do działań na rzecz ochrony klimatu. 

 

ZOBACZ: Greta Thunberg człowiekiem roku magazynu "Time"

 

W ubiegłym roku Greta Thunberg została uhonorowana przez Amnesty International tytułem ''Ambasadora Sumienia''.

ms/hlk/ dailymail.co.uk, rollingstone.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie