Hathaway, Hayward, Stallone, Travolta, Willis, McConaughey. Gwiazdy kina w kolejce po anty-Oscara

Kultura
Hathaway, Hayward, Stallone, Travolta, Willis, McConaughey. Gwiazdy kina w kolejce po anty-Oscara
Reuters

"Koty", "Rambo: Ostatnia krew" oraz "A Madea Family Funeral" otrzymały po osiem nominacji do Złotych Malin - wyróżnień przyznawanych najgorszym filmom i artystom roku. Organizatorzy 40. edycji Golden Raspberry Awards odeszli od tradycji i nie wręczyli statuetek w przeddzień ceremonii Oscarów. Jedynym w tym roku filmem, który otrzymał zarówno nominacje do Oscara, jak i Złotych Malin jest "Joker".

Złote Maliny 2020 nagradzają najgorsze filmy i ich twórców za ich dokonania w minionym roku. Nagrody - zwane anty-Oscarami - przyznaje Golden Raspberry Foundation. 1071 członków The Golden Raspberry Awards pochodzi ze wszystkich 50 amerykańskich stanów oraz z ponad 20 innych krajów. Głosowali oni przez internet. O nominacjach do nagród amerykańskie media powiadomiły w sobotę. Laureaci dostana tandetne statuetki wykonane z tworzywa sztucznego pomalowanego na kolor złoty. Koszt każdej z nich szacuje się na 4,97 dolara.

 

"Szeroko wyśmiewane Koty"

 

Wśród nominowanych do niestanowiących chluby dla ich laureatów nagród znaleźli się artyści uczestniczący w produkcji musicalu "Koty". Adaptacja reżysera Toma Hoopera słynnego utworu Andrewa Lloyda Webbera spotkała się z miażdżącą krytyką. Biorący udział w głosowaniu na "Razzies" członkowie The Golden Raspberry Awards portretowali wysokonakładowy film jako "szeroko wyśmiewaną klapę »Kotów«". Potwierdzają to nominacje m.in. dla najgorszego filmu, reżysera, scenarzysty, aktorki oraz aktora i aktorki drugoplanowej.

 

"A Madea Family Funeral" potraktowany został jako kandydat do najgorszego filmu, jak też w kategoriach za najgorszy scenariusz, aktorkę, aktora i aktorkę drugoplanową. Niewiele lepsze perspektywy mają przed sobą remake "Hellboy" (pięć nominacji do Złotych Malin) oraz horror "Sharon Tate" i thriller z "Fanatic", które zyskały po cztery nominacje.

 

Stallone "obraził inteligencję"

 

Fatalnie przyjęty został także "Rambo: Ostatnia krew". Zespół nominujący do nagród nazwał produkcję zaliczoną do najgorszych "obrazą dla inteligencji". Kandydatami do statuetek w kształcie maliny są m.in. odtwórcy głównej roli i aktorki drugoplanowej oraz reżyser. Odtwarzający tytułową rolę Sylvester Stallone został nominowany do wyróżnienia za najgorsze osiągnięcie roku. Ostatnia część serii o Rambo została także nominowana do wyróżnienia za "Najbardziej lekkomyślne nieposzanowanie dla życia ludzkiego i własności publicznej".

 

W gronie pretendentów do wyróżnień za najgorsze osiągnięcia roku znajdują się m.in. aktorzy, w tym gwiazdorzy kina: John Travolta ("Fanatic" oraz "Na zakręcie"), Matthew McConaughey ("Przynęta") i Bruce Willis ("Glass"). Wśród aktorek są to: Anne Hathaway ("Oszustki" i "Serenity" oraz Francesca Hayward ("Koty").

 

Najgorsza "zrzynka" i "nieposzanowanie"

 

W kategorii filmów należących do najgorszych w kategorii remake, sequel lub "zrzynka" znalazły się m.in. "X-Men Mroczna Phoenix" oraz "Godzilla II: Król Potworów".

 

Nowością w tegorocznym konkursie są wyróżnienia za Najbardziej lekkomyślne nieposzanowanie dla życia ludzkiego i własności publicznej. W tej kategorii konkurują m.in. "Dragged Across Concrete", "Sharon Tate", "Hellboy", "Joker".

 

Statuetki "razzies" będą w niepodanym jeszcze terminie przyznane w 10 kategoriach. Spośród byłych laureatów Oscarów Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej nominacje do Złotych Malin otrzymali: Anne Hathaway, Matthew McConaughey oraz Judi Dench.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie