Kraków: pacjent z podejrzeniem koronawirusa. Mężczyzna przeszedł badania

Polska
Kraków: pacjent z podejrzeniem koronawirusa. Mężczyzna przeszedł badania
Zdj. ilustracyjne, fot. Wikimedia Commons/CDC/ Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM, Pixabay/1662222
Pacjent najpierw trafił do szpitala w Olkuszu, a potem przewieziono go do Krakowa

W piątek na oddział zakaźny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Krakowie trafił pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Przewieziono go z Olkusza, gdzie do tamtejszego Nowego Szpitala trafił z wysoką gorączką i silnym kaszlem. Mężczyzna niedawno wrócił z Chin.

- W chwili obecnej pacjent przebywa w izolatce, zgodnie ze wszystkimi procedurami. Trwają badania mające na celu wykluczenie lub potwierdzenie obecności u niego koronawirusa - powiedziała Maria Włodkowska, rzeczniczka krakowskiego szpitala.

 

Potwierdziła też podawane wcześniej informacje, że pacjent przyjechał z Chin, jednak nie z Wuhan, czyli miasta, gdzie wybuchła epidemia wywołana koronawirusem.

 

Według nieoficjalnych informacji reporterki Polsat News, pacjent nie ma już gorączki i wstępnie wykluczono u niego zakażenie koronawirusem. Ostateczne wyniki badań mają być znane w poniedziałek. 

 

Olkuski SOR już funkcjonuje

 

W piątek wieczorem "Kurier Olkuski" podał, że po przywiezieniu pacjenta zamknięty został SOR przy Nowym Szpitalu. Oddział funkcjonuje już normalnie, o czym informował m.in. starosta powiatu olkuskiego Bogumił Sobczyk.

 

ZOBACZ: Chiny oskarżane o zakłamywanie liczby ofiar. "Niezidentyfikowane ciała w krematoriach"

 

"Ze względu na zgłaszane przez mężczyznę dolegliwości, w celu wykluczenia podejrzenia zarażeniem nowym koronawirusem, został on przewieziony do obserwacji i diagnostyki do specjalistycznej jednostki. Olkuski SOR funkcjonuje już jak dotychczas - napisał Sobczyk na Facebooku.

 

Dodał, że pozostaje w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi oraz medycznymi i zaapelował o zachowanie spokoju.

 

Wirus z Wuhan rozprzestrzenia się po świecie

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus, który wywołuje zapalenie płuc, przedostał się też do około 25 krajów świata.

 

ZOBACZ: Rośnie liczba ofiar koronawirusa. Najnowsze dane

 

WHO ogłosiła, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W związku z tym zaleca wszystkim państwom, by podejmowały działania powstrzymujące rozprzestrzenianie się wirusa 2019-nCoV.

 

Chodzi m.in. o monitorowanie sytuacji, wczesne wykrywanie przypadków zakażenia i identyfikowanie osób, które mogły mieć kontakt z zainfekowaną osobą.

wka/luq/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie