Polacy z Wuhan trafią do Francji. "To będzie szybka akcja"

Polska
Polacy z Wuhan trafią do Francji. "To będzie szybka akcja"
PAP/EPA/YUAN ZHENG, Wikimedia Commons/CDC/Alissa Eckert
Około 30 Polaków chce wyjechać z Wuhan w obawie przed koronawirusem

Grupa około 30 Polaków wracających z Wuhan, będzie najpierw przetransportowana na lotnisko we Francji, a dopiero potem poleci do Polski - poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że to będzie "dosyć szybka akcja" i że do połowy przyszłego tygodnia Polacy będą w kraju. W sprawie koronawirusa w poniedziałek ma się odbyć spotkanie prezydenta i ministra zdrowia.

Przelot polskich obywateli przebywających w Wuhan w środkowych Chinach jest organizowany wspólnie z Francją. Transport będzie dwuetapowy: najpierw na lotnisko we Francji, a potem od razu do Polski.

 

Do Polski przez Francję

 

- Trwają rozmowy z Francuzami. Doprecyzujemy i dopinamy wszystko. Jest pewność, że oni wrócą - powiedział rzecznik resortu zdrowia.

 

W piątek z miasta Wuhan wyleciał samolot z 83 Brytyjczykami i 27 obywatelami innych państw UE.

 

ZOBACZ: Ewakuacja z Wuhan. Samolot z obywatelami UE wyleciał z Chin

 

Na pytanie, czy mogli się tam znaleźć polscy obywatele, Andrusiewicz odpowiedział, że Polska nie współpracuje w zakresie transportu z Brytyjczykami.

 

Spotkanie w sprawie wirusa u prezydenta 

 

- Prezydent Andrzej Duda zaprosił ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa na spotkanie w poniedziałek o godz. 15:30 do Pałacu Prezydenckiego - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

 

Spotkanie ma dotyczyć sytuacji związanej z koronawirusem - poinformował Spychalski.

 

Z kolei rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że wszystkie procedury rekomendowane przez WHO są w Polsce wdrożone.

 

15 tys. osób może być zakażonych koronawirusem

 

Nowy koronawirus (2019-nCoV) prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 r. na targu owoców morza w Wuhan.

 

Z informacji podanych w piątek przez chińską państwową komisję zdrowia, wirus zabił w Chinach co najmniej 213 osób, a zakażenia potwierdzono u prawie 10 tys., z czego ponad 1,5 tys. przypadków określono jako ciężkie.

 

ZOBACZ: WHO ogłosiła międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia. Chodzi o koronawirusa

 

U ponad 15 tys. osób podejrzewa się zakażenie, a ponad 100 tys. osób poddano obserwacji.

 

Większość zgonów odnotowano w prowincji Hubei. Władze objęły kwarantanną 11-milionowy Wuhan i wiele innych miast w prowincji, zamykając drogi, wstrzymując transport publiczny i zakazując ludziom przemieszczanie się.

wka/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie