Posłowie PiS chcą upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego banknotem. W 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Polska
Posłowie PiS chcą upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego banknotem. W 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej
Polsat News

Grupa posłów PiS proponuje, aby Narodowy Bank Polski wyemitował z okazji dziesiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej banknot z podobizną prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w niej zginął. - To kwestia oceny roli Lecha Kaczyńskiego w historii Polski. Nie uważam, żeby spełnił taką rolę, która sankcjonowałaby tego typu upamiętnienie - powiedział w piątek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Za pomysłem emisji nowego banknotu z podobizną prezydenta Lecha Kaczyńskiego stoi grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości - podała Wirtualna Polska.

 

- Nie ma żadnych przeszkód, a wręcz jest to wskazane. Lech Kaczyński zasługuje, by pojawić się na banknocie - powiedziała portalowi Ewa Cicholska z PiS w rozmowie z portalem wp.pl.

 

Kolekcjonerski banknot o wysokim nominale

 

- Dla mnie to wybitna postać, nie ode mnie zależy decyzja w sprawie banknotu, ale każde upamiętnienie tak wielkiego człowieka jest godne. Można się nad tym pochylić, bo to był człowiek wyjątkowy - powiedziała z kolei posłanka PiS Barbara Dziuk. - Każde upamiętnienie tak wielkiego człowieka jest godne - dodała posłanka w rozmowie z "Super Expressem".

 

Z kolei Jan Warzecha przypomniał, że już w 2010 roku wybito srebrną monetę z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego.

 

ZOBACZ: "Rossijskaja Gazieta": Duda "nie miał moralnego prawa" uczestniczyć w forum w Izraelu

 

- To była moneta pamiątkowa po 10 kwietnia. Wiele osób zasłużonych pojawia się na monetach, banknotach, także okolicznościowych. Nie do mnie należy podejmowanie decyzji w sprawie banknotu, ale na pewno trzeba się temu przyjrzeć - powiedział wp.pl Warzecha, który także jest posłem PiS.

 

W rozmowie z "Super Expressem" Barbara Dziuk uściśliła, że chodzi o kolekcjonerski banknot o wysokim nominale.

 

- Kolekcjonerski o wysokim nominale, oczywiście wymaga to projektów, przemyśleń i warto się nad tym wspólnie pochylić - powiedziała Dziuk "Super Expressowi".

 

Trzaskowski: "Kaczyński nie w pierwszym szeregu"

 

- Jeśli chodzi o banknot kolekcjonerski to nie mam w tej sprawie zdania. Decyzja należy do Narodowego Banku Polskiego –  powiedział Poseł Michał Szczerba (Koalicja Obywatelska) w rozmowie z "Super Expressem).

 

- To jest kwestia oceny roli pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego w historii Polski. Ja nie uważam, żeby pan prezydent taką rolę spełnił, która by sankcjonowała tego typu upamiętnienie, dlatego że rzeczywiście mamy na banknotach osoby najbardziej zasłużone dla polskiej historii - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w rozmowie z Beata Lubecka w Radiu Zet.

 

ZOBACZ: Tusk: Kaczyński wykorzystał katastrofę smoleńską do ostrego podziału

 

- Prezydent Lech Kaczyński ma swoje zasługi, również dla Warszawy, choćby Muzeum Powstania Warszawskiego, natomiast próba stawiania Lecha Kaczyńskiego w tym pierwszym szeregu najważniejszych, najistotniejszych postaci w historii Polski - moim zdaniem trzeba tutaj postawić znak zapytania - dodał Trzaskowski.

 

- Poczekajmy, historia to oceni, rolę pana prezydenta. Ja nie chcę jej jakoś bardzo umniejszać, natomiast nie uważam, żeby to była osoba, która stoi w tym pierwszym szeregu najważniejszych postaci historycznych Rzeczypospolitej.

 

Piłsudski jednak miał banknot

 

- Widzimy, że dzisiaj ta historia czy próba polityki historycznej prowadzona przez PiS próbuje niemalże stawiać Lecha Kaczyńskiego w jednym szeregu choćby z Józefem Piłsudskim, chociaż Józefa Piłsudskiego nie ma na banknotach - argumentował Rafał Trzaskowski.

 

Jednak w rzeczywistości Józef Piłsudski występuje na banknocie kolekcjonerskim. 

 

ZOBACZ: Produkowali złote, dziś grozi im bankructwo. Największy prywatny producent banknotów ma kłopoty

 

Narodowy Bank Polski wyemitował bilet z wizerunkiem marszałka z okazji 100-lecia niepodległości Polski 31 sierpnia 2018 r. w nakładzie 50 tys. egzemplarzy. Projektantką pieniądza była Agnieszka Próchniak, a wydrukowała go Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. 

 

Na przedniej stronie znajduje się wizerunek marszałka Piłsudskiego według zdjęcia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na tylnej stronie jest orzełek strzelca Legionów i flaga Polski, na której w świetle ultrafioletowym opalizują daty 1918 i 2018.

 

Banknot ten jest normalnym środkiem płatniczym w Polsce, można nim zapłacić za zakupy w sklepie.

 

 

 

NBP wyda dwie monety z Lechem Kaczyńskim


Narodowy Bank Polski już wcześniej emitował numizmaty związane z prezydentem Lechem Kaczyńskim. W 2010 roku niedługo po katastrofie smoleńskiej wybito pamiątkową srebrną monetę z wizerunkiem zmarłego tragicznie w Smoleńsku polityka.

 

ZOBACZ: Banknot o nominale 19 złotych trafił do obiegu. Można go kupić za cztery razy więcej

 

W planach NBP są dwa rodzaje monet kolekcjonerskich z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego, które mają się ukazać w 2020 roku z okazji dziesiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

 

Jedna z nich - o nominale 100 zł - zostanie wybita w 1500 egzemplarzach, druga - o nominale 50 zł - w 14 tys. egzemplarzy. Monety mają być dostępne dla nabywców od 26 marca.

hlk/ polsatnews.pl, wp.pl, Radio Zet, "Super Express"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie