Zniszczona brama Kancelarii Prezydenta. Gruz i pogięte kraty na bruku. "To był szok"

Polska
Zniszczona brama Kancelarii Prezydenta
Galeria zdjęć (4)

Europoseł PO Bartosz Arłukowicz opublikował na Twitterze zdjęcia, na których widać zniszczoną bramę przed Kancelarią Prezydenta przy ul. Wiejskiej w Warszawie. Według informacji reporterki Polsat News, w konstrukcję uderzyła ciężarówka. - Nie było zagrożenia dla osób w budynku parlamentu - powiedział polsatnews.pl ppłk Bogusław Piórkowski, rzecznik Służby Ochrony Państwa.

Zniszczona brama XVIII-wiecznego Pałacu Branickich znajduje się u wjazdu na ul. Frascati z ul. Wiejskiej, nieopodal budynku Sejmu. W piątek zniszczył ją kierowca ciężarowego volvo, który wycofywał pojazdem. 

 

Zakleszczył się i zburzył bramę Kancelarii

 

 

- Około godziny 13:54, kierowca ciężarówki zawracając, mimo wyraźnych sygnałów funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, skręcił pojazdem w taki sposób, że uszkodził bramę - powiedział polsatnews.pl Marcin Kędryna, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

ZOBACZ: Macewę z budowy drogi zaoferował znajomemu. Policjanci zatrzymali piłę, gdy już cięła zabytek

 

Świadkowie, do których dotarł Polsat News, uściślili, że wokół samochodu było trzech funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Ciężarówka  uderzyła najpierw w lewy filar bramy, zakleszczyła się, a następnie ruszyła do przodu, niszcząc cały zabytek.

 

WIDEO: zobacz nagranie sprzed kancelarii

  

 

Arłukowicz: to był szok

 

Zdarzenie widział też poseł KO Bartosz Arłukowicz. - Rozległ się potworny huk. Widziałem, jak zawaliła się wielka brama do parlamentu. To był szok. Potem kierowca ciężarówki pojechał gdzieś dalej - mówił polsatnews.pl

 

Miejsce, gdzie stoi brama, nie należy do Kancelarii Sejmu, chociaż jest to jedna z dróg wjazdowych do parlamentu.

 

Kierowca został sprawdzony alkomatem - był trzeźwy. Policja traktuje to zdarzenie jako kolizję. 

 

Kancelaria: brama trafi do magazynu

 

Jak dowiedział się polsatnews.pl, nie było żadnego zagrożenia dla osób znajdujących się na terenie parlamentu. - Gdy funkcjonariusze SOP zobaczyli zniszczoną bramę, powiadomili policję - powiedział ppłk Bogusław Piórkowski, rzecznik SOP. 

 

ZOBACZ: Cegła po cegle rozbierali zabytkowy dworek aż się zawalił. Budulcem utwardzali grząską drogę

 

Usunięciem uszkodzonych fragmentów bramy i przywróceniem przejezdności ul. Frascati zajęli się po południu strażacy.

 

- Kierowca wyjaśnił, że źle poprowadziła go nawigacja. Uszkodzona brama zostanie przewieziona do magazyny Kancelarii Prezydenta, gdzie będzie czekać na oględziny konserwatorów i odrestaurowanie - powiedział Kędryna.

 

20 lat temu brama przeszła restaurację

 

Zabytkowa brama wjazdowa staraniem Kancelarii Prezydenta RP została odrestaurowana w 2000 roku. Zabytek z napisem "Kancelaria Prezydenta" znajdował się u wjazdu na teren należący do prezydenckiej kancelarii zaraz za budynkami parlamentu, tuż obok sejmowego biura przepustek i kawiarni "Czytelnik".

 

prz/hlk/wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie