Produkowali złote, dziś grozi im bankructwo. Największy prywatny producent banknotów ma kłopoty

Biznes
Produkowali złote, dziś grozi im bankructwo. Największy prywatny producent banknotów ma kłopoty
Public Domain Pictures/Chris Lensicle
Problemem wszystkich producentów banknotów jest coraz większy udział w gospodarce transakcji elektronicznych

Największy na świecie prywatny producent banknotów, brytyjska firma De La Rue, poinformowała we wtorek, że istnieje ryzyko jej upadku, jeśli plan naprawczy się nie powiedzie. De La Rue drukuje m.in. funty szterlingi, w przeszłości wytwarzało także polskie banknoty.

Oświadczenie wydano po tym, gdy firma wstrzymała wypłatę dywidendy i ogłosiła, że w pierwszej połowie tego roku finansowego poniosła stratę w wysokości 12,1 mln funtów, wobec zysku 7,1 mln funtów w analogicznym okresie zeszłego roku.

 

ZOBACZ: Banknot o nominale 19 złotych trafił do obiegu. Można go kupić za cztery razy więcej

 

Kurs akcji De La Rue spadł o 23,5 proc.


W oświadczeniu stwierdzono, że istnieją "poważne wątpliwości, co do zdolności grupy do kontynuowania działalności". Wprawdzie dodano, iż to ostrzeżenie wydano w oparciu o najgorszy scenariusz, a cały czas prowadzone są działania na rzecz uzdrowienia sytuacji finansowej firmy, ale nie uspokoiło to akcjonariuszy. We wtorek kurs akcji De La Rue spadł o 23,5 proc.


Na problemy firmy złożyło się kilka spraw. W zeszłym roku straciła ona wart 400 mln funtów kontrakt na produkcję nowych brytyjskich paszportów (w kolorze ciemnoniebieskim i bez napisu "Unia Europejska") na rzecz konkurencyjnej, francusko-holenderskiej firmy. Również w zeszłym roku musiała spisać na straty 18 mln funtów, których nie zapłacił jej bank centralny Wenezueli. Do tego doszło wszczęte w tym roku śledztwo w sprawie podejrzenia korupcji przy kontrakcie dla Sudanu Południowego. Wreszcie problemem wszystkich producentów banknotów jest coraz większy udział w gospodarce transakcji elektronicznych.

 

ZOBACZ: Liczba banknotów w Polsce podwoiła się w ciągu dekady

 

De La Rue do 1997 r. wytwarzało polskie banknoty


Jak podaje stacja BBC, ok. 11 proc. spośród 171 mld banknotów, wyprodukowanych na całym świecie w 2017 r., zostało wydrukowanych przez kilka firm prywatnych. Założona w 1821 r. De La Rue jest największą i najbardziej znaną z nich. Drukowanie banknotów zaczęła w 1860 r. dostarczając je władzom Mauritiusu. Dziś oprócz funtów szterlingów produkuje banknoty dla ok. 140 banków centralnych (choć nie w przypadku każdego z nich jest wyłącznym producentem). Większość państw świata nie wytwarza bowiem banknotów u siebie, lecz z racji kosztów i lepszych zabezpieczeń przed ich podrabianiem, zleca produkcję za granicą.


W przeszłości De La Rue produkowało także polskie banknoty. Z brytyjskiej firmy pochodziły banknoty, które weszły do obiegu po przeprowadzonej w 1994 r. denominacji złotego. De La Rue wytwarzało je do 1997 r., po czym ich produkcję przejęła Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

 

 

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie