Banknot o nominale 19 złotych trafił do obiegu. Można go kupić za cztery razy więcej

Biznes

Po raz pierwszy w historii Narodowy Bank Polski wyemitował banknot o wartości nominalnej 19 zł. Ma on charakter kolekcjonerski i upamiętania stulecie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Na awersie nowego banknotu widnieje portret Ignacego Jana Paderewskiego, a na rewersie wizerunek budynku PWPW.

- Dziś Narodowy Bank Polski emituje pierwszy w historii banknot z wizerunkiem siedziby jego producenta, ale też pierwszy w historii banknot o nietypowym nominale 19 zł. Ta "dziewiętnastka" to także ukłon NBP w kierunku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Nawiązuje bowiem do roku 1919 - roku powołania Wytwórni, a także 2019 – roku, w którym Wytwórnia obchodzi jubileusz stulecia – powiedział Maciej Biernat, prezes PWPW.

 

"Doskonała okazja do zaprezentowania możliwości technologicznych"

 

Od 2 października kolekcjonerzy mogą już kupić banknot w oddziałach okręgowych NBP, na stronie internetowej banku oraz w sklepach numizmatycznych w całej Polsce. Jego cena jest czterokrotnie wyższa niż nominał i w dniu emisji wynosiła ok. 80 zł. Wdrukowano 55 tysięcy takich banknotów.

 

Projekt banknotu stanowi efekt wieloletniej współpracy miedzy NBP i PWPW, a za stronę wizualną odpowiada Justyna Kopecka, graficzka z PWPW. Jego wymiary to 150 mm x 77 mm. Na przedniej stronie widnieje wizerunek Ignacego Jana Paderewskiego, wówczas polskiego premiera, który 25 stycznia 1919 roku powołał do życia Polską Giełdę Papierów Wartościowych. Ryt portretu został wykonany przez Krystiana Michalczuka, grafika z wytwórni.

 

Na lewo od portretu znajduje się stylizowane przedstawienie Orderu Orła Białego oraz napis "niepodległa", odwzorowany z rękopisów Józefa Piłsudskiego i będący logotypem obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

"Doskonała okazja do zaprezentowania możliwości technologicznych"

 

- Emisja banknotów kolekcjonerskich to doskonała okazja do zaprezentowania możliwości technologicznych oraz efektów badawczo rozwojowych NBP i PWPW. Na banknocie zastosowano po raz pierwszy w Polsce pasek holograficzny z wyciętym okienkiem, przez które uwidacznia się wizerunek orła – powiedziała Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

 

Rewers banknotu przedstawia gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych na tle panoramy współczesnej Warszawy. Pionowy pasek, który tworzą powtarzające się: nominał "19" oraz skrót "NBP" wykonano farbą irydyscentną (jest również widoczny w świetle UV).

 

Banknot z Ignacym Paderewskim to drugi z kolei z serii "Niepodległość" i jedenasty kolekcjonerski. Banknoty kolekcjonerskie emitowane są z okazji ważnych wydarzeń oraz dla upamiętnienia wybitnych Polaków. Mają jednak normalną zdolność płatniczą. Od powszechnych banknoty kolekcjonerskie różnią się też liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku. Pierwszym "kolekcjonerem" był wyemitowany w październiku 2006 r. "Jan Paweł II" o wartości nominalnej 50 zł. W setny jubileusz odzyskania przez Polskę wolności do obiegu wszedł banknot 20 zł rozpoczynający serię "Niepodległość" z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie