Rok 2019 był najcieplejszym w historii pomiarów w Europie

Świat
Rok 2019 był najcieplejszym w historii pomiarów w Europie
Pixabay/Peyesces
W Europie o 3,2 stopnia Celsjusza okazała się być wyższa temperatura w grudniu od średniej z lat 1981-2010.

W Europie rok ubiegły okazał się najgorętszy w jej historii. Specjaliści z Programu Obserwacji Ziemi Komisji Europejskiej "Copernicus" zwracają uwagę, że każda pora roku była w nim cieplejsza niż kiedykolwiek przedtem. Średnia temperatura w grudniu była na przykład wyższa o 3,2 stopnia Celsjusza od średniej w latach 1981-2010.

- Rok 2019 był kolejnym nadzwyczaj gorącym rokiem, w którym w wielu miesiącach odnotowano wysokie temperatury - zaznaczył Carlo Buontempo z programu "Copernicus". 

 

W Europie o 3,2 stopnia Celsjusza okazała się być wyższa temperatura w grudniu od średniej z lat 1981-2010. Globalnie, grudniowa średnia okazała się wyższa o 0,7 stopnia Celsjusza.

 

Według Programu Obserwacji Ziemi Komisji Europejskiej "Copernicus", temperatura w całym roku 2019 był wyższa o 0,6 stopnia Celsjusza w odniesieniu do średniej w latach 1981-2010.

 

W porównaniu do 2016 roku, który okazał się być najcieplejszym rokiem na świecie, globalna średnia temperatur w ubiegłym roku była tylko 0,04 stopnia niższa.

Rekordowe pomiary osiągnęło też stężenie CO2 w atmosferze ziemskiej. - To bez wątpienia sygnał alarmowy - podkreślił Jean- Noel Thepaut, dyrektor Programu Obserwacji Ziemi Komisji Europejskiej. 

 

Z kolei, według przedstawionych informacji, w Kanadzie odnotowano niższe temperatury.

 

Największy wzrost 

 

Największy wzrost temperatur odnotowano w wielu częściach Arktyki oraz na Alasce. Wyższe temperatury nawiedziły też Europę Środkowo - Wschodnią, południową Afrykę oraz Australię, która od kilku miesięcy walczy z pożarami. 

ZOBACZ: Muzycy i aktorzy wspierają Australię. Przekazują miliony dolarów

 

W sobotę w Canberze odnotowano 44 stopnie Celsjusza. Był to najwyższy wynik od 80 lat. 

ZOBACZ: Rodzina słynnego "Łowcy krokodyli" ratuje zwierzęta w Australii. Jej szpital jest oblegany

ms/zdr/ dw.com,national-geographic.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie