Muzycy i aktorzy wspierają Australię. Przekazują miliony dolarów

Kultura
Muzycy i aktorzy wspierają Australię. Przekazują miliony dolarów
PAP/EPA/NINA PROMMER (Kidman), PAP/EPA/CHRISTIAN MONTERROSA (John)
Nicole Kidman wraz z mężem oraz Elton John wsparli zmagającą się z pożarami Australię

"Jesteśmy przytłoczeni wieściami o pożarach pochłaniających Australię. Ich destrukcyjny dla środowiska, mieszkańców i zwierząt efekt łamie nasze serca" - napisali na Facebooku członkowie zespołu Metallica. Na walkę z rozprzestrzeniającym się ogniem muzycy przeznaczyli 750 tys. australijskich dolarów. Darowizny przekazali również m.in. Nicole Kidman i Elton John.

To nie pierwszy taki gest zespołu Jamesa Hetfielda. Muzycy koncertując po Europie, obdarowali czekami lokalne organizacje charytatywne.

 

ZOBACZ: Metallica przekazała 200 tys. złotych na hospicjum. "Myśleliśmy, że to żart"

 

Tym razem za pośrednictwem swojej All Within My Hands Foundation, postanowili wesprzeć organizacje walczące ze skutkami pożarów: NSW Rural Fire Service - ochotniczą straż pożarną zrzeszającą najwięcej na świecie wolontariuszy - oraz Country Fire Authority - społeczną organizację pomagającą chronić mieszkańców Victorii.

 

 

ZOBACZ: Polskie gwiazdy adoptują koale - ofiary pożarów w Australii

 

Dołączyli Elton John i P!nk

 

Podobnie postąpił Elton John. Na ostatnim koncercie w Sydney zapowiedział, że na ten cel wpłaci milion dolarów. Australijska publiczność zareagowała gromkimi brawami.

 

 

Do grona wspierających walkę z ogniem artystów już na początku stycznia dołączyła amerykańska piosenkarka P!nk.

 

"Jestem przerażona tym, co aktualnie dzieje się w Australii. Przekazuję 500 tys. dolarów lokalnym oddziałom straży pożarnej, które usuwają skutki pożarów" - napisała na Instagramie.

 

 

Pomogli też aktorzy

 

Chris Hemsworth, australijski aktor telewizyjny i filmowy, również wspomógł batalię z ogniem.

 

"Wraz z rodziną przekazaliśmy na ten cel milion dolarów. Mam nadzieję, że wy też się dołożycie. Liczy się nawet najmniejsze wsparcie" - zachęcał fanów w social mediach.

 

 

Również pochodząca z Australii Nicole Kidman, wraz z mężem Keithem Urbanem, podobnie jak Metallica, wsparli Rural Fire Services. Na ten cel przeznaczyli pół miliona dolarów.

 

 

ZOBACZ: Rodzina słynnego "Łowcy krokodyli" ratuje zwierzęta w Australii. Jej szpital jest oblegany

 

Tragiczne żniwo pożarów

 

Tegoroczna fala pożarów w Australii rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie i przynosi tragiczne żniwo w skali niespotykanej w poprzednich latach. Na skutek pożarów tysiące osób musiało opuścić swoje domy, a część z nich chroniła się na plażach. W niektórych stanach, w tym w Nowej Południowej Walii, ogłoszono stan wyjątkowy, a władze przeprowadzają przymusową ewakuację ludności, w tym za pomocą należących do wojska okrętów i śmigłowców.

 

Temperatury w niektórych miejscach, w tym wzdłuż południowego wybrzeża Australii, przekraczały 40 stopni C. W wyniku pożarów zginęła również trudna do zliczenia liczba zwierząt. Na zagrożonych terenach przed supermarketami i stacjami benzynowymi ustawiają się długie kolejki, z półek znikają podstawowe produkty, takie jak chleb i mleko. Ponad 50 tys. ludzi jest pozbawionych prądu, w części miast nie ma dostępu do wody pitnej.

 

Premier Morrison poinformował w poniedziałek, że władze przeznaczą dodatkowe 2 mld australijskich dolarów (1,4 mld USD) na walkę ze skutkami pożarów. W poniedziałek na części obszarów objętych pożarami spadł deszcz i obniżyły się temperatury. Władze ostrzegają jednak, że pożary odrodzą się, a do czwartku temperatura wzrośnie.

ac/prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie