Greta Thunberg człowiekiem roku magazynu "Time"

Świat
Greta Thunberg człowiekiem roku magazynu "Time"
PAP/EPA/J.J. GUILLEN
Greta Thunberg człowiekiem roku magazynu "Time"

Szwedzka aktywistka klimatyczna, 16-letnia Greta Thunberg została człowiekiem roku magazynu "Time".

Greta Thunberg jest m.in. inicjatorką akcji młodzieżowych strajków klimatycznych. W tym roku była także nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Tytuł człowieka roku, redaktorzy magazynu "Time" przyznają od 1927 r. Otrzymuje go osoba, grupa ludzi, idea lub wynalazek, który miał największy wpływ na wydarzenia na świecie.

 

W maju Thunberg była bohaterką okładki "Time". Nazwano ją "liderką następnej generacji".

 

"Posłuchajcie nas"

 

Podczas poniedziałkowej sesji COP25 w Madrycie z udziałem młodzieży 16-letnia działaczka zwróciła uwagę na konieczność słuchania zarówno młodych aktywistów na rzecz klimatu, jak i "osób, które zmiany klimatyczne dotykają bezpośrednio".

 

- Posłuchajcie nas, skoro jesteśmy tu przedmiotem tak dużej uwagi ze strony środków masowego przekazu - powiedziała Greta, wskazując na obecnych na sali młodych ekologów, takich jak ona, a także przedstawicieli niektórych plemion indiańskich.

 

ZOBACZ: Czy Greta Thunberg nie musi chodzić do szkoły? Mamy odpowiedź szwedzkiego ministerstwa edukacji

 

Thunberg zaznaczyła, że "z uwagi na cierpienia wielu ludzi" potrzebne są konkretne, a zarazem szybkie decyzje w sprawie powstrzymania zmian klimatycznych. - Najbardziej cierpią z tego powodu ludy tubylcze, żyjące w bezpośrednim kontakcie z naturą. Zmiany klimatyczne prowadzą do tego, że zagrożona jest równowaga w przyrodzie. Musimy im pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi, bo mają oni pożyteczną dla nas wiedzę o naturze - podkreśliła.

 

Przez Atlantyk katamaranem

 

W piątek Thunberg wzięła udział w wielotysięcznym marszu w centrum Madrytu na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele ponad 800 organizacji ekologicznych i społecznych, a także hiszpańska młodzież.

 

Greta Thunberg dotarła na szczyt klimatyczny COP25 przez Lizbonę po 21-dniowej podróży przez Atlantyk katamaranem. Krótko po dotarciu do portugalskiej stolicy powiedziała, że jej podróż wyposażonym w panele słoneczne jachtem służyła zwróceniu uwagi na pilną potrzebę powstrzymania zmian klimatycznych, m.in. poprzez zahamowanie wydobycia i eksploatacji paliw kopalnych.

prz/ Reuters, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie