Polak zdobył Biegun Południowy. Samotnie wędrował ponad 50 dni

Świat
Polak zdobył Biegun Południowy. Samotnie wędrował ponad 50 dni
libuchasouthpole.pl
Podróżnik jest trzecim Polakiem, który zdobył Biegun Południowy samotnie

"Biegun zdobyty" - taka wiadomość dotarła do Polski około 22:00 w niedzielę od Jacka Libuchy, który na początku listopada wyruszył w samotną wyprawę przez Antarktydę. Do celu dotarł po 54 dniach wędrówki. Przez całą podróż ciągnął na sankach ekwipunek ważący ponad 110 kg.

"Dołączam do grona około 30 ludzi w historii wypraw polarnych, którym się to udało" - napisał na swojej stronie internetowej, gdzie na bieżąco informował o postępach wyprawy i udostępniał zdjęcia.

 

Zjadł zapasowe jedzenie na początku

 

Cel udało się osiągnąć pomimo napotkanych trudności. Początkowo wyzwaniem była pogoda: intensywne opady śniegu praktycznie uniemożliwiały nawigowanie, a w świeżym puchu ciężkie sanie zachowywały się jak kotwica.

 

ZOBACZ: "Jesteśmy w strachu, choć przed nami przygoda życia". Polak o ekstremalnym maratonie na Antarktydzie

 

Z tego powodu z zaplanowanych 15-30 km dziennie w pierwszych tygodniach, podróżnik był w stanie pokonywać zaledwie 8-10 km.

 

Utracony czas musiał nadrabiać dodatkowym wysiłkiem, bo zapasy żywności i paliwa były ściśle wyliczone. Sytuacja stawała się ryzykowna, bo nadwyżkę, którą zabrał ze sobą ze względów bezpieczeństwa zjadł już w pierwszych dniach.

 

Samotne święta, Nowy Rok i urodziny

 

Libucha wyruszył z zatoki Hercules Inlet, skąd do bieguna jest około 1150 km. Na Antarktydzie samotnie świętował Boże Narodzenie, Nowy Rok i swoje urodziny. 30 grudnia meldował, że udało mu się pokonać najtrudniejszy teren.

 

ZOBACZ: Amerykanin jako pierwszy, samotnie, bez wsparcia, przeszedł Antarktydę

 

"Przejście piekła sastrugów (lodowych zasp) to był nieludzki wysiłek. Przez dziesiątki kilometrów sastrugi - niektóre wielkości samochodu - jeden przy drugim. Ostatnie dni jestem już powyżej 2600 m n.p.m., jest bardzo zimno" - relacjonował na swojej stronie.

 

Trzeci Polak, który zdobył biegun samotnie

 

Jacek Libucha jest trzecim w historii Polakiem, który samotnie i bez wsparcia dotarł do Bieguna Południowego. Wcześniej dokonali tego Małgorzata Wojtaczka w 2017 roku oraz Marek Kamiński, który dotarł tam w 1995 roku.

 

ZOBACZ: "Zupełna pustka. Tylko ja i przyroda". Pierwsza Polka, która samotnie dotarła na Biegun Płd., opowiada o swojej wyprawie

 

- Nie spotkałam tam nikogo, nie ma tam też żadnych zwierząt. Zupełna pustka. Tylko ja i przyroda - mówiła Wojtaczka w 2017 roku po powrocie z wyprawy w Polsat News.

 

Jacek Libucha do podróży przez Antarktydę przygotowywał się m.in. podczas wypraw na Spitsbergen. Podróżnikiem jest z zamiłowania. Pracuje jako menadżer z wieloletnim doświadczeniem projektowym w przemyśle i sektorze energetycznym.

bia/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie