Zamiast samolotu, poseł wybiera pociąg i rower. "Imponuje mi Greta Thunberg"

Polska
Zamiast samolotu, poseł wybiera pociąg i rower. "Imponuje mi Greta Thunberg"
Instagram/franeksterczewski
Franciszek Sterczewski

"Wystarczy PKP, druga klasa" - powiedział poseł-elekt KO Franciszek Sterczewski, kiedy Kancelaria Sejmu chciała zarezerwować mu bilet na samolot z Poznania do Warszawy. Sterczewski został zaproszony na uroczyste seminarium dla nowowybranych posłów. W rozmowie z polsatnews.pl opowiedział, dlaczego podróżuje koleją, jak na co dzień porusza się po mieście i czy planuje przeprowadzkę do Warszawy.

"Poznań miał swoich rekordzistów jeśli chodzi o liczbę odlotów samolotem. Lecz ja chcę być posłem bardziej przyziemnym, bo mimo że latać uwielbiam, to jednak mając świadomość ile samolot zostawia śladu węglowego i przyczynia się do ocieplenia klimatu, to wybieram rozwiązanie ekologiczne, czyli pociąg" - napisał poseł-elekt na Instagramie i Facebooku. Wpis zatytułował "O pośle, który jeździł koleją" i dołączył do niego zdjęcie z wagonu restauracyjnego.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

O pośle, co jeździł koleją 🚂🚃🚃 Dzwoni pani z Kancelarii Sejmu: - dzień dobry, zapraszam na uroczyste seminarium dla nowo wybranych posłów. Czy zamówić Panu samolot? - Paaani Kochana, nie ma takiego numeru. Wystarczy PKP. 2 klasa. Serio, serio. Poznań miał swoich rekordzistów jeśli chodzi o liczbę odlotów samolotem. Lecz ja chcę być posłem bardziej przyziemnym, bo mimo że latać uwielbiam, to jednak mając świadomość ile samolot zostawia śladu węglowego i przyczynia się do ocieplenia klimatu, to wybieram rozwiązanie ekologiczne, czyli pociąg. Do samolotu pewnie wsiądę dopiero by polecieć gdzieś dalej zagranico, ale chciałbym tą przyjemność ograniczyć do minimum. Z tego też powodu zależy mi na przywróceniu świetności i funkcjonalności dworca PKP. Nie tylko dla wyborców i wyborczyń, ale również dla siebie, by wygodniej było dostać się zarówno do Wągrowca, Berlina, czy Warszawy. Taki egoizm, bardzo proszę. PS Ptaszki ćwierkają że dzisiaj na Kongresie Transportu Publicznego w Warszawie nowy poseł z Poznania został wspomniany, za co bardzo dziękuję. Nie zawiodę i mam nadzieję na współpracę z środowiskiem inżynierów zbior-komu. Tymczasem Wasze zdrowie czarno herbatko ☕️ #MakeZbiorKomGreatAgain #PozdroDlaKumatych #WARS #Poznań #Warszawa

A post shared by Franek Sterczewski (@franeksterczewski) on

 

"Przez ostatnie 30 lat kolej była zaniedbana"

 

- Nie rozmawiałem z innymi posłami na temat tego, w jaki sposób będą podróżować z Poznania do Warszawy. Wiem, że większość posłów poprzedniej kadencji korzystała z samolotu - powiedział Franek Sterczewski w rozmowie z polsatnews.pl.

 

Poseł zapewnił, że choć "bardzo lubi latać samolotem", to nadmiar połączeń lotniczych oznacza zwiększenie emisji dwutlenku węgla. - Przyczynia się to do ocieplenia klimatu, który jest wielkim wyzwaniem zarówno dla Polski, jak i dla świata - dodał.

 

- Chciałbym się poruszać głównie koleją, która w ciągu ostatnich 30 lat była zaniedbana. Jako poseł, w swojej pracy chciałbym przyczynić się do odbudowy i rozwoju dworców w całej Polsce z Dworcem Głównym w Poznaniu na czele - powiedział.

 

Zobacz też: Sejm potępił "akty nienawiści antykatolickiej", Kidawa-Błońska była "za". "Omyłkowo"

 

"Po wyjściu z pociągu przesiadam się na rower"

 

Sterczewski dodał, że swoim sposobem podróżowania chciałby przyczynić się również do promocji kolei. - To najbardziej efektywny, najtańszy i najbardziej ekologiczny środek transportu. Z kolei, gdy wysiadam z pociągu, od razu przesiadam na rower. Nie muszę stać w korku, dzięki temu jestem niezależny. Bardzo sobie cenię tę wolność podróżowania - mówił dla polsatnews.pl.

 

Poseł zaznaczył jednak, że bierze pod uwagę lot samolotem, w przypadku, gdy będzie musiał udać się za granicę. - Jednak zrobię to w ostateczności. Imponuje mi Greta Thunbeg, która do Stanów Zjednoczonych popłynęła zeroemisyjnym jachtem - dodał.

 

- Planuję być jak najczęściej w Poznaniu i tam głównie działać, jako poseł. Jeszcze nie zdecydowałem, czy wynajmę pokój w Warszawie, czy wynajmę pokój w hotelu poselskim. Póki co mam materac u przyjaciół - podsumował.

 

Czytaj więcej: Greta Thunberg wśród laureatów alternatywnego Nobla

 

W ostatnich wyborach parlamentarnych Franciszek Sterczewski startował z ostatniego, 20 miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu. Zdobył 25 tys. 60 głosów co przełożyło się na trzeci wynik w Koalicji Obywatelskiej (wyprzedził m.in. Rafała Grupińskiego, lepsze wyniki uzyskały Joanna Jaśkowiak i Adam Szłapka) i piąty wynik w całym okręgu. Jest znanym miejskim aktywistą i inicjatorem "łańcuchów światła" - serii manifestacji w obronie sądów.

bas/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie