Ojciec Grety Thunberg: ona naprawdę chce wrócić do szkoły

Świat
Ojciec Grety Thunberg: ona naprawdę chce wrócić do szkoły
Twitter/Greta Thunberg
16-letnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg

To "zły pomysł", by Greta była na linii frontu w walce ze zmianami klimatycznymi - uważa ojciec 16-latki. Thunberg dodał, że Greta "naprawdę chce wrócić do szkoły". W grudniu informowano, że do szwedzkich służb socjalnych napłynęły donosy o możliwości wykorzystywania 16-latki przez jej rodziców celebrytów.

O działaniach Grety na rzecz klimatu, jej depresji i edukacji Svante Thunberg opowiedział w wywiadzie dla BBC. 

 

Edukacja Grety

 

W Szwecji obowiązkowa nauka kończy się na szkole podstawowej. Tę 16-latka ukończyła w czerwcu. Nastolatka nie ma obowiązku uczęszczania do szkoły średniej. Zdecydowała, że na razie zrobi przerwę od nauki. 

 

ZOBACZ: Czy Greta Thunberg nie musi chodzić do szkoły? Mamy odpowiedź szwedzkiego ministerstwa edukacji

 

Ojciec Grety wyznał, że uważa to za "zły pomysł”, że jego córka jest na "linii frontu walki ze zmianami klimatu". Thunberg dodał, że "nie popiera" tego, że jego córka nie chodzi do szkoły w związku ze strajkiem klimatycznym.

 

Walka z depresją

 

Pan Thunberg przyznał, że Greta przed rozpoczęciem strajku klimatycznego przez ok. trzy-cztery lata walczyła z depresją. - Przestała mówić, przestała chodzić do szkoły - powiedział.

 

ZOBACZ: Greta Thunberg opublikowała zdjęcie z podróży pociągiem. Przewoźnik wytknął jej pewną nieścisłość

 

Dodał, że "największym koszmarem" było, kiedy Greta zaczęła odmawiać jedzenia.

 

On i jego żona poświęcili wówczas dużo czasu Grecie i jej siostrze. Rodzina szukała też pomocy u lekarzy. W wieku 12 lat u dziewczyny zdiagnozowano zespół Aspergera.

 

Jest szczęśliwsza

 

Greta coraz bardziej zainteresowana zmianami klimatycznymi oskarżyła swoich rodziców o to, że są hipokrytami. Według ojca, dziewczyna zyskała nową energię, dzięki temu, że on stał się weganinem, a matka przestała podróżować samolotem. 

 

Thunberg towarzyszył też swojej córce podczas wypraw żeglarskich na szczyty klimatyczne ONZ w Nowym Jorku i Madrycie. - Zrobiłem te wszystkie rzeczy, bo wiedziałem, że to było właściwe. Nie zrobiłem tego, aby ratować klimat, tylko, by ratować moje dziecko - powiedział. 

 

ZOBACZ: Greta Thunberg człowiekiem roku magazynu "Time"

 

- Mam dwie córki i szczerze mówiąc, one są dla mnie najważniejsze. Chcę tylko, żeby były szczęśliwe  - dodał.

 

Mężczyzna przyznał, że Greta jest znacznie szczęśliwsza, odkąd została aktywistką. Martwi go jednak hejt, z którym spotyka się jego córka. Dodał, że nastolatka dużo się śmieje i niewiarygodnie dobrze znosi falę krytyki pod jej adresem.

 

Według Thunberga Greta "naprawdę chce wrócić do szkoły".

 

Mężczyzna powiedział, że Greta wkrótce skończy 17 lat i nie będzie już musiał towarzyszyć jej w podróżach, ale dodał, że córka może na niego liczyć.

pgo/msl/ BBC, polsatnews.pl, PAP,
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie