Greta Thunberg wśród laureatów alternatywnego Nobla

Świat
Greta Thunberg wśród laureatów alternatywnego Nobla
PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, działaczka praw człowieka z Sahary Zachodniej Aminatou Haidar, chińska prawniczka Guo Jianmei i obrońca lasów Amazonii Davi Kopenawa zostali laureatami Right Livelihood Award. Nagroda nazywana jest alternatywnym Noblem.

- Wspólną cechą tegorocznych laureatów jest ich praktyczne wizjonerstwo. Ich przywództwo zainspirowało miliony ludzi do domagania się podstawowych praw oraz walki o zrównoważony świat - ogłosił w środę prezes fundacji Right Livelihood Ole von Uexkull podczas konferencji w szwedzkim MSZ.

 

16-letnia Thunberg "dała głos pokoleniu"

 

Każda z nagrodzonych osób otrzyma 1 mln koron (ok. 93 tys. euro) oraz w razie potrzeby, jak zadeklarowano, wsparcie, gdy zagrożone będzie ich życie lub wolność.

 

Jak uzasadniła fundacja Right Livelihood, 16-letnia Thunberg "dała głos pokoleniu, które będzie musiało ponieść konsekwencje naszej politycznej niezdolności do powstrzymania zmian klimatu".

 

Działaczka praw człowieka Aminatou Haidar, zwana Gandhim z Sahary, została doceniona za "walkę bez przemocy o niepodległość i sprawiedliwość dla mieszkańców Sahary Zachodniej".

 

Z kolei adwokat Guo Jianmei otrzymała nagrodę "za przełomową i wytrwałą pracę na rzecz ochrony praw kobiet w Chinach". Wskazano, że jest ona jednym z najwybitniejszych chińskich prawników, a w trakcie swojej kariery udzieliła pomocy prawnej tysiącom kobiet w trudnej sytuacji.

 

Ponadto przedstawiciel rdzennej ludności Brazylii Davi Kopenawa oraz organizacja Hutukara Yanomami zostali wyróżnieni "za ich niestrudzone i odważne wysiłki na rzecz ochrony lasów amazońskich oraz terytoriów i kultury rdzennej ludności".

 

Nagrody fundacji Right Livelihood przyznawane są osobom lub organizacjom, których dorobek zazwyczaj nie znajduje uznania wśród członków komitetów noblowskich. Została ona założona w 1980 roku przez szwedzko-niemieckiego finansistę i filantropa Jakoba von Uexkulla.

 

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 4 grudnia w Sztokholmie, na kilka dni przed galą nagród Nobla.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie