Rok 2020 już się zaczął. Zobacz, kto przywitał Nowy Rok

Świat
Rok 2020 już się zaczął. Zobacz, kto przywitał Nowy Rok
Reuters
Świętowane na różnych szerokościach geograficznych trwa przez całą dobę

Cały świat wita Nowy Rok, jednak nie wszyscy robią to o tej samej porze. Różne strefy czasowe sprawiają, że świętowane na różnych szerokościach geograficznych trwa przez całą dobę.

Najwcześniej Nowy Rok przywitali mieszkańcy wysp należących do Kiribati na Oceanie Spokojnym. Rok 2020 rozpoczął się tam o godz. 11 polskiego czasu.

 

Nowy Rok powitała już również Nowa Zelandia. Punktualnie o godzinie 12 polskiego czasu rozpoczął się tam pokaz fajerwerków na słynnej wieży Sky Tower.

 

  

O godz. 14 polskiego czasu szampany wystrzeliły w Australii. Władze stolicy dopiero w ostatnich dniach grudnia zadecydowały ws. słynnego pokazu fajerwerków w Sydney. Mimo bardzo wysokiego zagrożenia pożarowego, stolica powitała jednak Nowy Rok w towarzystwie sztucznych ogni. 

 

PAP/EPA/DEAN LEWINS

ZOBACZ: Spór o słynny pokaz fajerwerków w Sydney. Jest stanowisko premiera

 

Japonia powitała 2020 rok o godz. 16:00. Zgodnie z tradycją mieszkańcy tego kraju Nowy Rok, czyli Shōgatsu, spędzają w gronie rodziny. W tym dniu Japończycy analizują swoje złe uczynki, jakich dopuścili się w minionym roku oraz przygotowują plan działania na najbliższe miesiące. 

 

O godz. 17:00 Nowy Rok zawitał też do Chin. Co prawda, dla mieszkańców tego kraju ważniejszym dniem będzie 25 stycznia - to dzień, w którym rozpocznie się Chiński Nowy Rok. Według chińskiego kalendarza poprzedni rok upłyną pod znakiem Świni, 2020 r. będzie rokiem Szczura.

 

PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

 

Do Tajlandii 2020 r. zawitał o 18:00. Tajowie witają Nowy Rok aż trzy razy. Po raz pierwszy - jak my - 1 stycznia, po raz drugi przy rozpoczęciu Chińskiego Nowego Roku, natomiast trzecia szansa na to pojawia się w kwietniu. Ta ostatnia okazja, czyli Songkran (tradycyjny tajlandzki Nowy Rok), jest dla nich najważniejszą ze wszystkich wspomnianych. Właśnie wtedy wielu Tajlandczyków powraca do domów, w których spędzili dzieciństwo, by spędzić ten czas z najbliższymi.

 

Podczas Songkran mieszkańcy Tajlandii i turyści oblewają się wodą. Według wierzeń, woda pomaga w tym czasie w pozbyciu się złego losu. 

ZOBACZ: Oblewają się za pomocą słoni. Tajski Nowy Rok i święto wody

 

Nowy Rok przywitała już Moskwa (godz. 22 czasu polskiego).

 

 

ZOBACZ: Kancelaria Premiera podsumowała 2019 rok


Po Polakach przyjście 2020 roku będą świętować Brytyjczycy i Portugalczycy. Po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego zmiana daty nastąpi, gdy w Polsce powoli będą kończyły się sylwestrowe szaleństwa.

 

Nowy Rok za wielką wodą


W Brazylii i Argentynie Nowy Rok przywitają o godz. 4 nad ranem czasu polskiego. Godzinę później Nowy Rok zawita do Wenezueli.  


Pożegnanie starego i rozpoczęcie Nowego Roku na Times Square w Nowym Jorku rozpocznie się o godzinie 6 rano polskiego czasu. Mieszkańcy Los Angeles zrobią to trzy godziny później.


Najpóźniej Nowy Rok będą świętowali mieszkańcy Honolulu na Hawajach. Zacznie się on, gdy w Polsce będzie godz. 11.00, 1 stycznia. 

 

Na stronie timeanddate.com znajduje się interaktywna mapa pokazująca aktualny czas pozostały do rozpoczęcia Nowego Roku na całym świecie.

 

dk/ms/luq/pgo/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze