Oblewają się za pomocą słoni. Tajski Nowy Rok i święto wody

Świat

Tajowie obchodzą swój Nowy Rok. Święto Songkran jest też nazywane największym festiwalem wodnym na świecie. Na ulicach miasta Ajutaja odbyła się z tej okazji tradycyjna parada słoni, które nie szczędziły wody rozbawionym turystom. Mieszkańcy Tajlandii wierzą, że woda zmywa z ludzi pecha i pomaga przyciągać powodzenie.

Święto Songkran obchodzone jest w Tajlandii w połowie kwietnia. To tradycyjny tajlandzki Nowy Rok. Nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa "sankrānti", czyli przejście. Chodzi o przejście słońca z jednego znaku zodiaku w kolejny.


Dla Tajów jest to ważne święto rodzinne. Wielu z nich powraca w tym czasie do swoich domów, w których spędzili dzieciństwo, aby wraz ze wszystkimi bliskimi świętować ten szczególny czas.


Według Tajów symboliczne oblewanie wodą ma moc "zmycia" złego losu. To podobna tradycja jak polski wielkanocny "lany poniedziałek", którego tradycja sięga praktyk Słowian okazujących radość po odejściu zimy i radujących się z przebudzenia wiosny. Oblewanie wodą symbolizowało wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszej tradycji także i z grzechu.

 

polsatnews.pl

ptw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie