Mandat, grzywna, więzienie. Przeczytaj, zanim odpalisz fajerwerki

Polska
Mandat, grzywna, więzienie. Przeczytaj, zanim odpalisz fajerwerki
Pixabay/edusoft
Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia

Podczas hucznego witania Nowego Roku nie można zapominać o zachowaniu bezpieczeństwa przy odpalaniu fajerwerków - powiedział komisarz Robert Opas z biura prasowego Komendy Głównej Policji. Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia.

Jak przekazał komisarz, w noc sylwestrową dochodzi do wielu poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych, których powodem w większości przypadków jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad ich bezpiecznego używania.

 

Tylko w sylwestra i Nowy Rok

 

- Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania - wskazał Opas.

 

ZOBACZ: Sylwester w Warszawie bez fajerwerków #WarszawaNieStrzela

 

Policjant przypomniał, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. - Przedwczesne próby pirotechniczne są niedozwolone prawem - podkreślił.

 

Mandat za odpalanie sztucznych ogni poza wyznaczonymi dniami może wynieść nawet 500 zł. 

 

Sztuczne ognie nie dla dzieci

 

Poinformował również, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 

 

- Pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci. Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom - zaapelował policjant.

 

Podał, że przed kupnem fajerwerków należy przede wszystkim sprawdzić, czy ich obudowa nie ma żadnych pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń oraz, czy na fajerwerkach podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi. - Powinna też być dołączona instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania - dodał komisarz.

 

ZOBACZ: Śmierć podczas pokazu fajerwerków. Siła wybuchu wybiła szyby w oknach

 

Zachowaj bezpieczeństwo

 

- Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych - tłumaczył policjant z Komendy Głównej Policji.

 

Zaznaczył także, że jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.

 

- Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów - dodał.

pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie