Greta Thunberg inspiracją dla nazwy... nowego gatunku chrząszcza

Technologie
Greta Thunberg inspiracją dla nazwy... nowego gatunku chrząszcza
Reuters
Greta Thunberg zasłynęła apelem do polityków o ratowanie świata, wygłoszonym na szczycie klimatycznym ONZ.

Naukowiec dr Michael Darby postanowił uhonorować szwedzką aktywistkę klimatyczną, nadając gatunkowi chrząszcza jej imię. "Wybrałem Gretę Thunberg, gdyż jestem pod ogromnym wrażeniem prowadzonej przez nią kampanii ekologicznej" - powiedział.

Nelloptodes gretae, bo o nim mowa, nie należy do największych. Ma mniej niż 1 mm długości, brakuje mu skrzydeł i oczu. Posiada jednak dwa, długie, podobne do warkoczy Grety Thunberg, czułki.

 

 

ZOBACZ: Wyprzedziła Gretę Thunberg o  27 lat

 

"Nowy" chrząszcz zauważony w latach 60.

 

Nelloptodes gretae został po raz pierwszy znaleziony w Kenii w latach 60. XX wieku przez Williama Blocka, który przekazał próbki do Muzeum Historii Naturalnej w Londynie w 1978 r. Od tego czasu owad należał do zbiorów placówki.

 

Gdy Darby analizował materiały, natknął się na ten, nienazwany jeszcze, gatunek.

 

Zaznaczył, że nadaniem chrząszczowi imienia i nazwiska Grety Thunberg, "chciał uznać jej wybitny wkład w podnoszenie świadomości na temat problemów środowiskowych".

 

Nazwa, inspirowana postacią 15-letniej Szwedki, została już oficjalnie podana w specjalistycznym czasopiśmie naukowym "Entomologist's Monthly Magazine".

 

ZOBACZ:  Thunberg: ukradliście mi marzenia i dzieciństwo 

 

"Sławne" gatunki, głośne nazwiska w nazwach

 

To nie pierwszy przypadek, gdy nowo odkrytym gatunkom nadaje się nazwy od nazwisk osób publicznych. Pająk Spintharus leonardodicaprioi ma nazwę inspirowaną słynnym hollywoodzkim aktorem, "złotowłosa" mucha Scaptia beyonceae szczyci się nazwą pochodzącą od gwiazdy pop-u. Nazwiskiem prezydenta USA może z kolei "cieszyć się" ćma Neopalpa donaldtrumpi odkryta przez biologa Vazricka Nazari'ego. Cechuje ją charakterystyczna "blond grzywka".

 

 

ac/hlk/ bbc.com, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie