Platforma Obywatelska wybrała kandydata na prezydenta

Polska
Platforma Obywatelska wybrała kandydata na prezydenta
Polsat News
Małgorzata Kidawa-Błońska po wygranych prawyborach

Kandydatką PO w wyborach prezydenckich będzie Małgorzata Kidawa-Błońska. W tajnym głosowaniu delegaci wybierali między wicemarszałek Sejmu a prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem. - Wygrałam z Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie, wygram z Andrzejem Dudą. Będę prezydentem wszystkich Polaków - mówiła kandydatka na prezydenta.

Na Kidawę-Błońską głosowało 340 uczestników konwencji, na Jacka Jaśkowiaka - 125 delegatów - poinformował szef Komisji Wyborczej Rafał Grupiński.

 

- Wygramy te wybory, nie będą się już Polacy musieli wstydzić prezydenta, będę prezydentem wszystkich Polaków. Od dzisiaj pracujemy na zwycięstwo, zapraszam do tego wszystkie Polki i Polaków, możemy wygrać i wygramy w maju, zapraszam was do zwycięstwa - powiedziała Kidawa-Błońska po ogłoszeniu decyzji o kandydacie PO na prezydenta.

 

ZOBACZ: "Chęć stworzenia formacji wspieranej przez Tuska". Poseł PiS o kandydaturze Hołowni

 

Sobotnia Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej była ostatnim etapem ogłoszonych ponad miesiąc temu prawyborów.

 

ZOBACZ przemówienie Kidawy-Błońskiej po ogłoszeniu wyników głosowania: 

 

  

 

Konwencja rozpoczęła się o godz. 10.30 w hali Global Expo na stołecznej Pradze Północ. Głosowanie było tajne i odbyło się przy pomocy kart do głosowania. Zaproszenia na konwencję zostały wystosowane m.in. do władz i posłów Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych, z którymi PO współtworzy Koalicję Obywatelską i wspólny klub parlamentarny. Ci jednak informowali, że nie skorzystali z zaproszenia, bo to wewnętrze wybory PO.

 

ZOBACZ: Schetyna: każdy sędzia, który założy mundur PiS, będzie potępiony i rozliczony

 

Platforma przed wyborem nowego przywództwa

 

W przerwie obrad sobotniej konwencji Rada Krajowa Platformy przyjęła uchwałę o rozpisaniu wyborów przewodniczącego partii. Pierwsza tura odbędzie się 25 stycznia, a ew. druga - 8 lutego. Ewentualny następca Grzegorza Schetyny zostanie wybrany (podobnie jak obecny lider w 2016 r. i Donald Tusk w 2013 r.) w drodze wyborów bezpośrednich, w których prawo udziału będą mieli wszyscy członkowie ugrupowania.

 

ZOBACZ: Borys Budka przewodniczącym klubu Koalicji Obywatelskiej. "Będę kapitanem drużyny"

 

Chęć ubiegania się o przywództwo w PO zgłosili już: szef klubu Koalicji Obywatelskiej (obecnie wiceprzewodniczący partii) Borys Budka, senator Bogdan Zdrojewski oraz posłanka Joanna Mucha. Wciąż nie wiadomo, czy o reelekcję zdecyduje się walczyć Schetyna. Jego kadencja upływa z końcem stycznia 2020.

 

Dotychczas swój start w wyborach prezydenckich ogłosili oficjalnie Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz.

bia/bas/las/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie