Prawybory prezydenckie w KO. Zarząd Platformy zatwierdził kandydatów

Polska
Prawybory prezydenckie w KO. Zarząd Platformy zatwierdził kandydatów
PAP/Leszek Szymański
W prawyborach wystartują Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak.

Zatwierdzenie kandydatów w prawyborach prezydenckich w Koalicji Obywatelskiej oraz ustalenie scenariusza tych prawyborów - w tym celu w piątek rano zebrał się w Warszawie zarząd Platformy Obywatelskiej.

W prawyborach ma wystartować dwoje kandydatów - wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który dość nieoczekiwanie zgłosił swą kandydaturę we wtorek wieczorem pocztą. Pod kandydaturą Kidawy-Błońskiej podpisało się około 150 członków Rady Krajowej PO, w tym większość parlamentarzystów KO.

 

Nie wiadomo jednak kto wsparł zgłoszenie Jaśkowiaka. Partyjni oponenci lidera Platformy Grzegorza Schetyny podejrzewają, że podpisy te mogły być zbierane in blanco bez wskazania konkretnego nazwiska. Dlatego też - jak zapowiadają nieoficjalnie - chcą zapytać dziś o tę sprawę szefa PO. - Będziemy chcieli zobaczyć te podpisy - powiedział jeden z członków zarządu PO.

 

ZOBACZ: Podpisy dla Jaśkowiaka zbierane in blanco? O to będą pytać politycy PO

 

Sam Jacek Jaśkowiak zapewnił w piątek w TOK FM, że podpisy pod jego kandydaturą zbierane były prawidłowo, a podpisali się działacze PO z Wielkopolski i Dolnego Śląska. By zgłosić kandydata w prawyborach prezydenckich należy zebrać minimum 30 podpisów członków Rady Krajowej PO.

 

Zgodnie z deklaracją Schetyny, prawybory miałyby objąć m.in. dwie prezentacje kandydatów - 30 listopada i 7 grudnia. Ostateczny wybór kandydata, który wiosną stanie do rywalizacji z prezydentem Andrzejem Dudą, ma nastąpić podczas konwencji Platformy 14 grudnia. Tego dnia również ma zebrać się Rada Krajowa PO, która rozpisze wybory nowego przewodniczącego partii.

 

ZOBACZ: Lewica złożyła własny projekt dotyczący 30-krotności składek ZUS

 

- Mamy ustalony kalendarz - 14 grudnia konwencja i Rada Krajowa PO, która rozpoczyna proces wyborczy w Platformie Obywatelskiej - to są ustalenia których chyba nikt nie kwestionuje - powiedział przed posiedzeniem zarządu szef klubu KO Borys Budka.

 

Schetyna nie zadeklarował jeszcze czy będzie ubiegał się o ponowny wybór. Startować zamierza za to wiceszef PO i od niedawna przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. 

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie