Syrena Toma Hanksa do kupienia. Zobacz odnowione auto

Polska
Syrena Toma Hanksa do kupienia. Zobacz odnowione auto
Facebook/Niewypadaniepomagac/Polsat News
Syrena Hanksa ma nowy, biało-wiśniowy lakier.

Tom Hanks od ekipy z Bielska-Białej dostał już polskiego Fiata 126p, teraz zaprezentowano syrenę, której kilka miesięcy temu poszukiwał hollywoodzki aktor. Odrestaurowane auto trafi na aukcję, z której pieniądze zostaną przekazane na pomoc dzieciom z problemami psychicznymi.

W grudniu ubiegłego roku Tom Hanks w internecie ogłosił, że poszukuje syrenki produkowanej w latach 1972-1983 w Bielsku-Białej.

 

- Chciałbym pomóc szpitalowi pediatrycznemu w Bielsku-Białej. Pomogę więc wystawić samochód na aukcję. Będzie to zabytkowa syrena - mówił na nagraniu.

 

ZOBACZ: Tom Hanks poszukuje polskiej syrenki. Ogłosił kolejną akcję charytatywną


Hanks zapowiedział, że auto zostanie wyremontowane przez jego przyjaciół z Polski.

 

WIDEO: zobacz odnowioną syrenę

 

  

 

"Teraz ja zrobię coś dla was"


Akcja z syreną to kolejny projekt Moniki Jaskólskiej, założycielki inicjatywy "Nie wypada nie pomagać". W zeszłym roku Polka zorganizowała zbiórkę pieniędzy wśród mieszańców swojego miasta na prezent urodzinowy dla Hanksa - Fiata 126 p. Auto udało się pozyskać i odnowić za darmo, a pieniądze ze zbiórki trafiły do bielskiego szpitala.


- Tom powiedział: zrobiliście coś dla mnie, teraz ja zrobię coś dla was. Była burza mózgów. Powiedziałam, że w Bielsku-Białej robili też syrenę. Pokazałam mu auto, powiedział, że jest piękne i robimy to - opowiadała reporterowi Polsat News Jaskólska.

 

ZOBACZ: Mały fiat już u Toma Hanksa. Hollywoodzki aktor otrzymał kluczyki, dokumenty i odbył "próbną" jazdę


Zabytkowa syrena znalazła się w Krakowie. Za darmo podarował ją pan Zbigniew Baran. Auto zostało wyremontowane przez warsztat BB Oldtimer Garage.

 

Odrestaurowana karoseria, odnowiony silnik


- Było bardzo dużo roboty. Trzeba było wszystko rozebrać do ostatniej śrubki, zdjąć lakier. Prace blacharskie, to ok. 600 godzin, czyli ok. 3 miesiące pracy dla jednego człowieka, które musieliśmy poświęcić, żeby to auto wyremontować - mówił Polsat News Daniel Kasprzyk z BB Oldtimer Garage.

 

WIDEO: zobacz rozmowę z Danielem Kasprzykiem i Moniką Jaskólską

 

  


Odnowiono także silnik, ponieważ nowych silników do tego auta już nie ma. - Rozebraliśmy silnik, to co udało się kupić, to włożyliśmy do środka, a korpus został odnowiony. Silnik ma 842 cm sześcienne pojemności, 40 KM mocy. To oryginalny silnik, jaki był montowany w tych autach - dodał Kasprzyk.


W aucie będzie także nowa tapicerka, zaprojektowana specjalnie dla Toma Hanksa.

 

ZOBACZ: Mały fiat leci do wielkiego gwiazdora. Tom Hanks dostanie prezent od Polaków


BB Oldtimer Garage odnawiali także "malucha", którego Hanks dostał w ubiegłym roku. Kasprzyk podkreślił, że renowacja syreny wymagała dużo więcej pracy.


Auto zostanie wystawione na aukcję najpóźniej w czerwcu. Ma być zlicytowane przed urodzinami aktora, które są w lipcu.


- Mamy pod opieką oddział psychiatryczny szpitala pediatrycznego w Bielsku-Białej, ale mamy też zaplanowaną szeroko pojętą profilaktykę przeciwko zaburzeniom zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży. Chcemy stworzyć ogólnopolską kampanię informującą o tych problemach - mówiła Jaskólska.

 

"Wielkie wyzwanie"


- Wydaje się, że jednym z największych wyzwań, z jakimi zetkniemy się w najbliższych latach jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wśród nich zjawiska takie jak depresje czy próby samobójcze nasilające się pod koniec roku, są przerażające. Mamy zły stan świadomości i systemu - mówił z kolei Rafał Sonik, rajdowiec i przedsiębiorca, który opłacił "malucha" dla Hanksa.

 

ZOBACZ: "Z tobą są tylko problemy". Średnio w każdej klasie dwoje dzieci próbowało popełnić samobójstwo


- Tym projektem chcemy zwrócić uwagę, że zdrowie psychiczne dzieci staje się wielkim społecznym wyzwaniem. Trzeba pomagać tym wszystkim, którym da się pomóc i którym musimy pomóc - dodał.

 

prz/ml/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie