Wojciechowski eurokomisarzem. "Polityka klimatyczna może być dobra dla rolnictwa"

Świat
Wojciechowski eurokomisarzem. "Polityka klimatyczna może być dobra dla rolnictwa"
Polsat News
Janusz Wojciechowski w nowej Komisji Europejskiej będzie odpowiadał za rolnictwo.

- Zadań jest bardzo wiele. Będę robił wszystko, żeby wspólna polityka rolna Unii Europejskiej była bardziej przyjazna dla rolników, a samo rolnictwo, żeby było bardziej przyjazne dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt - powiedział dziennikarzom komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski po zatwierdzeniu przez europarlamentarzystów składu nowej Komisji Europejskiej.

Wśród zadań nowej Komisji Europejskiej polski polityk wymienił "potrzebę zapewnienia sprawiedliwej polityki rolnej, czyli wyrównanie poziomu dopłat między państwami".

 

Polityka dla dobra Europy

 

- Wszystkie polityki muszą być prowadzone dla dobra Europy. Te ambitne zamierzenia w zakresie środowiska i klimatu, jeśli chodzi o mój obszar, są korzystne. Można wiele zrobić dobrego dla rolnictwa, wykorzystując rolnictwo bardziej przyjazne środowisku - podkreślił Wojciechowski.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska Ursuli von der Leyen zatwierdzona przez europarlament


Zaznaczył, że "polityka klimatyczna może być dobra dla rolnictwa". - To jest moim zadaniem, żeby zaproponować takie rozwiązania i współpracować w tworzeniu takich planów strategicznych państw członkowskich, żeby pogodzić interes rolnika z działania proklimatycznymi - tłumaczył dotychczasowy europoseł PiS i audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.


Podkreślił, że "takie kraje jak Polska mogą na tym wiele skorzystać".

 

WIDEO: Wojciechowski mówił, że rolnictwo dobre dla środowiska jest korzystne dla Polski

 

  


Odnosząc się do przyszłorocznego budżetu UE, powiedział, że będzie "przekonywał, że budżet na rolnictwo powinien być silniejszy". - Taki, żeby rolnictwo było w stanie sprostać tym zadaniom - dodał.

"Sprawa egzystencjalna"

 

Podczas wystąpienia przed głosowaniem w PE, nowa szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła, że "walka ze zmianami klimatu to sprawa egzystencjalna dla Europy i dla świata".

 

Przekonywała, że najbiedniejsze kraje świata są najbardziej podatne na zmiany klimatyczne. - Wenecja ginie pod wodą, płoną lasy w Portugalii, plony na Litwie zmniejszają się o połowę. Nie mam chwili do stracenia w kwestii zwalczania zmian klimatycznych - powiedziała.

 

ZOBACZ: "Równe dopłaty dla rolników jednym z pierwszych zadań Wojciechowskiego"

 

Odpowiedzią na te zjawiska - jak mówiła - ma być "nowy zielony ład", a odpowiedzialny za te sprawy ma być wiceszef KE Frans Timmermans.

 

- Zielony ład pomoże nam zredukować emisje, jednocześnie tworząc miejsca pracy - zauważyła. Zaznaczyła przy tym, że transformacja energetyczna w UE musi być sprawiedliwa. - Będzie to wymagać masywnych inwestycji, publicznych i prywatnych, zarówno na szczeblu europejskim, jak i krajowym - wskazała.

 

Powiedziała też, że ważną rolę w unijnej strategii ds. klimatu będzie odgrywał Europejski Bank Inwestycyjny.

 

"Dobra przyszłość dla unijnych rolników"

 

W przemówieniu poświęciła też czas rolnictwu, za które będzie odpowiadał Janusz Wojciechowski. Jak oświadczyła, "zapewni dobrą przyszłość unijnym rolnikom".

 

ZOBACZ: Więcej na klimat, dla młodzieży i firm. Jest porozumienie ws. unijnego budżetu

- Potrzebujemy zrównoważonych gospodarstw rolnych, potrzebujemy dostępu do kapitału dla młodych rolników, przy imporcie żywności muszą być przestrzegane standardy UE - powiedziała.

prz/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie