Komisja Europejska Ursuli von der Leyen zatwierdzona przez europarlament

Świat
Komisja Europejska Ursuli von der Leyen zatwierdzona przez europarlament
PAP/EPA/PATRICK SEEGER
Parlament Europejski podejmie decyzję ws. powołania nowej Komisji Europejskiej na lata 2019-2024.

W środę Parlament Europejski w Strasburgu zaakceptował skład Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. 1 grudnia Komisja Europejska będzie mogła rozpocząć swoją pracę. Komisarzem ds. rolnictwa został dotychczasowy europoseł PiS i audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym Janusz Wojciechowski.

Po 12:00 europosłowie zatwierdzili skład nowej Komisji Europejskiej, której przewodniczącą jest Ursula vond der Leyen. "Za" głosowało 461 eurodeputowanych, przeciw było 157. Od głosu wstrzymało się 89 europosłów.

 

WIDEO: europosłowie poparli KE pod przewodnictwem von der Leyen

 

  

 

Od środowego poranka Ursula von Leyen, nowo wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej, przedstawiała swoich kandydatów na komisarzy i omawiała z Parlamentem priorytety Komisji. Kandydaci na komisarzy przeszli wcześniej pomyślnie wysłuchania poselskie.

 

- Dzisiaj, tutaj, w samym sercu europejskiej demokracji proszę o państwa poparcie dla nowego początku Europy - powiedziała nowa szefowa KE, występując przed eurodeputowanymi w Strasburgu.

 

ZOBACZ: "Jeśli chcemy więcej Europy, to musimy przeznaczać na to środki". Premier po szczycie UE

 

Niemka wspominała aksamitną rewolucję w Czechosłowacji. Cytując jednego z bohaterów tamtych wydarzeń Vaclava Havla, podkreśliła, że trzeba pracować na rzecz czegoś, co jest dobre, a nie tylko dlatego, bo jest pewność, że to się powiedzie.

 

- Wybrałam ten cytat bo przez najbliższe pięć lat naszą Unię czeka transformacja, która będzie miała wpływ na każdą cześć naszego społeczeństwa i gospodarki. Będziemy to robić, bo to właściwa rzecz, którą trzeba zrobić, a nie dlatego, że jest to proste - oświadczyła.

 

"Nie mam chwili do stracenia"

 

Jak podkreślała, walka ze zmianami klimatu to sprawa egzystencjalna dla Europy i dla świata. Przekonywała, że najbiedniejsze kraje świata są najbardziej podatne na zmiany klimatyczne. - Wenecja ginie pod wodą, płoną lasy w Portugalii, plony na Litwie zmniejszają się o połowę. Nie mam chwili do stracenia w kwestii zwalczania zmian klimatycznych - powiedziała.

 

ZOBACZ: Koniec finansowania inwestycji gazowych. Decyzja Europejskiego Banku Inwestycyjnego

 

Odpowiedzią na te zjawiska - jak mówiła - ma być "nowy zielony ład", a odpowiedzialny za te sprawy ma być wiceszef KE Frans Timmermans. - Zielony ład pomoże nam zredukować emisje, jednocześnie tworząc miejsca pracy - zauważyła. Zaznaczyła przy tym, że transformacja energetyczna w UE musi być sprawiedliwa. - Będzie to wymagać masywnych inwestycji, publicznych i prywatnych, zarówno na szczeblu europejskim, jak i krajowym - wskazała.

 

 

Powiedziała też, że ważną rolę w unijnej strategii ds. klimatu będzie odgrywał Europejski Bank Inwestycyjny.

 

"Moja 11-letnia siostra zmarła na raka"

 

- Kiedy byłam dziewczyną, kiedy mieszkałam w Brukseli, moja młodsza sistra w wieku 11 lat zmarła na raka. Pamiętam to poczucie całkowitej bezradności moich rodziców, jak również lekarzy i personelu medycznego, który się nią zajmował - wspominała von der Leyen.

 

WIDEO: debatę relacjonuje korespondentka Polsat News Dorota Bawołek

 

  

 

Jak podkreślała wszyscy znają podobne historię, bo liczba przypadków raka rośnie, choć diagnozowanie i leczenie jest na coraz lepszym poziomie. - Europa będzie przewodzić w walce z rakiem - podkreśliła zapowiadając, że na początku przyszłego roku komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides przedstawi ambitny plan walki z tą chorobą.

 

"Musimy wzmocnić nasze granice zewnętrzne"

 

Wystąpienie przewodniczącej elekt KE, w którym przedstawiała ona główne zadania poszczególnych członków jej kolegium, było bardzo ogólne. Tak też zarysowane zostały plany dotyczące zmian w systemie azylowym UE, z którymi "28" nie mogła sobie poradzić przez minione pięć lat.

 

ZOBACZ: Unijna komisarz: KE będzie przyglądać się sytuacji osób LGBT+ w Polsce

 

Von der Leyen podkreślała, że Europa będzie zawsze dawać schronienie tym, którzy potrzebują ochrony międzynarodowej, jednocześnie gwarantować, że ci, którzy nie mają prawa tu przebywać, powrócą do domu.

 

- Musimy zniszczyć model biznesowy przemytników, musimy doprowadzić do reformy naszego systemu azylowego, nie zapominając jednocześnie o naszych wartościach, solidarności i odpowiedzialności. Musimy wzmocnić nasze granice zewnętrzne, aby Schengen ponownie zaczęła normalnie funkcjonować - powtarzała dobrze znane hasła Niemka.

 

"Dobra przyszłość dla unijnych rolników"

 

Powiedziała, że praworządność będzie ważną częścią pracy jej Komisji, a za te sprawy będą odpowiedzialni Vera Jourova i Didier Reynders.

 

W przemówieniu poświęciła tez czas rolnictwu, za które w nowej unijnej egzekutywie będzie odpowiadał Janusz Wojciechowski. Jak oświadczyła, "zapewni dobrą przyszłość unijnym rolnikom".

 

- Potrzebujemy zrównoważonych gospodarstw rolnych, potrzebujemy dostępu do kapitału dla młodych rolników, przy imporcie żywności muszą być przestrzegane standardy UE - powiedziała.

 

Mówiła też o brexicie. Wskazała, że nigdy nie ukrywała, że jest zwolennikiem tego, aby Wielka Brytana pozostała w Unii Europejskiej. - Ale uszanujemy decyzje podjętą przez Brytyjczyków. Będziemy blisko ze sobą współpracować, by znaleźć odpowiedź na nowe wyzwania - wskazała.

 

Roztoczyła też przed europarlamentarzystami wizję przyszłości. - W 2050 r. UE będzie pierwszym kontynentem neutralnym węglowo, będzie mocarstwem w dziedzinie cyfrowej, będzie równowaga między rynkiem a sferą socjalną - wskazała.

 

 

Polak komisarzem ds. rolnictwa


W skład nowej Komisji Europejskiej wchodzi Janusz Wojciechowski, który obejmie tekę komisarza UE ds. rolnictwa.


- To, że potrafiłem dotrzeć do europosłów z przekazem, że trzeba bronić konkurencyjności rolnictwa w Europie, a z drugiej strony rolnictwo musi być przyjazne środowisku, zostało przyjęte bardzo dobrze przez całą komisję rolnictwa PE - mówił polski polityk po tym, jak uzyskał "zielone światło" od koordynatorów komisji na objęcie stanowiska.

 

ZOBACZ: "Równe dopłaty dla rolników jednym z pierwszych zadań Wojciechowskiego"


Konferencję prasową przewodniczącego Parlamentu Davida Sassoliego i nowo wybranej przewodniczącej Komisji von Leyen zaplanowano na 13:30.


Oto jak kształtowało się poparcie posłów dla kolejnych Komisji i ich przewodniczących od 1995:
10.2014: Jean-Claude Juncker 423 głosy za – 209 głosy przeciw - 67 osób wstrzymało się od głosu (łączna liczba posłów do PE w 751 r.)
02.2010 José Manuel Barroso 488-137-72 (całkowita liczba posłów do PE - 736)
11.2004 José Manuel Barroso 478-84-98 (całkowita liczba posłów do PE - 732)
09.1999 Romano Prodi 510-51-28 (całkowita liczba posłów do PE - 626)
01.1995 Jacques Santer 417-104-59 (całkowita liczba posłów do PE - 567)

prz/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie